Dlaczego Polska łagodniej "przechorowała" koronawirusa, niż reszta Europy? Lekarze mają teorię

Adam Nowiński
Jeśli spojrzymy na statystyki, to we Francji, Hiszpanii czy we Włoszech koronawirusem zakaziło się i zmarło znacznie więcej osób, niż w Polsce. Według lekarzy mogło się do tego przyczynić obowiązkowe szczepienie przeciwko gruźlicy, które obowiązuje w naszym kraju od lat 50. ubiegłego wieku. Oficjalne wyniki badań będą dostępne jesienią.
Szczepionka przeciwko gruźlicy pomaga w walce z koronawirusem? Fot. Polina Tankilevitch/ Pexels.com
– Cały blok wschodni, który był wyszczepiany przez wiele lat przeciwko gruźlicy, lepiej przechorowuje COVID-19. To widać szczególnie w porównaniu z krajami basenu Morza Śródziemnego, które zrezygnowały przed laty z tego rodzaju profilaktyki, a obecnie obserwowana jest tam bardzo wysoka zapadalność i śmiertelność z powodu tego wirusa – mówi portalowi Rynekaptek.pl prof. Łukasz Krzych, jeden z autorów tej teorii.

Jego zespół przygotował badanie, które ma zweryfikować, czy osoby, które były szczepione przeciwko gruźlicy i te, które nie dostały szczepionki w dzieciństwie, ale zostaną zaszczepione podczas badania, będą mniej podatne na zakażenie koronawirusem.


– Jeżeli badanie potwierdzi hipotezę dotyczącą zależności szczepienia przeciwko gruźlicy na przebieg choroby COVID-19, to będzie to jasny sygnał, żeby rekomendować w populacji dorosłych Polaków doszczepianie się przeciwko gruźlicy, w celu dodatkowego pobudzenia układu immunologicznego – dodaje profesor. Jak podaje portal, wyniki badań profesora Krzycha będą dostępne jesienią.

Tymczasem cały czas trwają intensywne prace nad wyprodukowaniem szczepionki przeciwko koronawirusowi. Najbliżej "celu" wydają się być Amerykanie, którzy twierdzą, że już mają skuteczny środek, ale dopiero na jesieni zaczną trzecią, ostatnią fazę testów.

Czytaj także: Kiedy szczepionka na SARS-CoV-2? Naukowcy "przeskoczą" 5 lat [Koronawirus bez cenzury #16]

źródło: Rynekaptek.pl