4 miliony tabletek jodu trafiło na Litwę. Władze udostępnią je przed otwarciem elektrowni atomowej

Monika Piorun
Jeszcze w tym roku w białoruskim Ostrowcu (oddalonym około 50 km od Wilna) ma zostać otworzona nowa elektrownia atomowa. Litewskie Ministerstwo Zdrowia "na wszelki wypadek" już w grudniu zakupiło za 1,3 mln euro zapas leków chroniących przed nagromadzeniem radioaktywnego jodu w tarczycy. Transport 4 mln pigułek dotarł właśnie do naszych sąsiadów.
Litwa zdecydowała, że w związku z planowanym otwarciem elektrowni atomowej w tym roku mieszkańcom zostanie rozdanych aż... 4 mln tabletek jodu. Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta

"Litwa musi być przygotowana na ewentualne zagrożenia"

"Tabletki jodku potasu zostaną rozdane obywatelom Litwy mieszkającym w promieniu 30 km od Białoruskiej Elektrowni Jądrowej w Ostrowcu. Jednocześnie zostaną podane dokładne instrukcje, kiedy i jak korzystać z tego preparatu w nagłych przypadkach" – zapowiedział litewski minister zdrowia Aurelius Veryga i potwierdził, że jego kraj musi być przygotowany "na ewentualne zagrożenia".

Dystrybucja leków chroniących przed radioaktywnym jodem wśród miejscowej ludności ma być traktowana jako jeden ze środków zapobiegawczych przed otwarciem nowego reaktora. Władze obawiają się, że Białoruś rozpocznie załadunek paliwa jądrowego zanim zostaną wdrożone wszystkie zalecenia międzynarodowych ekspertów.


"Powinniśmy zachować czujność i gotowość do reagowania, zwłaszcza, gdy chodzi o ochronę naszych mieszkańców" – podkreślił minister Veryga w specjalnym oświadczeniu w tej sprawie.

4 mln tabletek jodu na... 2,7 mln Litwinów

Do liczącej niespełna 3 mln obywateli Litwy właśnie dotarł transport 4 mln sztuk preparatów zamówionych jeszcze w grudniu ubiegłego roku.

TABLETKI JODU – DZIAŁANIE

Leków tych nie można stosować profilaktycznie, a jedynie w przypadku zagrożenia skażeniem promieniotwórczym, w celu ochrony tarczycy przed gromadzeniem jodu radioaktywnego (gdy dostanie się do organizmu wraz z powietrzem, którym oddychamy, zaczyna koncentrować się w obrębie tarczycy).

Tabletki jodu mają chronić przed chorobami nowotworowymi (zwłaszcza rozwojem raka tarczycy), ale żeby były skuteczne, to należy przyjąć je przed kontaktem z radioaktywnym jodem (w przeciwnym razie nie odniosą pożądanego skutku), na którego działanie najbardziej wrażliwe są dzieci.

Nie zaleca się ich zaś osobom powyżej 40. roku życia (w tej grupie wiekowej nie występuje ryzyko raka tarczycy wywołanego przez radioaktywny jod) oraz pacjentom ze zdiagnozowanymi guzkami tarczycy.

Białoruska Elektrownia Jądrowa ruszy jeszcze w 2020 roku

Elektrownie atomowe wokół Polski. W odległości ponad 250 km od granicy naszego kraju, w białoruskim Ostrowcu, zostanie otwarta nowa elektrownia (na razie gotowy jest jeden blok).Fot. researchgate.net
Pierwszy blok Białoruskiej Elektrowni Jądrowej w Ostrowcu ma moc 1200 MW brutto. Drugi blok energetyczny ma być gotowy do końca 2020 roku. Zlokalizowano go na Grodzieńszczyźnie, w odległości około 16 km od miasta Ostrowiec, liczącego 8,5 tys. mieszkańców.

Zakład znajduje się tuż przy granicy z Litwą (dokładnie 4 km) oraz niespełna 50 km od Wilna, 150 km od Mińska oraz ponad 250 km od granicy z Polską (od przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej).

"Nowy Czarnobyl to tylko kwestia czasu"?

Naukowcy z Uniwersytetu Sussex po przeanalizowaniu 200 incydentów i wypadków dotyczących pracy elektrowni atomowych na całym świecie już w 2016 roku uznali, że kolejna katastrofa nuklearna jest nieunikniona w ciągu najbliższego stulecia.

Po wypadku, jaki miał miejsce podczas budowy elektrowni jądrowej na Białorusi, zespół ekspertów podpisał się pod specjalnym apelem skierowanym do Międzynarodowej Agencji Atomowej w celu zwiększenia środków bezpieczeństwa, które mogłyby ograniczyć ryzyko kolejnych wypadków i zapobiec ewentualnemu skażeniu radioaktywnemu.

„Następna awaria nuklearna może nastąpić o wiele wcześniej i być poważniejsza niż ktokolwiek przypuszcza" – ostrzegali prezentując wyniki ostatnich badań naukowcy.

Czytaj także: Byliśmy w jedynym działającym reaktorze jądrowym w Polsce. MARIA pracuje już 45 lat [FOTOREPORTAŻ]

źródło: 15min.lt / University of Sussex