Koronawirus uszkadza mózg. Neurolodzy wzywają do robienia zakażonym rezonansu głowy

Monika Piorun
Każdy pacjent hospitalizowany z powodu covid-19 nie powinien opuszczać szpitala bez zrobienia rezonansu magnetycznego mózgu (MRI), a jego stan zdrowia należy monitorować nawet przez kilka miesięcy po zakończeniu leczenia – uważają amerykańscy neurolodzy, którzy właśnie dokonali trzystopniowej klasyfikacji uszkodzeń neurologicznych, do jakich może dochodzić u zakażonych koronawirusem. Okazuje się, że wielu z nich grozi zarówno upośledzenie funkcji poznawczych mózgu, jak i udar czy nawet choroba Alzheimera.
Wirus SARS-CoV-2 może powodować szereg poważnych dolegliwości. Naukowcy odkryli, że uszkodzenia mózgu, które wywołuje, mogą prowadzić m.in. do udaru. Fot. webum /123RF
Koronawirus niszczy wiele narządów w ludzkim ciele. Oprócz płuc uszkadza także serce, naczynia krwionośne, nerki, a nawet mózg.

Ciężki przebieg choroby może prowadzić do uszkodzeń centralnego układu nerwowego, co w wielu przypadkach może powodować m.in. drgawki, śpiączkę, zaburzenia świadomości czy paraliż. Zakażenie koronawirusem grozi niedotlenieniem mózgu oraz zakrzepami, które mogą prowadzić m.in. do udaru.

SARS-CoV-2 grozi poważnymi uszkodzeniami neurologicznymi.

Na łamach "Journal of Alzheimer's Disease" dr n. med. Majid Fotuhi (dyrektor NeuroGrow Brain Fitness Center, członek Johns Hopkins Medicine oraz wykładowca neurologii na Harvard Medical School i międzynarodowej sławy autorytet w badaniach nad poprawą pamięci) ostrzega, że:

U znacznej liczby pacjentów hospitalizowanych z powodu covid-19 w różnym stopniu dochodzi do uszkodzenia mózgu. Zachęcamy lekarzy do monitorowania stanu zdrowia zakażonych, ponieważ w miarę upływu czasu grozi im upośledzenie funkcji poznawczych, zamglenie umysłu (problemy z percepcją i lekkie zaburzenia świadomości), a nawet choroba Alzheimera.

Dr Fotuhi powołuje się na wyniki badań prowadzonych w kilku miejscach na świecie, m.in. w Chinach, gdzie lekarze z Wuhan na łamach "JAMA Network" potwierdzili, że aż 45 proc. pacjentów z ciężkim przebiegiem covid-19 doświadcza poważnych deficytów neurologicznych.


Do podobnego wniosku doszli naukowcy z Francji, którzy w "The New England Journal of Medicine" wykazali nieprawidłowości w badaniach neurologicznych aż u 84 proc. pacjentów umieszczonych na oddziałach intensywnej terapii z powodu SARS-CoV-2. Z kolei wśród 15 proc. chorych opuszczających OIOM francuscy badacze stwierdzili takie objawy jak zaburzenia koncentracji, deficyty uwagi czy trudności z podejmowaniem decyzji.

Czytaj także: Które osoby są bardziej narażone na covid-19? Zaskakujące wyniki badań naukowców z Yale

3 etapy uszkodzeń neurologicznych u chorych na covid-19


Dr Fotuhi (wraz ze swoim zespołem badawczym złożonym z wielu doświadczonych neurologów) dokonał na tej podstawie trójstopniowego podziału zaburzeń neurologicznych, do jakich dochodzi u chorych z ciężkim przebiegiem covid-19.

Uszkodzenia neurologiczne powodowane przez koronawirusa SARS-CoV-2 zachodzą w trzech etapach:

NeuroCovid I: UTRATA WĘCHU I SMAKU (ansomia i ageuzja) poprzez uszkodzenie komórek nabłonkowych jamy nosowej i jamy ustnej.

NeuroCovid II: BURZA CYTOKINOWA, czyli stan zapalny rozpoczynający się w płucach i przemieszczający się poprzez naczynia krwionośne do wszystkich narządów w ciele prowadząc do zakrzepów krwi, które mogą powodować udar mózgu.

NeuroCovid III: PRZEKROCZENIE BARIERY KREW-MÓZG wywołane burzą cytokinową, w wyniku czego markery zapalne obecne we krwi wraz z wirusem atakują mózg powodując drgawki, uczucie splątania, śpiączkę lub encefalopatię.

Nową klasyfikację trzech etapów uszkodzeń neurologicznych u zakażonych koronawirusem opublikowano na łamach "Journal of Azheimers Disease".

Jak koronawirus niszczy mózg?

Według doktora Fotuhi wielu pacjentów z covid-19 początkowo może nie mieć żadnych zauważalnych objawów neurologicznych, ale u niektórych mogą wystąpić nawet przed pojawieniem się podstawowych symptomów wskazujących na zakażenie koronawirusem, tj. gorączka, kaszel lub duszność.
Problemy neurologiczne u pacjentów z covid-19 1. Utrata zmysłu powonienia (ansomia). 2. Udar mózgu 3. Zakrzepica żył mózgowych 4. Encefalopatia lub drgawki 5. Zapalenie opon mózgowych 6. Uszkodzenie nerwu czaszkowego.Fot. Journal of Alzheimer's Disease
Zdaniem neurologa każdy pacjent, który przebywał w szpitalu z powodu ciężkiej postaci covid-19, powinien przed wypisaniem do domu przejść badania rezonansem magnetycznym (MRI głowy), a ich stan zdrowia powinien być monitorowany nawet kilka miesięcy po zakończeniu hospitalizacji.

Od bezsenności po... utratę pamięci, czyli co grozi wyleczonym z covid-19?

– Nasze doświadczenie w opiece nad zakażonymi SARS-CoV-2 wskazuje, że w długoterminowej perspektywie u chorych na covid-19 może rozwinąć się bezsenność, depresja oraz zaburzenia neurodegeneracyjne mózgu prowadzące m.in. do przyspieszonego starzenia się tego organu, choroby Parkinsona czy utraty pamięci – ostrzega doktor Fotuhi.

Lekarz zaleca osobom powracającym do zdrowia po przejściu covid-19:
⦁ regularne ćwiczenia fizyczne,
⦁ zdrowe odżywianie i dietę wspomagającą funkcjonowanie mięśnia sercowego,
⦁ redukcję stresu,
⦁ zadbanie o prawidłowy sen.

– To kluczowe sposoby na to, by pacjenci po zakażeniu koronawirusem mogli "odmłodzić" swój mózg i zminimalizować ryzyko rozwoju zaburzeń o podłożu neurodegeneracyjnym – podkreśla neurolog.

Najnowsze informacje na temat koronawirusa:

Test na koronawirusa za 30 zł? Marek Jakubiak pokazał szybki test kasetkowy na obecność przeciwciał

Deksametazon – pierwszy skuteczny lek na koronawirusa? Naukowcy ogłosili przełom

Kto jest najbardziej odporny na koronawirusa? Wystarczy mieć ten rodzaj limfocytów [NOWE BADANIA]

źródło: "Journal of Alzheimer Disease"