Ruszyło nowe radio z legendami Trójki. Kogo właściwie można posłuchać w "Nowym Świecie"?
– To nie jest stara Trójka, to nie jest nowa Trójka, to jest po prostu Radio Nowy Świat – powiedział w inaugurującej audycji Wojciech Mann. To nie do końca prawda. W nowej rozgłośni czuć nieodpartego ducha kultowej stacji. Na atmosferę mają też wpływ dobrze znane głosy. Ramówka jest wypełniona wielkimi nazwiskami.
Ramówka nowego radia z Mannem
Radio (póki co) nie będzie nadawać non stop. Program w tygodniu zaczyna się o 6:00 i kończy o 22:00. W weekendy radio startuje o 10:00. Ostatnia audycja jest również o 22:00. Jakich audycji możemy posłuchać? Oto kilka przykładów z prowadzącymi i godzinami:Badafonia
Kuba BadachŚroda: 19:00 - 21:00
Nowy Świat to świat fonii. W środy będą mieli Państwo okazję odkrywać świat szczególnej fonii. Badafonii. Kto wie, może “Badafonia” znajdzie swoje miejsce w słowniku? W sprecyzowaniu tego pojęcia pomoże – Państwu i nam – Kuba Badach.
Dzieci Bluesa
Jan ChojnackiŚroda 14:00 - 15:00
Tak naprawdę wszyscy jesteśmy dziećmi bluesa, bo cała muzyka rockowa pochodzi od bluesa. Jan Chojnacki, przybliży nam korzenie i nowoczesność. Opowie o bluesmanach, z których wielu sam poznał. Gościnnie wystąpi wielu polskich wykonawców, prezentując swoje najnowsze nagrania. Poznamy kalendarz imprez i festiwali. Na wielu z nich będziemy mogli spotkać pana Jana, a to nie lada gratka.
Piosennik
Andrzej PoniedzielskiNiedziela: 20:00 - 22:00
Nikt nie wie czego się spodziewać. Pana Andrzeja znamy wszyscy z innej strony. Jednak audycja muzyczna? Owszem. Jego wybory i zamiłowania mogą mocno zaskoczyć. Czego i sobie, i wam życzymy.
Raczek Movie
Tomasz RaczekNiedziela: 13:00 - 14:00
Mówił, movie i mówić będzie o filmach. O tych, które wchodzą na ekrany, bardziej popularnych, mniej popularnych, a nawet niszowych. Tych które gdzieś tam są, czekając na nasz wzrok, słuch i uwagę, i z pewnością o tych, które czają się już za rogiem, żeby nas zaskoczyć. Zachęci nas pan Tomasz do uczestnictwa w festiwalach i przeglądach.
Wagle
Fisz, Wojciech WaglewskiWtorek: 19:00 - 21:00
Jak mawiają domorośli konferansjerzy: tych Panów przedstawiać nie trzeba. I choć Wagle wciąż ci sami, każda z ich audycji jest zupełnie inna od poprzednich. W nie do końca przewidywalne rejony muzycznego świata zaprasza Państwa Wojciech Waglewski i Fisz.
Swoje audycje mają też m.in. Zbigniew Zamachowski, Eliza Michalik, czy Marcin Kydryński. Godzinową ramówkę znajdziemy tutaj. Na antenie radia możemy też usłyszeń dziennikarza naTemat Tomka Ławnickiego, który współtworzy Radio Nowy Świat od strony serwisów informacyjnych.
Radio Nowy Świat - jak i gdzie słuchać?
Nowa stacja nie nadaje w "tradycyjnej" formie - na falach radiowych. Jest dostępna tylko w internecie. Możemy jej posłuchać m.in. na poniższych stronach internetowych.- nowyswiat.online (przycisk "Play" znajdziemy u góry)
- open.fm
- bezpośredni stream
Inną opcją słuchania nowej stacji są "radiowe" aplikacje na smartfony i tablety m.in. Replaio, Patronite Audio, Cuterdio, Triode, D-Stream Air. Wkrótce pojawi się też oddzielna apka Radia Nowy Świat. Radio będzie też dostępne w telewizji: Radio+ dla abonentów posiadających dekodery nc+ podłączone do Internetu (pod numerem 588), a także w telewizji kablowej Toya.
Kto założył Radio Nowy Świat?
Jak wszyscy doskonale wiemy, w 3. Programie Polskiego Radia od lat działo się źle, a kolejni dziennikarze opuszczali szeregi stacji. Punktem zwrotnym była majowa afera z Listą Przebojów Trójki i piosenką Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój". Ze stacją pożegnał się wtedy Marek Niedźwiecki, a za nim ruszyła lawina odejść znanych dziennikarzy. Jednak idea nowego radia powstała ciut wcześniej.Najpierw powstała grupa "Ratujmy Trójkę", która następnie powołała do życia spółkę o tej samej nazwie. Jej udziałowcami są m.in. była dyrektor Trójki Magda Jethon, a także byli dziennikarze: Jan Chojnacki i Wojciech Mann i członkowie grupy: Patrycja Macjon i Piotr Jedliński. "Wszystkim nam zależy na stworzeniu dobrego radia" – napisali założyciele. Nadawcą Radia Nowy Świat jest właśnie spółka Ratujmy Trójkę.
18 kwietnia ruszyła zbiórką na platformie Patronite. Serwis różni się od popularnych internetowych zrzutek tym, że darczyńcy, a właściwie mecenasi, przekazują stałą kwotę co miesiąc, zamiast jednorazowych wpłat. To pozwala na stabilną działalność. Na RNŚ zrzuciło się ponad 26 tys. osób, którzy będą przekazywać ok. 672 tys. zł miesięcznie. To o wiele więcej niż zakłady przez twórców budżet (250 tys. zł).
Łącznie na rozwój stacji internauci przekazali już ponad 1,8 miliona złotych. Finansowanie stacji będzie oparte wyłącznie o crowdfunding. Dzięki temu ma być niezależne od sponsorów i politycznych nacisków.