Do dentysty tylko na pilną interwencję? Ministerstwo Zdrowia określiło nowe wytyczne

Monika Piorun
Nadal pomoc stomatologiczna ma być udzielana tylko w pilnych przypadkach po wcześniejszej weryfikacji telefonicznej. Resort zdrowia potwierdził większość wcześniejszych zaleceń Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawie wizyt dentystycznych w czasie pandemii covid-19. Czego teraz mogą spodziewać się pacjenci, którzy chcą leczyć swoje zęby?
Jakie zmiany czekają pacjentów gabinetów stomatologicznych w związku ze stanem epidemii spowodowanym koronawirusem? Nowe zalecenia Ministerstwa Zdrowia. Fot. Bartosz Bobkowski/Agencja Gazeta

Koronawirus a dentysta. Teleporada od stomatologa zamiast zwykłej wizyty?

"Lekarz dokonuje oceny sytuacji i określa, czy przyczyna zgłoszenia wymaga wizyty w gabinecie stomatologicznym i wykonania procedury leczniczej, czy też może być ona odroczona, a pomoc doraźna udzielona pacjentowi w ramach teleporady" – zaleca Ministerstwo Zdrowia.

Nowe zasady postępowania przy udzielaniu pomocy stomatologicznej w czasie epidemii mają ograniczać się do interwencji w nagłych przypadkach, gdzie zachodzi ryzyko powikłań. Dotyczy to zarówno wizyt pacjentów dorosłych, jak i dzieci. Świadczenia ortodontyczne mają w większym stopniu opierać się na telemedycynie.


Czytaj także: Co zrobić, gdy boli ząb w czasie pandemii covid-19? Są oficjalne zalecenia dla dentystów

W przypadku zabiegów protetycznych obowiązują nowe ostrzeżenia. "W przypadku wykonania protez stałych długotrwała praca w aerozolu śliny pacjenta podczas szlifowania może być przyczyną zakażenia lekarza i asysty" – zwraca uwagę resort zdrowia.

Ministerstwo zaleca, by: "Przed oddaniem protezy należy je umieścić w wodzie z 0,5-1 proc. roztworem nadtlenku wodoru na minimum 30 minut. Protezy będące w fazie próby protez oraz w fazie ustalenia zwarcia centralnego powinny trafić do gabinetu stomatologicznego co najmniej dobę przed wizytą".

Jakie zabiegi stomatologiczne mogą być wykonywane w czasie pandemii covid-19?

Według Ministerstwa Zdrowia do procedur realizowanych w pilnych przypadkach zalicza się:
⦁ wewnątrz- i zewnątrzustne nacięcie ropnia, usunięcie zęba przyczynowego,
⦁ usunięcie zęba zatrzymanego będącego przyczyną silnych dolegliwości bólowych lub stanu zapalnego,
⦁ zabiegi leczenia torbieli i innych zmian zębopochodnych w przypadkach zropienia,
⦁ pobranie wycinka lub wykonanie biopsji wycięciowej w przypadku podejrzenia zmian nowotworowych,
⦁ chirurgiczne leczenie obrażeń zębowych i zębowo-wyrostkowych.

Ze względu na stan epidemii nie zaleca się zaś:
⦁ usuwania zęba ze wskazań ortodontycznych,
⦁ zabiegów implantologicznych,
⦁ zabiegów augmentacyjnych

Przez walkę z pandemią będzie trzeba więcej płacić za wizytę u dentysty?

W przypadku osób zakażonych SARS-CoV-2 (lub z podejrzeniem zakażenia) w stanach ostrych w jamie ustnej pomoc stomatologiczna może być udzielana tylko w specjalnie wyselekcjonowanych do tego celu placówkach.

Dentyści nie kryją, że nowe zalecenia dotyczące walki z pandemią covid-19 mogą wpłynąć na opłaty za usługi stomatologiczne. Już pojawiają się pierwsze doniesienia o wyraźnym wzroście cen za wizyty.

Czytaj także: Dentyści naliczają dodatkową opłatę za „ochronę przed koronawirusem”. Ceny nawet o 150 zł wyższe



źródło: Ministerstwo Zdrowia/infodent24.pl