Już wiadomo, co z ciszą wyborczą i lokalami 10 maja. Jest oficjalna decyzja PKW

Łukasz Grzegorczyk
Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że podjęła wszystkie czynności związane z przeprowadzeniem wyborów prezydenckich zarządzonych przez Marszałka Sejmu na dzień 10 maja 2020 r., do których była zobowiązana przepisami prawa. Już wiadomo, że lokale pozostaną zamknięte i nie będzie ciszy wyborczej.
PKW zabrała głos ws. 10 maja. Nie będzie ciszy wyborczej. Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Gazeta
"Obowiązująca regulacja prawna pozbawiła Państwową Komisję Wyborczą instrumentów koniecznych do wykonywania jej obowiązków. W związku z powyższym Państwowa Komisja Wyborcza, informuje wyborców, komitety wyborcze, kandydatów, administrację wyborczą oraz jednostki samorządu terytorialnego, że głosowanie w dniu 10 maja 2020 r. nie może się odbyć" – czytamy na stronie PKW.

Ponadto przedstawiono kluczowe informacje dotyczące najbliższego weekendu. Przypomnijmy, że na 10 maja była wyznaczona data wyborów prezydenckich, ale już wiadomo, że głosowanie w tym terminie nie odbędzie się.


"Nie mogą mieć zastosowania także inne przepisy Kodeksu wyborczego związane z głosowaniem, w tym: wójtowie oraz konsulowie nie przygotowują spisów wyborców. Nie będzie obowiązywać tzw. cisza wyborcza, tj. zakaz prowadzenia agitacji wyborczej i podawania do wiadomości publicznej wyników sondaży dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych. Lokale wyborcze pozostaną zamknięte" – poinformowano.

Porozumienie Kaczyńskiego z Gowinem


Jarosław Gowin i Jarosław Kaczyński dogadali się ws. wyborów prezydenckich. Sąd Najwyższy ma stwierdzić nieważność wyborów, które miały się odbyć 10 maja. "Prawo i Sprawiedliwość oraz Porozumienie przygotowały rozwiązanie, które zagwarantuje Polakom możliwość wzięcia udziału w demokratycznych wyborach" – tak brzmi wspólne oświadczenie Kaczyńskiego i Gowina.

Czytaj także: "Dyktatura dwóch posłów i niebywały skandal". Prawnik roznosi w puch pakt Kaczyński – Gowin

Kiedy wybory prezydenckie 2020?


7 maja Sejm przyjął ustawę o szczególnym trybie przeprowadzenia wyborów prezydenckich. Za odrzuceniem weta Senatu głosowało 236 posłów, przeciw było 213, wstrzymało się - 11.

Jeśli Sąd Najwyższy po tym, jak 10 maja wybory się nie odbędą, stwierdzi ich nieważność, to potem Marszałek Sejmu ma 14 dni na ich ponowne zarządzenie w dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 60 dni od zarządzenia wyborów.