Gigantyczne ćmy zaatakowały stolicę. "Nie można otworzyć okna" – skarżą się warszawiacy

Monika Piorun
"Nocne motyle" wlatują do mieszkań niemal hurtowo, po kilka lub nawet kilkanaście naraz. Lecą do światła, ale szczególnie upodobały sobie bukszpany. Na ćmę azjatycką (zwaną także bukszpanową) narzekają na Bemowie, Bielanach, Żoliborzu, Targówku, a nawet w Legionowie. To już prawdziwa plaga, bo pasożytnicze owady zdążyły już wyrządzić sporo szkód w ogrodach królewskich w Pałacu w Wilanowie. Niestety nie jest łatwo je zwalczyć, bo stronią od nich nawet lokalne ptaki. Skąd się wzięły owady, które doprowadziły do istnej inwazji w stolicy?
Ćma azjatycka (Cydalima perspectalis) zwana także ćmą bukszpanową spowodowała niemałe poruszenie wśród warszawiaków. Stolicę opanowała plaga tych owadów. Fot. siala/pixaby.com
Rozpiętość ich skrzydeł wynosi około 4 cm. Same ćmy mierzą zaś mniej więcej 6 cm, więc w locie mogą robić niemałe wrażenie. Nic dziwnego, że w szybkim tempie wzbudziły ogromne poruszenie nie tylko wśród mieszkańców stolicy, ale nawet w... internecie. Na wielu forach w mediach społecznościowych rozgorzała zapalczywa dyskusja na temat inwazji ćmy azjatyckiej, która obserwowana jest w ostatnich dniach przez wielu mieszkańców stolicy.

Ćma azjatycka – jak sobie poradzić z nową plagą owadów?

– W Warszawie nie ma w zasadzie strefy w stu procentach wolnej od tych szkodników – alarmują internauci na facebookowym profilu "Targówek News".


Sama mogę zaświadczyć o ich obecności, bo zaledwie dzień przed napisaniem tego artykułu zdążyłam niechcący... rozjechać jedną z opadających na podłogę ciem-giganów (kółkiem od firmowego fotela w redakcji na warszawskim Żoliborzu).

Czytaj także: W Europie pojawiła się groźna odmiana kleszczy wywołujących gorączkę krwotoczną. Alarm we Francji

Skąd się wzięły w Polsce azjatyckie ćmy?

Ćma azjatycka, czyli Cydalima perspectalis, to inwazyjny gatunek motyla pochodzącego (jak sama nazwa wskazuje z Azji).

W Europie owad ten pojawił się dopiero w XXI wieku, a jego larwy szybko okazały się być groźnym szkodnikiem dla różnych gatunków bukszpanów (stąd polska nazwa: ćma bukszpanowa).

Liście bukszpanów stanowią idealne pożywienie dla larw. Służą także za miejsce, w którym samice tradycyjnie składają jaja.

Choć wcześniej występowała głównie w miejscach o dużej wilgotności i wysokiej temperaturze powietrza, to w ciągu kilku ostatnich lat ogromna ćma zaczęła być coraz bardziej uciążliwa także dla Europejczyków. Wielu specjalistów podkreśla, że przyczyną tego mogą być stosunkowo łagodne zimy i zmiany klimatyczne, które stale obserwujemy.

Ćma azjatycka daje się także we znaki Brytyjczykom. Czytaj także: Kleszcze reagują na telefony komórkowe i promieniowanie EMF. Nowe wyniki badań

Polacy coraz częściej skarżą się, że gąsienice ćmy azjatyckiej żerują na bukszpanach w ogrodach oraz w miejskich parkach. W maju niemal całkowicie wyniszczyły krzewy w Wilanowie. W zaledwie kilka dni potrafią doprowadzić do degradacji sporej wielkości rośliny.

Niestety nie chcą się ich tykać nawet ptaki, ponieważ – jak twierdzą eksperci – mają dla nich... gorzki smak. Owady te szybko są w stanie doprowadzić do prawdziwej plagi, ponieważ szybko się rozmnażają (samice mogą jednorazowo złożyć od 100 do 400 jaj).

Do walki z tymi owadami pozostają więc tylko specjalne preparaty. Jakie środki mogą okazać się skuteczne?

Ćma bukszpanowa – zwalczanie

Niestety nie istnieją na rynku środki, które mogłyby być 100-procentowo skuteczne w ograniczaniu populacji ciem-gigantów.

⦁ Ogrodnicy radzą, by w pierwszej kolejności do walki z ćmą bukszpanową wypróbować produkty polecane do zwalczania gąsienic (warto też regularnie podlewać bukszpany zwykłą wodą).

⦁ Pomocne mogą okazać się też tzw. pułapki feromonowe, które należy rozwiesić w ogrodzie. Niestety lecą do nich tylko samce, ale zdaniem ekspertów mogą pomóc przyczynić się do ograniczenia rozmnażania się tych owadów.

⦁ Wśród preparatów polecanych przez specjalistów do zwalczania ćmy azjatyckiej znajdują się m.in. takie produkty jak: Polysect Bukszpan 005 SL Ultra, Mospilan 20 SP oraz LEPINOX PLUS zawierający bakterię Bacillus thuringiensis zagrażającą gąsienicom (mogą doprowadzić do ich unicestwienia zaledwie w ciągu 3 dni).

⦁ Warto też wypróbować najprostsze rozwiązania. Ćmy przyciąga światło ognia, dlatego można spróbować zastosować ogrodowe pochodnie lub specjalne znicze, do których łatwo zlatują podążające za ich blaskiem owady.

Jak wygląda ćma-gigant, przed którą drżą warszawiacy? Zobaczcie, jak się prezentują na poniższym nagraniu. Czytaj także:

Azjatyckie ćmy niszczą nam parkany z bukszpanu. Zabytkowe parki zagrożone

Najpierw koronawirus, teraz szerszenie afrykańskie. Chiny szykują się na nową plagę. "To może być kolejny cios"