Wrotycz – naturalna superbroń na kleszcze i komary. Prosty patent na ochronę przed ich inwazją
W ostatnich dniach dramatycznie wzrasta liczba osób pokąsanych przez "małych krwiopijców" – zarówno jeśli chodzi o pajęczaki, do których zaliczają się kleszcze, jak i jedne z najbardziej drażniących ludzkość owadów, czyli komary (od lat uznawane z najniebezpieczniejsze zwierzęta na świecie). Na szczęście Matka Natura wyposażyła nas w takie rośliny jak wrotycz, którego charakterystyczny zapach działa jak repelent i skutecznie odstrasza wszystkie mikroskopijne istoty czyhające tylko na to, by upoić się naszą krwią...
Choć w Polsce nie mamy do czynienia z gatunkami powodującymi malarię, to i tak zwykłe ukąszenie pospolitego komara dla wielu z nas jest na tyle uciążliwe, że są w stanie wykorzystać wszelkie sposoby na to, by się przed nim uchronić (zresztą to samo dotyczy pokąsania przez kleszcze, co może powodować dużo poważniejsze konsekwencje dla naszego zdrowia).
Jednym z najprostszych patentów na to, by odgonić od nas kleszcze i komary, jest wykorzystanie naturalnej mocy niezwykłej rośliny, która jest w stanie zapewnić nam przed nimi dosyć skuteczną i pozbawioną wszelkich sztucznych substancji ochronę. O jakie ziele chodzi?
Wrotycz pospolity – właściwości lecznicze
Fot. Yaroslav Domnitsky /123 RF
Występuje głównie na półkuli północnej, w klimacie umiarkowanym. Rozmnaża się z nasion i przez podział korzeni. Ma krótkie kłącza i długie łodygi, mierzące nie więcej niż 160 cm, które zakończone są złocistożółtymi kwiatami zebranymi w koszyczki.
Surowcem leczniczym wrotyczu pospolitego są jego części nadziemne, czyli kwitnące ziele (Tanaceti herba) oraz kwiaty uznawane za "koszyczki" (Tanaceti flos).
To właśnie one zawierają cenne olejki, których składnikiem jest toksyczny tujon (działający przeciwpasożytniczo i śmiertelnie niebezpieczny m.in. dla bydła), a także m.in. kamfora, borneol oraz terpenoidy, steroidy, flawonoidy i sole mineralne.
Obecność tych składników sprawia, że ziele wrotyczu wydziela niezwykle intensywny, korzenny zapach przypominający aromat kamfory, który działa odstraszająco m.in. na insekty.
KOGO ODSTRASZA ZAPACH WROTYCZU?
⦁ OWADY: komary, mrówki, myszce, mole, muchy
⦁ PAJĘCZAKI m.in. kleszcze
⦁ PASOŻYTY: pchły, wszy, świerzbowce, nużeńce
Wrotycz – działanie i zastosowanie
Jak działa wrotycz i dlaczego można go uznać za naturalną superbroń na komary?•Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta
W sprzedaży dostępne są ekstrakty z wrotyczu, które wciera się w skórę, by zwalczyć choroby pasożytnicze.
JAK ZWALCZYĆ WSZY ZA POMOCĄ WROTYCZU?
W tym celu warto zastosować napar z kwiatów wrotyczu. Wystarczy zalać bukiet zimną wodą (niektórzy zalecają, by dodać do niej m.in. macierzankę, ziele piołunu lub tymianek), a potem gotować powstałą mieszankę przez co najmniej kilkanaście minut. Następnie odcedzić powstały płyn i zwilżyć nim włosy.
Najlepiej pozostawić go na głowie (obwiązanej chustką lub ręcznikiem) przez około 2-3 godziny, a potem dobrze spłukać włosy pod bieżącą wodą i dokładnie je wyczesać gęstym grzebieniem. Kolejnego dnia do mycia włosów warto zastosować płukankę z ciepłej wody z dodatkiem octu (może być ocet jabłkowy).
Wrotycz można wykorzystywać jako środek odstraszający na pchły i kleszcze, które mogą atakować nasze zwierzęta domowe (koty i psy).
NA CO MOŻE POMÓC NAM WROTYCZ?
⦁ reumatoidalne zapalenie stawów
⦁ dna moczanowa (artretyzm)
⦁ histeria/depresja
⦁ wszawica/świerzb
⦁ bolesne menstruacje (kiedyś zalecano w tym celu stosowanie nalewki z wrotycza, obecnie odradza się spożywanie naparów z wrotycza, można nim jedynie przemywać skórę).
⦁ napar z tego ziela można stosować bezpośrednio na rany (ułatwia ich gojenie), może także działać wspomagająco przy zaburzeniach trawieniaWrotycz pospolity obecnie zalecany jest jedynie do stosowania bezpośredniego (zewnętrznie na skórę).
UWAGA! wrotycz ma działanie poronne i może przenikać do mleka matki karmiącej (odradza się im stosowanie naparu z tej rośliny).
Wrotycz może być silnie toksyczny, jeśli go przedawkujemy, możemy cierpieć z powodu problemów żołądkowych, nudności, zawrotów głowy, omamów. Grozi nam też częstomocz (w medycynie ludowej od wieków uważano, że wrotycz działa moczopędnie i... wiatropędnie).
Jak wygląda wrotycz?
W naturze ziele wrotyczu z charakterystycznym, intensywnie żółtym kwiatostanem, prezentuje się w taki sposób, jak na materiale wideo poniżej. Ze względu na to, że występuje powszechnie w klimacie umiarkowanym, często porasta dziko łąki i pola na terenach nizinnych. Nierzadko można go spotkać na brzegach rzek, w lasach, poboczach dróg oraz wszelkich zaroślach na otwartych przestrzeniach.⦁ Francuzi wykorzystali wiedzę o covid-19 i odkryli nowego wirusa. Może być przenoszony przez komary
⦁ W Europie pojawiła się groźna odmiana kleszczy wywołujących gorączkę krwotoczną. Alarm we Francji
⦁ Gigantyczne ćmy zaatakowały stolicę. "Nie można otworzyć okna" – skarżą się warszawiacy
źródło: Nowiny Lekarskie 2012, 81, 6, 620–625