Zasiłek opiekuńczy na dzieci – znowu zmieniono termin, do którego będzie obowiązywać [NOWE DATY]

Monika Piorun
O 2 dodatkowe tygodnie wydłużono termin obowiązywania zasiłku opiekuńczego, który będzie można pobierać nie do 14 – jak wcześniej zapowiadano – a do 28 czerwca 2020 roku. Komu i na jakich zasadach będzie się należało to świadczenie?
Kolejny raz zmieniono terminy obowiązywania zasiłku opiekuńczego z ZUS. Do kiedy będzie obowiązywało świadczenie według nowych zasad? Fot. Volodymyr Tverdokhlib /123RF
Po 25 maja 2020 roku zaczęły obowiązywać nowe zasady dotyczące zasiłków opiekuńczych z ZUS dla objętych ubezpieczeniem chorobowym rodziców dzieci, które ze względu na pandemię covid-19 nie mogą uczęszczać do żłobków, przedszkoli, klubów dziecięcych, szkół oraz innych placówek edukacyjnych.

Ze względu na to, że nie wszystkie powyższe instytucje wznowiły działanie lub wedle nowych restrykcji nie są w stanie np. zapewnić opieki wszystkim dzieciom, zdecydowano o wydłużeniu możliwości korzystania ze świadczenia opiekuńczego dla rodziców, którzy nie mogą wysłać swoich dzieci do miejsc, w których się uczyły przed pandemią lub z innych względów nie zdecydują się na posłanie potomstwa do takich placówek.


Niestety zamieszanie, do jakiego doszło w związku z nowymi terminami obowiązywania zasiłków opiekuńczych, doprowadziło do tego, że informacje potwierdzane w tej sprawie przez Ministerstwo Rodziny oraz ZUS (uznające, że nadal obowiązują wcześniejsze zasady przyznawania świadczeń) zupełnie nie pokrywały się z przepisami prawnymi, które wprowadzono w związku z Tarczą Antykryzysową 3.0. (wykluczającymi z tej grupy m.in. rodziców dzieci do ósmego roku życia).

Choć zaledwie kilka dni temu podano do informacji publicznej, że zasiłek opiekuńczy na dzieci będzie obowiązywał do 14 czerwca, to dziś wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Aleksander Szwed potwierdził oficjalnie, że termin obowiązywania tego świadczenia ostatecznie wydłużono o kolejne 2 tygodnie, do 28 czerwca 2020 roku.

Zasiłek opiekuńczy będzie obowiązywać do 28 czerwca 2020

To jednak nie wszystko. Umożliwienie rodzicom korzystania z zasiłków opiekuńczych na wcześniejszych zasadach wymaga obecnie sporych zmian w obecnie obowiązującym prawie.

W najbliższą środę 27 maja Sejm ma zająć się projektem zmian w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Mają do niej zostać dopisane dwa punkty, które głoszą, że:

W przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do których uczęszcza dziecko, albo niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu covid-19, ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy oraz funkcjonariuszowi, o którym mowa w ust. 4, zwolnionemu od pełnienia służby, z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem, o którym mowa w art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2020 r. poz. 870), przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy do dnia 28 czerwca 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy oraz funkcjonariuszowi, zwolnionemu od pełnienia służby z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem, o którym mowa w art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, również w przypadku otwarcia placówek, o których mowa w tych przepisach, w czasie trwania COVID-19 do dnia 28 czerwca 2020 r.

Zasiłek opiekuńczy z ZUS – komu będzie się należeć do 28 czerwca?

⦁ rodzicom (matce lub ojcu) lub opiekunom dzieci poniżej ósmego roku życia, którzy są objęci ubezpieczeniem chorobowym,

⦁ rodzicom lub opiekunom dzieci i osób niepełnosprawnych (z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego) do ukończenia 18. roku życia,

⦁ funkcjonariuszom służb oraz rolnikom,

⦁ w przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą o korzystaniu z zasiłku należy informować bezpośrednio ZUS, pracownicy powinni zaś powiadomić o tym swojego pracodawcę, zaś zleceniobiorcy – zleceniodawców.

Czytaj także: Zasiłek opiekuńczy na dzieci będzie obowiązywał do 14 czerwca. Komu będzie przysługiwać? [ZASADY]

źródło: ZUS /infor.pl