Wczasy nie będą przeszkodą w drugiej turze. Tak pobierzesz zaświadczenie do głosowania
II tura wyborów prezydenckich dla jednych była pewnych, dla drugich okazała się niespodzianką. Co jeśli będziemy poza naszym obwodem np. na wakacjach, a chcemy zagłosować? Nic straconego. Wystarczy, że wcześniej uzyskamy specjalne zaświadczenie.
Rafał Trzaskowski – 30,34 proc. głosów. Obaj kandydaci przechodzą do II tury głosowania, która będzie miała miejsce 12 lipca. Poniżej dowiecie się jak uzyskać zaświadczenie, potrzebne do głosowania poza stałym miejscem zamieszkania.
Do kiedy odebrać zaświadczenie przed II turą?
Jeżeli o możliwość głosowania poza miejscem zameldowania ubiegaliśmy się przed pierwsza turą, to mamy odpowiedni papier (powinniśmy dostać dwa zaświadczenia - na I i II turę) i już nie musimy sobie zawracać tym głowy. Co, jeśli tego nie zrobiliśmy?"Wniosek o wydanie takiego zaświadczenia składa się po dniu pierwszego głosowania w urzędzie gminy, w której wyborca jest ujęty w spisie wyborców, nie później jednak do dnia 10 lipca 2020 r." – podaje Państwowa Komisja Wyborcza.
I jeszcze jedna bardzo ważna rzecz: "Wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców w miejscu stałego zamieszkani". To znaczy, że jeśli zmienią nam się plany, to nie będziemy mogli oddać głosu w naszym stałym obwodzie.
Co jest potrzebne i gdzie odbierzemy zaświadczenie?
Do odebrania dokumentu potrzebujemy dwóch rzeczy:1. Dowód osobisty lub paszport
2. Wypełniony wniosek
Zaświadczenie odbierzemy najszybciej i najwygodniej, jeśli wcześniej wydrukujemy wniosek i go wypełnimy. Odpowiedni dokument znajdziemy na stronie naszego urzędu, np. miasta Warszawy.
Następnie udajemy się do urzędu gminy, w której jesteśmy dopisaniu do spisu wyborców. Wniosek możemy złożyć też telefaksem lub w formie elektronicznej. Zaświadczenie o prawie do głosowania odbieramy za pokwitowaniem osobiście albo przez upoważnioną pisemnie osobę (musimy mieć ze sobą wniosek z napisanym przez nas upoważnieniem - z danymi osoby, która go za nas odbierze: imię nazwisko i PESEL).
Co się dzieje, gdy zgubimy zaświadczenie?
Kiedy odbierzemy zaświadczenie - pilnujmy go jak oka w głowie. Jeśli je zawieruszymy, nie będziemy mogli głosować ani "u siebie", ani planowanym miejscu pobytu. PKW przedstawia sprawę jasno: "W przypadku jego utraty, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia, ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla w miejsca stałego zamieszkania".Jeśli zgłosiliśmy zamiar głosowania korespondencyjnego w miejscu pobytu w dniu wyborów, to po wysłaniu pakietu wyborczego nie dostaniemy zaświadczenia.
Jak głosować w II turze za granicą?
W przypadku zagranicznych wczasów, trzeba się spieszyć. Jeśli chcemy głosować korespondencyjnie, to mamy czas tylko dziś (29 lipca) do północy - oczywiście tylko wtedy, jeśli nie zrobiliśmy tego przed I turą. Możemy to zrobić pod tym linkiem na stronei eWybory. Jeśli nam się nie uda, to do 9 lipca do północy mamy możliwość zgłoszenia chęci głosowania osobistego.źródło: pkw.gov.pl