Prowadzisz biznes i próbujesz przetrwać pandemię? Ważna zmiana terminów dla przedsiębiorców

Monika Piorun
Ministerstwo Finansów poinformowało, że ze względu na stan epidemii spowodowany wirusem SARS-CoV-2 przesuwa termin obligatoryjnego składania tzw. JPK_VAT z 1 lipca na 1 października 2020 roku. Chodzi o dokument elektroniczny z zestawem informacji o zakupach i sprzedaży (wynikający z ewidencji VAT za dany okres), który przedsiębiorcy są zobowiązani przesyłać do resortu finansów. Zmiana ma dotyczyć wszystkich podatników.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą liczyć na kilka zmian ze względu na sytuację związaną z pandemią covid-19. Fot. Anna Fedorova/123 RF
– Chcemy ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie biznesu, dlatego w ramach Tarczy Antykryzysowej odsunęliśmy szereg terminów i zwolniliśmy firmy z wielu obowiązków – potwierdził Jan Sarnowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

O zmianę terminu składania JPK_VAT ze względu na niezwykle trudną sytuację, w jakiej z powodu pandemii znaleźli się właściciele firm, apelował wcześniej Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

JPK_VAT przesunięte o 3 miesiące [NOWE TERMINY]

JPK (czyli nowy JPK_VAT) to tzw. jednolity plik kontrolny, który uważany jest za ważne narzędzie analityczne ułatwiające przedsiębiorcom prowadzenie firmy (zwalniając ich od obowiązku składania dwóch deklaracji: VAT-7 oraz VAT-7K). Ma także stanowić dodatkową ochronę przed oszustwami podatkowymi.


Ze względu na pandemię covid-19 przedsiębiorcy zyskali dodatkowe 3 miesiące na przesłanie elektronicznej deklaracji JPK_VAT z wykazem informacji o zakupach i sprzedaży wynikającej z ewidencji VAT za dany okres. Ostateczny termin (zamiast wcześniej ustalonego 1 lipca) upłynie dopiero 1 października 2020 roku.

Czytaj także:

Straciłeś pracę na "śmieciówce" przez pandemię covid-19? Rząd zapowiedział podwyżki zasiłków

Prowadzisz firmę i próbujesz przetrwać pandemię? Są nowe wnioski o postojowe z ZUS

Twoja firma ma problem przez pandemię? Złóż wniosek o postojowe, możesz dostać ponad 6 tys. zł


źródło: infor.pl