Nad Polską widać kometę Neowise. Tak wygląda jej obłędny widok na niebie [GALERIA]

Monika Piorun
Następny raz zobaczymy ją w takim blasku dopiero za około... 6,8 tys. lat. Nic dziwnego, że wielu miłośników astronomii ostatnie dni poświęciło na uwiecznianiu na fotografiach i na nagraniach wideo niezwykłego przelotu komety Neowise (C/2020 F3), która w lipcu jest widoczna z Ziemi gołym okiem. Poniżej prezentujemy najbardziej "magiczne" materiały, które udało się uwiecznić prawdziwym astromaniakom.
Taki widok na niebie nie zdarza się często. Nad Polską w ciągu ostatnich dni można podziwiać niezwykły przelot komety Neowise. Gdzie i kiedy ją oglądać? Fot. Twitter / @@jasonoyoung
Kometa C/2020 F3 (NEOWISE) została odkryta zaledwie kilka miesięcy temu, 27 marca 2020 roku przez teleskop kosmiczny NEOWISE (Wide-Field Object Infrared Survey Explorer).

Dla większości światowej populacji jest stosunkowo dobrze widoczna bez specjalistycznego sprzętu astronomicznego, choć dużo lepiej obserwuje się ją przy użyciu zwykłej lornetki lub aparatu fotograficznego z dobrym obiektywem.

Kometa Neowise (z pięknym warkoczem) na nocnym niebie

Widok jest naprawdę niezwykły, bo za kometą Neowise można dostrzec krótki, ale wyraźny, szeroki, zakrzywiony i rozproszony ogon pyłowy (a właściwie dwa ogony w postaci charakterystycznego "warkocza").


Astronomowie zapewniają, że od połowy lipca kometa może być widoczna już o zmierzchu, nawet tuż po zachodzie Słońca, nad północno-wschodnim horyzontem (nisko na niebie). Choć początkowo wcale tego nie zapowiadano, to jednak okazuje się, że kometę Neowise będzie można oglądać także w drugiej połowie lipca i będzie dostrzegalna na nieco wyższej wysokości niż wcześniej.

W tej chwili znajduje się tuż nad horyzontem i jest dostrzegalna dla wnikliwych obserwatorów nawet przez całą noc (przy dobrych warunkach pogodowych).

Choć kometa od 3 lipca stale oddala się od Słońca, to jednak wciąż zbliża się do Ziemi. W najbliższej odległości od naszej planety znajdzie się dokładnie za tydzień 23 lipca 2020 roku. Mamy więc coraz mniej czasu na jej obserwowanie.

Jak prezentuje się kometa Neowise nad Polską? (GALERIA)

Tak wyglądała kometa Neowise (C/2020 F3) w ciągu ostatnich dni nad Gdańskiem. Serię niezwykłych fotografii udało się zrobić panu Piotrowi Majchrzakowi, który stworzył z nich poniższe nagranie. W ciągu ostatnich dni media społecznościowe dosłownie zalewa seria pełnych magii nagrań z przelotu komety Neowise nad Polską. Niezwykły blask komety Neowise zaobserwowano także na Podkarpaciu.

Kometa Neowise na polskim niebie (FOTOGRAFIE)

Popularyzatorowi astronomii Karolowi Wójcickiemu, który prowadzi fanpage "Z głową w gwiazdach" udało się uchwycić niezwykły widok komety Neowise nad Bieszczadami.Fot. Karol Wójcicki /Facebook.com
Kometa Neowise widziana z nieco szerszej perspektywy.Fot. Maximiliano Navas/Twitter.com /@maxnavas
Tak prezentowała się kometa Neowise nad wsią Matysówka na Podkarpaciu.Fot. Krzysztof Cisło/Facebook.com

Dowiedz się więcej

Spektakularny widok na niebie. Przelot komety Neowise nad Polską widać gołym okiem

Zaćmienie księżyca i burzowa pełnia – kiedy obserwować astronomiczną "magię" na lipcowym niebie?

Ponad 100 osób zginęło od rażenia piorunem w Indiach. Tragiczny bilans burz monsunowych