Nowy test na koronawirusa daje wynik w zaledwie 20 minut. Australijczycy ogłosili przełom

Monika Piorun
Wystarczy niewielka, 25-ml próbka osocza krwi, by w ekspresowym tempie precyzyjnie określić, czy jesteśmy zakażeni SARS-CoV-2. Naukowcy z Uniwersytetu Monash w Melbourne twierdzą, że ich nowy wynalazek może zrewolucjonizować diagnostykę covid-19 w czasie pandemii. Na dodatek ma być tani i powszechnie dostępny.
Wystarczy próbka krwi, by zalewie w 20 minut przekonać się, czy jesteśmy zakażeni koronawirusem SARS-CoV-2. Naukowcy z Australii twierdzą, że dokonali przełomowego odkrycia. Fot. Monash University
Od początku globalnej epidemii koronawirusa na świecie kwestia dostępu do dokładnej wiedzy o tym, czy jesteśmy lub byliśmy zakażeni SARS-CoV-2, spędzała wielu ludziom sen z powiek. Brak dostępu do testów dających rzetelne wyniki na temat covid-19 był sporym problemem w wielu krajach.

Naprzeciw tym potrzebom wyszli naukowcy z Uniwersytetu Monasha w Melbourne, którzy we współpracy badaczami z Wydział Inżynierii Chemicznej BioPRIA stworzyli nowy sposób na szybkie identyfikowanie zakażenia.

Szybki (i dokładny) test na koronawirusa daje wynik w 20 minut

Nowe odkrycie w diagnostyce covid-19 zostało szczegółowo opisane na łamach czasopisma naukowego "ACS Sensors".


Innowacyjny test opracowany przez badaczy potrafi z wysoką dokładnością określić zarówno, czy jesteśmy obecnie zainfekowani, jak i czy koronawirus zaatakował nas w przeszłości (a także czy zostaliśmy zakażeni po ustąpieniu infekcji). Czytaj także: Cynk może zapobiegać covid-19? Wreszcie opublikowano nowe wyniki badań na ten temat

Jak działa nowy test na SARS-CoV-2?

Po pobraniu 25 mikrolitrów osocza krwi nowy wynalazek dokonuje tzw. testu aglutynacji dokładnie analizuje miejsca skupienia czerwonych ciałek krwi (do czego doprowadza obecność koronawirusa) i na tej podstawie określa, czy jesteśmy teraz zakażeni lub czy infekcja wystąpiła u nas w przeszłości.

Zdaniem badaczy opracowana przez nich metoda pozwala na to, by badać setki próbek zaledwie w ciągu godziny. Naukowcy nie kryją, że ich innowacyjne, szybkie testy na koronawirusa będą mogły też pomóc do wykrywania przeciwciał wytworzonych w odpowiedzi na szczepienie, a także wspomagać dalsze badania kliniczne, które mogą pomóc w walce z pandemią covid-19.

Najnowsze informacje na temat koronawirusa:

Nobliści podpisali się pod listem dot. szczepionki na koronawirusa. Chcą zakażać ochotników

Wakacje bez koronawirusa? 20 najbezpieczniejszych kierunków turystycznych w czasie pandemii

Lekarz tłumaczy, jak zrobić samodzielnie w domu test na koronawirusa [INSTRUKCJA]

źródło: Monash University/ "ACS Sensors"