Masz dość inwazji "małych krwiopijców"? 20 najskuteczniejszych sposobów na komary

Monika Piorun
Lampki, świeczki, bransoletki, a nawet aplikacje na telefon – to tylko niektóre z popularnych metod odstraszania komarów. Na rynku są już dostępne specjalne wentylatory i... perfumy wzbogacone o składniki, które odganiają od nas tych małych, skrzydlatych intruzów. Które pomysły zasługują na największą uwagę? Przedstawiamy subiektywną listę najciekawszych propozycji na ograniczenie ryzyka pokąsania przez natrętne komary.
W jaki sposób pozbyć się komarów? Przedstawiamy najskuteczniejsze metody na to, by je od nas odpędzić. Fot. SquishyWorm / YouTube.com
Wielu z nas doskonale pamięta słynne hasło reklamowe głoszące, że popularny środek "zabija owady na śmierć"... Silna chemia i sztuczne opryski z pewnością mogą ograniczyć populację komarów w naszym otoczeniu, ale nie wszyscy są przychylni takim rozwiązaniom.

Niektóre kraje (takie jak np. Niemcy) często korzystają z bardziej ekologicznych rozwiązań i wolą przeznaczyć więcej pieniędzy na posadzenie roślin, których obecność naturalnie odstrasza owady (tj. m.in. lawenda, komarzyca, lipa czy wrotycz).

Czytaj także: Te rośliny są postrachem komarów. Postawisz je na parapecie i możesz spać przy otwartym oknie


Większość zwykłych śmiertelników na co dzień musi jednak ograniczyć się do stosowania innych metod i preparatów dostępnych w sklepach, by skutecznie odpędzić się od komarów. Na jakie środki warto zwrócić uwagę, by nie dać się pokąsać tak jak na poniższym filmiku?

Sposoby na komary – 20 najskuteczniejszych metod

1 ⦁ DEET (dietylotoluamid) – N,N-Dietylo-m-toluamid wchodzący w skład większości powszechnie dostępnych drogeryjnych środków do odstraszania komarów, stosowany przez amerykańskie wojsko od czasów II wojny światowej i udostępniony dla ludności cywilnej od końca lat 50. XX wieku.

Wzbudza największe kontrowersje z powodu toksycznego działania na układ nerwowy, co potwierdziły badania francuskich naukowców z Institut de Recherche pour le Développement w Montpellier – m.in. z tego powodu odradza się używania go dzieciom poniżej 12. roku życia i kobietom w ciąży (w stężeniu powyżej 30 procent).

W przypadku osób dorosłych stosowanie preparatów zawierających od 20 do 30 proc. DEET poprzez rozpylenie ich na skórze lub na odzieży może wedle zapewnień producenta chronić przed 90 proc. ukąszeń owadów i kleszczy.

Badania nie potwierdzają, by DEET w stężeniu powyżej 50 proc. mogło zapewnić nam skuteczniejszą ochronę przed komarami i nie wpływa na skuteczność działania preparatów zawierających ten składnik.
Jednym z najpopularniejszych środków przeciwko komarom jest DEET, jednak substancja ta wzbudza sporo kontrowersji.Fot. Yongkiet Jitwattanatam /123RF
2 ⦁ IKARYDYNA – pochodna piperydyny (występującej w pieprzu), działa odstraszająco na komary i inne owady, wchodzi w skład wieku preparatów kosmetycznych.

3 ⦁ OLEJKI ETERYCZNE: eukaliptusowy, rozmarynowy, tymiankowy, bazyliowy, z kopru włoskiego, lawendowy (skuteczny także przeciwko kleszczom), z geranium, z mięty pieprzowej, cedrowy (może dodatkowo pomóc odstraszyć ćmy).

4 ⦁ 2-undekanon, znany także jako IBI-246, wchodzi w skład m.in. goździków i działa odstraszająco na komary. Wyniki badań naukowców z North Carolina State University potwierdziły, że może działać skuteczniej niż DEET.

5 ⦁ PERFUMY – niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że od kilku lat produkowane są perfumy, które oprócz przyjemnego dla człowieka zapachu wyposażone są dodatkowy walor praktyczny – odstraszają komary (do składu m.in. takich zapachów jak Victoria Secret Bombshell dodano odpowiednie stężenie DEET, dzięki czemu po ich zastosowaniu można nie tylko pięknie pachnieć, ale także dodatkowo... odpędzać od siebie komary).

6 ⦁ PERMETRYNA w niewielkim stężeniu (od 0.25% do 0.5%) w postaci sprayu nadaje się do impregnacji tkanin (np. hamaków czy moskitier) oraz ubrań (głównie nogawek spodni) przeciwko kleszczom i komarom. Niestety w wyższych stężeniach może być toksyczna i groźna dla środowiska (należy stosować się bezwzględnie do zaleceń producenta).

7 ⦁ MOSKITIERA – w oknach lub przed wejściami na balkon czy taras, a nawet nad łóżkiem warto zainstalować cienką siateczkę, dzięki której możemy skutecznie ograniczyć kontakt z komarami.

Nie chcesz być pokąsanym przez komary (a właściwie komarzyce)? Lepiej skorzystaj z poniższych metod na pozbycie się z otoczenia tych owadów. W przeciwnym razie grozi nam to, co na poniższym materiale wideo...
8 ⦁ WENTYLATOR OSCYLACYJNY – na rynku istnieją już specjalne urządzenia, które oprócz wietrzenia i dopasowywania temperatury pomieszczenia wzbogacono o dodatkowe funkcje, które pozwalają na to, by rozpylać środki działające odstraszająco na komary.

9 ⦁ URZĄDZENIA z WKŁADEM z metoflutryny lub aletryny (działającej odstraszająco na komary) – mogą przybierać postać spiralnych zawieszek emitujących środki, które ograniczają ryzyko ukąszenia przez te owady.

10 ⦁ LAWENDA – nie dość, że pięknie pachnie, to skutecznie odstrasza komary i muchy, dlatego warto postawić wonną doniczkę na parapecie czy balkonie, by cieszyć się spokojnymi wieczorami bez tych owadów, które mogą nas pokąsać.

11 ⦁ ŚWIECE ZAPACHOWE oraz specjalne ZNICZE OGRODOWE, które zawierają składniki działające odstraszająco na owady, mogą pomóc nam uchronić się przed komarami. Można je zrobić samodzielnie w taki sposób, jak na poniższym materiale. 12⦁ EKO-PUŁAPKA NA KOMARY – wystarczy puste opakowanie po plastikowej butelce, by w prosty sposób stworzyć banalne urządzenie, które zwabi komary.

13 ⦁ BRANSOLETKI OCHRONNE – ich noszenie wedle zaleceń producentów sprawia, że komary nie zbliżą się do nas na odległość około 5 metrów.

14 ⦁ APLIKACJE NA TELEFON (m.in. Anti-Mosquito Repellent lub Mosquito 3000) – emitują częstotliwości, które mają działać odstraszająco na komary, ale nie są szkodliwe dla ludzi.

15 ⦁ WROTYCZ – roślina z jaskrawożółtymi kwiatkami, której zapach naturalnie odgania komary, mole, mrówki, a nawet kleszcze, wszy czy inne pasożyty. Warto zasadzić ją w ogrodzie, by łatwo ograniczyć kontakt z "małymi krwiopijcami".

16 ⦁ DOKŁADNE OSŁANIANIE CIAŁA – wbrew pozorom najprostsze sposoby zwykle są paradoksalnie najbardziej skuteczne. Jeśli wybieramy się na otwartą przestrzeń, warto skrzętnie zakryć wszelkie powierzchnie, które mogą zostać szybko pokąsane przez komary.

17 ⦁ RESZTKI po KAWIE i HERBACIE (liściastej) mogą pomóc nam uchronić się przed komarami, jeśli w niewielkich ilościach rozproszymy je w ogrodzie lub dodamy je do ziemi do kwiatków na balkonie.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że fusy z kawy czy herbaty działają odstraszająco na komary.Fot. Pixaby.com/Public Domain


18 ⦁ SKOSZONA TRAWA – w miejscach, w których trawa jest krótko ścięta mamy mniejsze szanse na to, by zostać pokąsanym przez komary. Jeśli tylko posiadamy własny trawnik, warto o niego odpowiednio zadbać.

19 ⦁ USUWANIE ZBIORNIKÓW Z WODĄ STOJĄCĄ – oczka wodne, baseniki, beczki pełne wody i inne miejsca, w których woda nie płynie z naturalnym nurtem sprzyjają obecności komarów.

20 ⦁ NATURALNA MOC ROŚLIN – komary będą stronić między innymi od kocimiętki, komarzycy, pelargonii czy Geranium macrorrhizum. Jeśli nie chcemy być pokąsani, warto wyposażyć w nie nasze przydomowe ogródki lub okienne parapety.

Czytaj także:

Francuzi wykorzystali wiedzę o covid-19 i odkryli nowego wirusa. Może być przenoszony przez komary

W Europie pojawiła się groźna odmiana kleszczy wywołujących gorączkę krwotoczną. Alarm we Francji

"Latające kleszcze" atakują w lasach. Jak je rozpoznać i czym się różnią od zwykłych kleszczy?

źródło: healthline.com