Co robić, gdy dzieci się nudzą? Poradnik dla małych i dużych

Dawid Wojtowicz
Ty nie zajmujesz się już pracą, a twoja pociecha skończyła odrabiać lekcje. Każdy ma czas wolny. Co robicie? Ty siadasz przed telewizorem, a dziecko nudzi się i nie wie, co z sobą zrobić? A przecież możecie ten czas spędzić wspólnie dzięki kreatywnej i angażującej obie strony zabawie! Jak zatem możecie razem wykorzystać wolny czas w domu?
Prezentujemy pomysły na wspólne spędzanie czasu przez rodziców i dzieci w domu. dolgachov / 123rf.com
123rf.com

Zabawa dla młodszych dzieci

Dla młodszych dzieci ciekawą i wartościową rozrywką będzie gra w pojęcia. Do jej zorganizowania wiele nie potrzebujesz, wystarczą dobre chęci plus trochę talentu do opowiadania o rzeczach tak, by przykuć uwagę dziecka. Ty wymyślasz pojęcie, a dziecko próbuje samo odgadnąć, co oznacza. Potem wspólnie dyskutujecie na ten temat. Warto skoncentrować się na słowach opisujących emocje i wartości w codziennym życiu. Dzięki takiej zabawie możesz nauczyć dziecko jak wyrażać siebie i emocje, które w danym momencie odczuwa.

W formie zabawy maluchom możesz też udowodnić, że świat można zwiedzać, nie wychodząc za drzwi! W niemal każdym domu znajduje się przecież jakiś atlas. Szukanie pomysłu na zabawę z dzieckiem to dobry moment, by go "odkurzyć" i rozpocząć wspólną podróż palcem po mapie, w razie potrzeby z wyszukiwaniem dodatkowych informacji, np. w internecie. Świetny i prosty sposób na odkrywanie świata przez dzieci i punkt dyskusji o tym, co nasz otacza.

Jak jeszcze w kreatywny sposób możesz przykuć uwagę dziecka? Po prostu stwórz opowiadanie, oczywiście wciągając do tej "burzy mózgów" swoją pociechę. Ty będziesz głównym narratorem opowieści, a twoje dziecko jej współautorem z własnymi pomysłami. Żeby ułatwić sobie wymyślanie opowieści, możecie użyć np. figurek czy maskotek.
Inspiracją i pomocą przy tworzeniu opowiadania mogą być chociażby zabawki dodawane do słodyczy. Na przykład możecie skorzystać z zabawek Milka Secret Box. We wnętrzu tej małej skrzyni skarbów znajdziecie okrągłe czekoladki w kształcie monet i zabawki do kolekcjonowania. Wraz z pociechą możesz wymyślić imię każdej z tych figurek, co pozwoli Wam urozmaicić zabawę. Możecie również skorzystać z prawdziwych imion tych uroczych postaci: Krówki Moo, Żabki Freddo, Kota Jo, czy Sowy Sky. Wszystkich bohaterów poznacie po przeskanowaniu poniższego QR code:
Do rozwijającej wyobraźnię zabawy z dzieckiem możesz równie dobrze wykorzystać... stare kolorowe gazety czy czasopisma, które zalegają w domu. W jaki sposób można z nich zrobić użytek? Chociażby w grze polegającej na wycinance. Wycięte elementy pomóż dziecku ułożyć tak, by tworzyły spójną opowieść bądź grafikę. Podczas zabawy możesz również zadawać dziecku pytania pomocnicze, co pobudzi jego wyobraźnię i zachęci do dyskusji.

Niepotrzebne gazety przydadzą się też w plastycznej zabawie polegającej na tworzeniu plakatu. Rozłóż czasopisma na podłodze, a na nich połóż brystol, na którym, używając farbek, kredek czy naklejek, będziecie tworzyć wspólne dzieło. Niech gotowa praca zawiśnie później w salonie czy pokoju dziecka, aby mały artysta czuł się dumny i wyróżniony.

Rozrywka dla starszych dzieci

Starszakom, tak jak młodszym dzieciom, również możesz zaproponować grę w pojęcia. Z tą jednak różnicą, że wyzwaniem w niej będzie rozwiązywanie pojęć naukowych, które w późniejszym czasie mogą się im przydać w szkole. W tym celu poszukaj ciekawych terminów z takich przedmiotów jak matematyka, fizyka, biologia czy geografia. Tylko dobieraj je odpowiednio do poziomu trudności! Przykładowo, rozmowę o wszechświecie zaczynaj od kosmosu i gwiazd, a nie od supernowy czy ciemnej materii.

Dzieci, które chodzą już do szkoły, możesz zaprosić do wspólnej zabawy przy tworzeniu własnej gry planszowej. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, jak się wydaje. Klucz do sukcesu tkwi w zaprojektowaniu planszy i kart z zadaniami oraz opracowaniu zasad rozgrywki. Jako pionki możecie wykorzystać takie elementy jak plastikowe nakrętki, kolorowe magnesy, żetony czy figurki dostępne w zestawach ze słodyczami.
123rf.com
Jeśli dziecko może pochwalić się zdolnościami manualnymi, dobrym sposobem na wspólne spędzenie czasu będzie stworzenie od podstaw przytulanek, piórnika czy ramki do zdjęć. Podczas tej zabawy pozwól dziecku poczuć się głównym projektantem, by miało jak największą satysfakcję z wykonanej pracy, a podpowiadaj i służ pomocą wtedy, gdy napotka trudności.

Podane aktywności i gry to kilka z wielu propozycji wspólnej rozrywki dla całej rodziny. Zajęć, które w kreatywny sposób angażują rodziców i dzieci, jest oczywiście znacznie więcej. Jeśli więc dziecko nudzi się, a my nie mamy innych obowiązków na głowie, skorzystajmy z okazji do wspólnej zabawy. Szkoda byłoby ją stracić.

Artykuł powstał we współpracy z Milka