Czy pory roku mają wpływ na pandemię? WHO ostrzega, że "COVID-19 to nie choroba sezonowa"

Monika Piorun
Myślisz, że latem ryzyko zakażenia koronawirusem jest niższe? Nie ty jeden jesteś w błędzie. Piękna, letnia pogoda sprawia, że wielu ludzi bagatelizuje zagrożenie związane z covid-19. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że SARS-CoV-2 nie zachowuje się tak jak np. wirus grypy, a jego aktywność nie ma charakteru sezonowego.
Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że choć wielu ludziom wydaje się, że latem zagrożenie koronawirusem jest mniejsze, to jednak statystyki zakażeń wskazują co innego. Ryzyko związane z pandemią w niezwykle wymowny sposób wyraża fotografia tureckiego a Fot. Ugur Gallenkus/Instagram.com
– Wydaje się, że pora roku nie ma wpływu na przenoszenie się wirusa – ogłosiła rzeczniczka WHO, Margaret Harris. Jej zdaniem należy obalić powszechne przekonanie o tym, że ze względu na dobre warunki atmosferyczne latem jesteśmy mniej narażeni na zakażenie koronawirusem.

Covid-19 nie jest chorobą sezonową – podkreśliła ekspertka ostrzegając, że:
Margaret Harris
rzeczniczka Światowej Organizacji Zdrowia WHO

SARS-CoV-2 nie może być porównywany z wirusem grypy, którego aktywność nasila się lub osłabia w zależności od pór roku.


Latem pandemia nie słabnie. "Koronawirus lubi każdą pogodę"

SARS-CoV-2 to nowy typ wirusa, który zachowuje się inaczej niż wiele innych patogenów. Zakazić się nim można bez względu na to, jaka jest pogoda.


Według Margaret Harris postrzeganie pandemii w kategoriach fal też może być złudne.

Choć krzywa zachorowań na covid-19 może być zmienna, to jednak nadal nie mamy do czynienia z kilkoma odrębnymi etapami masowych zakażeń koronawirusem na świecie, a jedynie z "jedną dużą falą, która nieco się podnosi i opada, a najlepsze, co można zrobić, to ją spłaszczać". Uleganie mylnemu wrażeniu, że latem aktywność wirusa odpowiedzialnego za globalną pandemię jest niższa może osłabiać naszą czujność. Tymczasem zagrożenie infekcją nadal nie słabnie, dlatego cały czas powinniśmy być ostrożni i przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, które mogą ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem.

W czasie panemii powinniśmy się zaszczepić przeciwko grypie

Mimo letniej aury już teraz powinniśmy zwrócić uwagę na to, by w odpowiedni sposób zabezpieczyć się przed kolejnym zagrożeniem, jakie może wynikać ze zbliżającego się sezonu zachorowań na grypę, który może być w tym roku szczególnie niebezpieczny ze względu na trwającą pandemię SARS-CoV-2.

Rzeczniczka WHO zachęca z tego powodu wszystkich do tego, by raz do roku skorzystać ze szczepień przeciwko grypie, ponieważ jesienią i zimą fala zachorowań na tę popularną chorobę zakaźną może zbiec się z zapowiadanym przez ekspertów kolejnym wzrostem statystyk zakażeń koronawirusem, co może być poważnym obciążeniem dla systemu opieki zdrowotnej w wielu krajach na całym świecie.

Tylko do tej pory na covid-19 zmarło i ponad 650 tys. ludzi, a 16.3 mln osób zostało zakażonych SARS-CoV-2. Turecki artysta Ugur Galenkus znany na całym świecie za sprawą niesamowitych kolaży przełamujących bariery pomiędzy różnymi tematami tabu w jednej ze swoich najnowszych prac połączył fotografie z plaży w Copacabanie w Rio de Janeiro z masowymi grobami ofiar covid-19 w Brazylii.

Kraj ten zajmuje obecnie drugie miejsce na świecie (po USA) pod względem infekcji koronawirusem. Zanotowano tam do tej pory niespełna 2,5 mln zakażeń SARS-CoV-2 oraz ponad 88 tys. zgonów z powodu covid-19.

Dowiedz się więcej na temat koronawiursa:

Rosja twierdzi, że ma szczepionkę na SARS-CoV-2. W sierpniu mają ruszyć pierwsze zabiegi

Otyłość sprzyja covid-19. Boris Johnson chce walczyć z koronawirusem... jazdą na rowerze

Nowe objawy koronawirusa. Naukowcy sklasyfikowali charakterystyczne zmiany u chorych na covid-19

źródło: "The Scientist" /Reuters