Chcesz zagłosować za granicą? Wkrótce mija termin na składanie wniosków online

Monika Piorun
Osoby, które chcą wziąć udział w wyborach prezydenckich 2020 w jednym ze 169 obwodów utworzonych poza Polską, mają coraz mniej czasu na dopisanie się do rejestru wyborców przebywających w dniu głosowania za granicą. W niemal połowie przypadków jedynym sposobem na oddanie głosu w takiej sytuacji będzie głosowanie korespondencyjne. Jakie formalności należy dopełnić, by móc dołączyć do spisu osób, które mogą głosować?
Kiedy upływa termin składania wniosków o dopisanie się do spisu wyborców poza granicami Polski? Osoby przebywające 28 czerwca 2020 roku poza krajem mają coraz mniej czasu na dopełnienie formalności. Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta
Termin na złożenie wniosku o dopisanie do spisu wyborców dla osób przebywających za granicą upływa w poniedziałek 15 czerwca (lub dzień później, 16 czerwca 2020 roku, w przypadku wyborców, którzy rejestrowali się na poprzedni termin wyborów 10 maja 2020 roku).

Wyborca, który zmienia miejsce pobytu przed dniem głosowania lub zamierza głosować korespondencyjnie może najpóźniej do dnia 16 czerwca 2020 r. zawiadomić o tym konsula, u którego zgłosił zamiar głosowania w obwodzie głosowania utworzonym za granicą.

Jeśli chcemy zagłosować na prezydenta RP w czasie najbliższego głosowania 28 czerwca, a przebywamy poza terytorium naszego kraju ojczystego, musimy zgłosić się do wybranego urzędu konsularnego poprzez wypełnienie wniosku online na stronie: ewybory.msz.gov.pl (poprzez elektroniczny system rejestracji wyborców e-wybory).

Wybory prezydenckie 2020. Jak zagłosować za granicą? (TERMINY)

Osobistego zgłoszenia chęci udziału w głosowaniu 28 czerwca 2020 roku można dokonać:


⦁ drogą elektroniczną,
⦁ ustnie,
⦁ pisemnie,
⦁ telefonicznie
⦁ lub za pomocą telefaksu.

We wniosku musimy zawrzeć takie dane jak: imię (imiona) i nazwisko, imię ojca, PESEL, adres zamieszkania (lub popytu za granicą), miejsce, w którym jesteśmy dopisani na stałe do rejestru wyborców (w przypadku pobytu czasowego poza terytorium Polski), numer aktualnego (ważnego) paszportu, numer telefonu, e-mail, a także adres do korespondencji, na który konsul może wysłać nam pakiet wyborczy i deklarację jego osobistego odbioru wraz z kopertą zwrotną (po wypełnieniu dokumenty przesyłamy na własny koszt do wybranego konsula, a ten przekazuje je właściwej komisji wyborczej).

Jeśli wcześniej zgłosiliśmy się do spisu wyborców w poprzednim terminie (10 maja 2020 roku) w obwodowych komisjach wyborczych poza granicami kraju, musimy powtórnie wyrazić chęć udziału wyborach prezydenckich 28 czerwca, a termin na zgłoszenie wniosku o możliwość głosowania w obwodzie utworzonym za granicą upływa we wtorek 16 czerwca.

W pozostałych przypadkach wyborcy mają czas na zgłoszenie konsulowi zamiaru głosowania korespondencyjnego do poniedziałku 15 czerwca 2020 roku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami:

Konsul dokona odpowiedniej zmiany w spisie lub skreśli wyborcę ze spisu wyborców, a w przypadku wyborcy, który wyraził zamiar głosowania korespondencyjnego, odnotuje ten fakt w spisie wyborców.

"Osoby wpisane do spisu wyborców w obwodzie głosowania utworzonym za granicą w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r. będą również ujęte w tym spisie wyborców w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, których termin ustalono na: 28 czerwca 2020 r." (dotyczy to również ewentualnej drugiej tury wyborów, zaplanowanej na niedzielę 12 lipca 2020 roku).

Wybory prezydenckie 2020. Metody głosowania poza Polską

Polacy przebywający poza terytorium ojczyzny w czasie najbliższych wyborów mają kilka sposobów na oddanie głosu.

Ze względu na zagrożenie epidemią SARS-CoV-2 niektóre kraje umożliwią nam wyłącznie głosownie korespondencyjne (aż w 74 z 169 wszystkich obwodowych komisji wyborczych poza Polską będzie to jedyny sposób na udział w wyborach). W pozostałych państwach będzie zaś można oddać głos w lokalach wyborczych.

Pełny spis lokali wyborczych poza granicami Polski można znaleźć na stronie isip.sejm.gov.pl.

Czytaj także: Planujesz głosować poza miejscem zamieszkania? Sprawdź, do kiedy można dopisać się do spisu wyborców
W tym tygodniu mija termin na dopisanie się do spisu wyborców przez osoby, które w czasie wyborów prezydenckich 28 czerwca 2020 będą przebywały za granicą.Fot. Adam Stepień / Agencja Gazeta
GŁOSOWANIE KORESPONDENCYJNE będzie jedyną metodą głosowania w takich miejscach jak:
⦁ Stany Zjednoczone,
⦁ Kanada,
⦁ Meksyk,
⦁ Kolumbia,
⦁ Argentyna,
⦁ Norwegia,
⦁ Niderlandy,
⦁ Dania,
⦁ Luksemburg,
⦁ Wielka Brytania,
⦁ Irlandia,
⦁ Francja,
⦁ Portugalia,
⦁ Hiszpania,
⦁ Maroko,
⦁ Włochy,
⦁ Szwajcaria,
⦁ Niemcy,
⦁ Tajlandia,
⦁ Filipiny.

WAŻNE! Głosowanie odbędzie się w niedzielę 28 czerwca 2020 r. w godz. 7.00-21.00. z wyjątkiem obwodów utworzonych w krajach Ameryki Południowej i Ameryki Północnej, gdzie głosować będzie można w sobotę 27 czerwca 2020 r. w godz. 7.00-21.00 czasu lokalnego.

GŁOSOWANIE W LOKALU WYBORCZYM będzie jedyną metodą na udział w wyborach prezydenckich 2020 w takich krajach jak: Dania, Chorwacja, Czarnogóra, Austria (w przypadku dwóch komisji).

GŁOSOWANIE W MODELU MIESZANYM (zarówno w formie korespondencyjnej, jak i poprzez oddawanie głosów lokalach wyborczych) będzie możliwe w:
⦁ Czechach,
⦁ Grecji,
⦁ Chinach,
⦁ Brazylii,
⦁ Rosji (poza Irkuckiem, gdzie jest możliwe jedynie głosowanie korespondencyjne),
⦁ Litwie,
⦁ Łotwie,
⦁ Estonii.

Dowiedz się więcej na temat wyborów prezydenckich 2020:

Jak zagłosować korespondencyjnie w czasie wyborów prezydenckich 2020? [ZASADY]

Głosowanie korespondencyjne – na czym to polega? Wszystko, co trzeba wiedzieć

Chcesz głosować poza miejscem zamieszkania? Sprawdź, do kiedy można dopisać się do spisu wyborców

źródło: gov.pl