To już nie jest ta sama Ameryka. 8 przerażających momentów z protestów, które targają USA
W USA wrze po śmierci 46-letniego czarnoskórego George'a Floyda, w 40 miastach wprowadzono godzinę policyjną. W czasie weekendu tysiące ludzi wyszło na ulice, pokojowe demonstracje mieszały się z brutalnym starciami i zamieszkami. Płonęły samochody, w ruch poszły kamienie i petardy, policja odpowiadała gazem łzawiącym. Oto 8 momentów z tych manifestacji, które wiele mówią o dzisiejszej Ameryce.
W ciągu nocy było tak źle, żew 40 miastach USA wprowadzono godzinę policyjną. W całym kraju aresztowano około 4 tys. osób.
Ale w tych protestach są też momenty, które szczególnie mogą dać do myślenia. Czy to wciąż jest ta sama Ameryka, którą znamy od lat?
1. Plądrowanie sklepów
Stanęli w obronie czarnoskórego George'a Floyda, który zmarł po interwencji policji. Ale jaki to ma związek z plądrowaniem sklepów?
W Los Angeles na zabarykadowanych witrynach sklepów luksusowych marek np. Hermès, Fendi, Dolce&Gabbana, Tiffany czy Gucci pojawiły się napisy typu "Życie w piekle", "Pożreć bogatych". Ale to kropla w morzu tego, co spotkało inne sklepy. W Portland protestujący dosłownie rzucili się na sklep Louis Vuitton.
2. W ludzi wstąpiła dzicz
Nagrania mówią same za siebie. Jedni protestują w słusznej sprawie, w innych wstąpiła jakaś dzicz. Tu, w Rochester, kobieta próbuje nie dopuścić do dewastacji swojego biznesu, zostaje brutalnie zaatakowana. Jeden z mężczyzn uderza deską, którą najpierw próbował pokonać drzwi.
Tu widać, jak ciemnoskóra kobieta kłóci się z policjantami. Nagle z całej siły uderza jednego w twarz, potem kolejny. Interwencja kończy się powaleniem kobiety na ziemię.3. Szokujące nagranie z policjantem
Internauci szybko komentują, że ona uderzyła białego policjanta, a sama została uderzona przez czarnoskórego. Do zdarzenia doszło w Baltimore.
4. Wjechali w tłum
Nie wszędzie protesty były brutalne. W USA odbywały się też pokojowe manifestacje. W Minneapolis uwagę zwróciła jednak cysterna, która wjechała w tłum i tak rozwścieczyła ludzi, że zatrzymali ją i wyciągnęli z niej kierowcę.
Ciężarówka jechała szybko, w ogóle nie zwracając uwagi na ludzi. Cud, że nikomu nic się nie stało. Kierowca został aresztowany, w pewnym sensie stał się już symbolem protestów.
5. Godzina policyjna
Wprowadzono ją m.in. w Los Angeles, Miami, Atlancie, Chicago, Filadelfii, Salt Lake City. Internautka Tanya Kerssen pokazała nagranie z Minneapolis, które wywołało skrajne reakcje. "Wygląda jak stan wojenny", "Zamierzają chodzić po każdej ulicy i strzelać do ludzi na ich własnych podwórkach?" – komentuje część internautów.
Inni zwracają uwagę, że policja kazała zostać w domach, a autorzy tego nagrania stali przed domem. Jeszcze inni, że godzina policyjna dotyczy tylko miejsc publicznych i policja zachowała się nielegalnie.
W każdym razie, jak ulicą jedzie hummer, za nim biegnie kilkunastu/kilkudziesięciu policjantów i członków Gwardii Narodowej. Krzyczą: "Wchodzić do środka!". W pewnym momencie któryś z nich dostrzega, że są filmowani. Pada strzał, widać oślepiający błysk.
6. Kościół płonie
Pożar wybuchł w ponad 200-letnim kościele św. Jana niedaleko Białego Domu, oskarżenia o podpalenie płyną pod adresem protestujących. Kościół św. Jana został zbudowany w 1816 roku. Od czasów prezydenta Jamesa Madisona każdy prezydent USA uczestniczył w nabożeństwach w tej świątyni. "To ostatnie miejsce, gdzie modlił się Abraham Lincoln zanim został zamordowany" – przypominają internauci.
Ogień ugaszono, strażacy poinformowali, że wielkich szkód nie ma. Nagrania wywołały jednak szok i silne reakcje zwłaszcza wśród zwolenników Donalda Trumpa. "To terroryzm", "Antifa podpaliła historyczny kościół!" – rozległo się w komentarzach.
Jak wiemy, prezydent USA ogłosił wczoraj, że uznaje Antifę za organizację terrorystyczną, a w komentarzach zaczęło się wytykanie od "lewaków" po "skrajnie prawicowych bojówkarzy". Śmierć Floyda jakby w tym momencie zeszła na drugi plan.
7. Dewastacja pomników
Korespondent RMF FM Paweł Żuchowski jako pierwszy poinformował o dewastacji pomnika Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie, osobiście był świadkiem tego zdarzenia. "Trudno nazwać ich ludźmi, którzy walczą o swoje prawa, kiedy nie szanują bohatera obojga narodów. Stałem, nic nie mogłem zrobić" – napisał na Twitterze.
Tymczasem nie tylko pomnik Tadeusza Kościuszki został zdewastowany. Również niektóre obiekty w National Mall w Waszyngtonie. Dla wielu szok. Tu zawsze odbywały się pokojowe manifestacje.
8. Gdzie szacunek dla flagi USA
W kraju, gdzie amerykańska flaga wisi na każdym rogu, jest dosłownie wszędzie i budzi ogromny szacunek, takie obrazy mogą szokować.
Takie sceny działy się przed Trump Tower w Chicago. Protestujący zerwali flagę i wrzucili do rzeki. W komentarzach jest krzyk, że stoi za tym radykalna lewica.