Sensacja! Młody Polak pokonał w pojedynku najlepszego szachistę na świecie

Ola Gersz
22-letni polski szachista Jan Krzysztof Duda pokonał podczas rozgrywki w ramach internetowego turnieju Lindores Abbey mistrza świata od 2013 roku Magnusa Carlsena. W klasyfikacji generalnej znajduje się obecnie na 10. z 12 miejsc.
Jan-Krzysztof Duda pokonał Magnusa Carlsena Fot. Facebook / Polski Związek Szachowy
Internetowy turniej szachowy Lindores Abbey Rapid Challenge to drugi turniej z zainicjowanego przez norweskiego mistrza świata cyklu Magnus Carlsen Invitational. Wygrana to milion dolarów, a cały turniej zakończy się 3 czerwca. W drugiej jego fazie zmierzy się 8 z 12 najlepszych zawodników. Nieoczekiwanie Polak Jan-Krzysztof Duda, który pierwszego dnia przegrał dwa pojedynki, a dwa zremisował – wygrał w środę rozgrywkę w szachach błyskawicznych z samym Magnusem Carlsenem, który uznawany jest za najlepszego szachistę na świecie. Komentatorzy podkreślają, że 22-latek grał agresywnie oraz "zniszczył" 30-letniego Carlsena. Duda pokonał Carlsena po raz pierwszy w karierze, wciąż utrzymuje się jednak na 10. pozycji, gdyż drugiego dnia – mimo że odniósł jeszcze jedno zwycięstwo – poniósł kolejną porażkę. Sam Carlsen, który spadł na trzecie miejsce, jest mistrzem świata od 2013 roku. Norweg ustanowił światowy rekord, gdy w szachach klasycznych nie przegrał kolejnych 111 partii. W 2018 roku Carlsen wyprzedził Dudę o 0,5 punktu i kolejny raz zdobył mistrzostwo.