Koronawirus atakuje jelita. To dlatego u zakażonych pojawiają się problemy żołądkowe

Monika Piorun
Objawy żołądkowo-jelitowe (tj. biegunka i nudności, na które skarży się około jedna trzecia zakażonych) oraz fakt, że koronawirusa można wykryć w próbkach kału, zdaniem naukowców z Holandii wynika z tego, że SARS-CoV-2 może infekować komórki jelita oraz namnaża się w obrębie tego organu. Nowe odkrycie badaczy zostało opublikowane na łamach "Science Magazine" na początku maja. Ich zdaniem osoby z powyższymi symptomami mogą wymagać dodatkowych testów na covid-19.
SARS-CoV-2 infekuje jelita i może mieć związek z objawami, na które często skarżą się zakażeni koronawirusem. Fot. stylephotographs/123RF
Badaczom z Hubrecht Institute w Utrechcie, Erasmus MC University Medical Center w Rotterdamie i Maastricht University w Holandii udało się udowodnić, że koronawirus powodujący covid-19, może atakować komórki jelita i replikować się w nim. Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych modeli hodowli komórek jelita ludzkiego naukowcy w badaniach in vitro wykazali, że SARS-CoV-2 może mieć negatywny wpływ na jelita prowadząc do charaktrystycznych symptomów u zakażonych.

Szczegółowy opis badania został opublikowany przez "BioRxiv", a na początku maja udostępnił go "Science Magazine".

Koronawirus a jelita. Nowe wyjaśnienie dotyczące przyczyn biegunek u zakażonych

Zdaniem naukowców z Holandii odkrycie może wyjaśniać także obecność SARS-CoV-2 w próbkach kału na długo po ustąpieniu charakterystycznych objawów oddechowych u osób z pozytywnym wynikiem testów na koronawirusa (lub u pacjentów bez objawów oddechowych).


Czytaj także: Myj dokładnie ręce po skorzystaniu z toalety. "Koronawirus może przenosić się w kale" [NOWE WYNIKI BADAŃ]
Holendrzy sądzą, że zarówno w układzie oddechowym, jak i w jelitach, w podobny sposób zachowuje się receptor ACE2, dzięki któremu SARS-CoV-2 może wnikać do komórek.

Czytaj także: Naukowcy wiedzą już jak koronawirus przenika do ludzkich komórek [NOWE BADANIA]

Dodatkowe testy dla osób z objawami żołądkowo-jelitowymi?

Według naukowców pacjenci, u których dochodzi do objawów żołądkowo-jelitowych, mogą wymagać szczególnej uwagi. W ich przypadku konieczne może być wykonanie dodatkowych, bardziej szczegółowych testów z użyciem wymazów z nosa i gardła, a także próbek kału i wymazów z odbytu.

Nadal będą kontynuowane badania, które mają sprawdzić, czy SARS-CoV-2 obecny w jelitach pacjentów z covid-19 odgrywa znaczącą rolę w przenoszeniu koronawirusa. Jak wyjaśnia Bart Haagmans z Erasmus MC University Medical Center w Rotterdamie:

Obserwacje poczynione w tym badaniu stanowią wyraźny dowód, że SARS-CoV-2 może się namnażać w komórkach przewodu pokarmowego. Jednak nie wiemy jeszcze, czy wirus obecny w jelitach pacjentów z covid-19 odgrywa znaczącą rolę w transmisji. Uważamy, że powinniśmy dokładniej przyjrzeć się tej możliwości.

Naukowcy mają kontynuować dalsze prace badawcze w tym zakresie.

Najnowsze informacje na temat koronawirusa:

Nowe objawy koronawirusa u dzieci. Brytyjscy lekarze dostali ostrzeżenia "w trybie pilnym"

Spray na koronawirusa. Naukowcy z Honkgongu opracowali genialny wynalazek do walki z covid-19

Koronawirus jest obecny w zanieczyszczeniach powietrza. Wykryto go w smogu [Nowe badania]


źródło: "Science Magazine" / "MedicalXPress"/ "BioRxiv"