"Porażka władcy kraju Kaczyńskiego". Światowe media bezlitosne po pakcie prezesa PiS i Gowina

Rafał Badowski
Czołowe światowe gazety komentują pakt Kaczyńskiego i Gowina, który oznacza, że wybory prezydenckie w Polsce nie odbędą się w najbliższą niedzielę. Media w Europie i za oceanem zwracają uwagę, że decyzja zapadła na zaledwie kilka dni przed planowanym terminem głosowania.
Światowe media bezlitośnie oceniają przełożenie wyborów prezydenckich w Polsce. Uznają to za porażkę obozu rządzącego. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Portal Politico uznał nową decyzję obozu rządzącego jako porażkę prezesa PiS. "Ten krok to porażka faktycznego władcy kraju, Jarosława Kaczyńskiego" – czytamy. "New York Times" ocenił, że pierwsze wybory prezydenckie po wybuchu epidemii koronawirusa nie odbędą się mimo chaotycznego nacisku partii rządzącej.

"Wybory prezydenckie w Polsce zostały przełożone na kilka dni przed tym, jak partia rządząca planowała pospiesznie zorganizować głosowanie korespondencyjne, które zostało skrytykowane przez kandydatów opozycji jako próba przejęcia władzy" – podkreśla czołowa amerykańska gazeta.


Zdaniem dziennika przywódcy PiS nadal naciskają na szybkie przeprowadzenie wyborów prezydenckich. Według "NYT" mają oni obawiać się, że wyborcy właśnie na PiS skupią frustrację spowodowaną ekonomiczną zapaścią, która czeka Polskę po zniesieniu ograniczeń związanych z pandemią.

Gazeta zwraca uwagę, że działania partii rządzącej wstrząsnęły wcześniej polskimi instytucjami demokratycznymi, a epidemia koronawirusa jeszcze bardziej naruszyła demokratyczny porządek. Powołano się także na raport Freedom House.

Na portalu brytyjskiej stacji BBC możemy przeczytać, że "nacjonalistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość chciała, aby głosowanie się odbyło oraz aby 47-letni Andrzej Duda został ponownie wybrany". "Wybory zostaną teraz przesunięte na termin 'jak najszybszy' i będzie to głosowanie wyłącznie korespondencyjne" – wyjaśniło BBC.

Czytaj także: Spadek Polski w rankingu światowych demokracji. Tak źle jeszcze nie było

źródło: "The New York Times", Politico, BBC