Ubezpieczenie samochodów w firmie. Kilka powodów, dla których warto wykupić zdalnie polisę

Marcin Długosz
Prowadzisz firmę, w której twoi pracownicy mają dostęp do służbowych samochodów? Sam korzystasz też z firmowego auta? Jeśli tak, to musisz zdawać sobie sprawę, że każdy kolejny pojazd w twojej miniflocie to nie tylko udogodnienie dla funkcjonowania firmy, ale także obciążenie dla jej budżetu w razie wypadku czy kradzieży. Ryzyko finansowych strat możesz jednak zminimalizować, decydując się na ubezpieczenie swojej floty.
Ubezpieczenie pojazdów w ramach pakietu miniflota umożliwia właścicielom mniejszych biznesów objęcie ochroną zarejestrowane na ich firmy lub wzięte w leasing samochody. 123rf.com
Działające na polskim rynku towarzystwa ubezpieczeniowe odpowiadają na potrzeby nie tylko wielkich korporacji, ale także małych i średnich przedsiębiorców. Przykładem tej otwartości są chociażby dostępne w ich ofercie pakiety miniflota, polisy, które umożliwiają właścicielom mniejszych biznesów objęcie ochroną zarejestrowane na ich firmy samochody oraz inne wykorzystywane w celach służbowych pojazdy.

Firmowe auta mają to do siebie, że są praktycznie codziennie użytkowane. Nieraz wykorzystuje się je do dalszych podróży np. służbowych wyjazdów do innych miejscowości. Im częściej użytkowany samochód, tym oczywiście większe ryzyko wypadku lub awarii na drodze czy nawet kradzieży (taki pojazd bywa parkowany w różnych, nie zawsze odpowiednio strzeżonych miejscach).
Elastyczna polisa pozwoli ochronić firmę przed skutkami finansowymi różnych ryzyk związanych z użytkowaniem służbowych samochodówstocksolutions / 123rf.com
Z tych zagrożeń powinny płynąć dla przedsiębiorców dwa wnioski. Pierwszy – ubezpieczyć firmową flotę. Drugi – ubezpieczyć ją, wybierając dosyć elastyczną polisę, taką, która pozwoli ochronić firmę przed skutkami finansowymi różnych ryzyk związanych z użytkowaniem służbowych samochodów. Co takiego powinno zatem zawierać ubezpieczenie pojazdów z minifloty?

Z pewnością powinna to być polisa łącząca co najmniej ubezpieczenie OC i AC. To pierwsze pozwoli pokryć koszty szkód wyrządzonych innym pojazdom na drodze. To drugie natomiast zapewni firmie odszkodowanie w razie uszkodzenia lub utraty firmowego auta w wyniku kolizji, wypadku drogowego, działania warunków atmosferycznych, wandalizmu, kradzieży, pożaru lub wybuchu.

W pakiecie powinien też znaleźć się program pomocy (assistance), który zagwarantuje dostęp kierowcy do infolinii 24h/dobę oraz szybką pomoc drogową obejmującą wymianę uszkodzonego koła, naprawę samochodu na miejscu lub holowanie do najbliższego warsztatu. Dobrze, by w ramach polisy kierowca firmowego auta mógł też skorzystać z samochodu zastępczego w razie wypadku lub kradzieży.

Przy wyborze ubezpieczenia aut dla małej firmy bardzo ważnym kryterium jest szybkość likwidacji szkody. W biznesie, którego funkcjonowanie zależy od dostępności służbowych samochodów, przedłużający się brak pojazdu może być groźny dla jego płynności finansowej, podobnie jak długie oczekiwanie na odszkodowanie za ukradziony samochód. Zwłaszcza gdy firma dysponuje miniflotą, czyli raptem kilkoma pojazdami. Dlatego tak kluczowe jest to, by ubezpieczyciel gwarantował szybkie działanie po zaistnieniu szkody.

Gdzie się zatem zgłosić, by zakupić polisę na miniflotę? Nie musimy wybierać się do placówki wybranej firmy ubezpieczeniowej. W niektórych towarzystwach optymalny pakiet ubezpieczeń dla firmowych samochodów możemy zamówić wygodnie przez telefon lub internet i to tak, że wszystkie formalności z tym związane zostaną zdalnie załatwione. Oszczędność czasu, a "czas to pieniądz", zwłaszcza w świecie biznesu.

Jest jeszcze jeden powód, by ubezpieczyć firmową flotę na odległość – zniżki. Niektóre zakłady ubezpieczeniowe oferują przedsiębiorcom rabaty (zazwyczaj ok. 5-10 proc.) za zakup polisy przez telefon czy internet. Im więcej ubezpieczanych samochodów, tym przyznana zniżka może być wyższa. Dla firmy, która liczy się z każdą złotówką, zdalny zakup polisy jest więc opcją wartą rozważenia.

W ramach ubezpieczenia firmowej floty będziemy mogli na ogół objąć ochroną nie tylko samochody zarejestrowane na firmę (samochody, dla których w dowodzie rejestracyjnym zostały wpisane dane firmowe), ale także samochody w leasingu. Obowiązkowo przed podpisaniem umowy polisy każdy przedsiębiorca powinien dokładnie przestudiować Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU), aby mieć pewność, w jakich konkretnie przypadkach będzie mógł liczyć na odszkodowanie i inne formy wsparcia.

Artykuł sponsorowany