Czy płyn do płukania jamy ustnej może pomagać chronić się przed koronawirusem? [NOWE BADANIA]

Monika Piorun
Nie tylko maseczka higieniczna i regularne mycie rąk mogą służyć do ochrony przed SARS-CoV-2. Najnowsze doniesienia międzynarodowej grupy wirusologów i stomatologów (opublikowane przez Oxford Academic Journal "Function") wskazują, że regularne używanie płynu do płukania jamy ustnej na bazie alkoholu może ograniczać ryzyko transmisji koronawirusa poprzez jamę nosowo-gardłową.
Naukowcy sugerują, że w czasie pandemii covid-19 regularne używanie płynu do płukania jamy ustnej może być jednym ze skutecznych sposobów ograniczenia ryzyka zakażenia SARS-CoV-2 (dopóki nie zostanie wynaleziona szczepionka). Fot. oleklu oleklu /123 RF
Od dawna wiadomo, że dbanie o higienę jamy ustnej ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania całego organizmu. Spełnia nie tylko funkcję estetyczną, ale także może chronić nas przed infekcjami oraz wieloma poważnymi schorzeniami (od bakteryjnego zapalenia płuc, na które co roku zapada 450 milionów ludzi na świecie, po... rzeżączkę, a nawet choroby serca).

Okazuje się, że nawet w momencie globalnego starcia z covid-19 tak banalna czynność jak stosowanie środków do higieny jamy ustnej, może być bardziej istotna, niż dotąd sądzono.

Koronawirus a płyny do płukania ust – czy chronią przed zakażeniem?

Zdaniem naukowców regularne używanie powszechnie dostępnych płynów do płukania ust może mieć szczególne znaczenie w czasie pandemii. Co więcej, dopóki nie zostanie opracowana skuteczna szczepionka przeciwko covid-19 (co może zająć badaczom co najmniej kilka lub kilkanaście miesięcy), systematyczne płukanie jamy ustnej płynem mającym w składzie alkohol, może pomóc nam ograniczyć ryzyko przenoszenia koronawirusa. Jak to możliwe?


Z dotychczasowych ustaleń naukowców wynika, że wirus SARS-CoV-2 replikuje m.in. w jamie nosowo-gardłowej i górnych drogach oddechowych. Jest też coraz więcej przesłanek świadczących o tym, że na wczesnym etapie covid-19 spore znaczenie w przypadku potencjalnych miejsc replikacji (powielania materiału genetycznego) i transmisji koronawirusa ma gardło oraz ślinianki.

U osób zakażonych wirus SARS-CoV-2 rozwija się najprawdopodobniej w tym obszarze, co ułatwia mu przenoszenie się poprzez kaszel, kichanie czy zwykłe oddychanie.

Naukowcy postanowili więc sprawdzić, czy płyny do płukania jamy ustnej na bazie alkoholu, które stosuje się w obrębie gardła (czyli miejsca o kluczowym znaczeniu w przypadku SARS-CoV-2) mogą wpływać na jego transmisję.

Jaką rolę w ochronie przed covid-19 mogą pełnić płyny do płukania jamy ustnej?

– SARS-CoV-2, podobnie jak inne koronawirusy, jest wirusem otoczkowym
(oznacza to, że pączkuje z komórki, a jego błona otoczkowa, czyli zewnętrzna warstwa lipidowa, pochodzi z komórki gospodarza). Chociaż wirus ten jest bardzo wrażliwy na czynniki, które zakłócają biologiczne błony lipidowe, nie rozważano dotąd potencjalnej roli płukania jamy ustnej w zapobieganiu jego transmisji – tłumaczą naukowcy we wstępie najnowszej publikacji zamieszczonej przez Oxford Academic Journal "Function". Badacze skupili się na przeanalizowaniu mechanizmów niszczenia błony lipidowej wirusa SARS-CoV-2 poprzez składniki powszechnie dostępnych płynów do płukania jamy ustnej, takie jak:

⦁ etanol,

⦁ chlorheksydyna,

⦁ chlorek cetylopirydyniowy,

⦁ nadtlenek wodoru

⦁ i jodopowidon),

Wstępnie ocenili także ich rolę pod kątem zdolności do hamowania dalszej transmisji koronawirusa.

Czy niskie stężenie alkoholu w płynach do ust może pomóc chronić się przed covid-19?

Ze względu na niską zawartość alkoholu w płynach do płukania jamy ustnej (około 20 proc.) mogłoby się wydawać, że produkty te nie są w stanie zapewnić skuteczniej ochrony przed covid-19, jednak – jak podkreślają badacze – "po przestudiowaniu fachowej literatury naukowej odkryliśmy, że istnieje powód, by przypuszczać, że niektóre płyny do płukania ust o niskiej zawartości alkoholu mogą teoretycznie zakłócać otoczkę wirusową SARS-CoV-2".

Czytaj także: Jakie stężenie alkoholu w środkach do dezynfekcji jest skuteczne w walce z SARS-CoV-2? [BADANIA]

Jakie znaczenie w czasie pandemii ma używanie płynów do płukania ust?

Badacze sugerują, że:

Płukanie jamy ustnej przeznaczonymi do tego preparatami powinno być uważane za potencjalny sposób ograniczania ryzyka przenoszenia SARS-CoV-2.

Naukowcy podkreślają jednak, że konieczne są dalsze badania kliniczne, które pozwolą potwierdzić rolę, jaką pełnią składniki płynów do płukania ust w ochronie przed covid-19.

Brytyjskie Stowarzyszenie Chirurgów Szczękowych wraz ze specjalistami ze szpitala Royal Surrey County rozpoczęło już badania nad wykorzystaniem jodopowidonu (jednego z antyseptycznych, antywirusowych, antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych składników płynów do płukania jamy ustnej oraz aerozoli do nosa) w przeciwdziałaniu SARS-CoV-2 u osób chorych na covid-19.

Najnowsze informacje na temat koronawirusa:

W Częstochowie opracowano lek na covid-19. Właśnie trafił do Urzędu Patentowego

Covid-19 co tydzień zabija 20 razy więcej ludzi niż grypa – udowodniono na Harvardzie

13 tys. dolarów za dopisanie do diagnozy COVID-19? To stary fake news


źródło: Medical News Today / Oxford Academic Journal "Function"