Miss z misją. Kim jest Helena Dalli, która nie da pieniędzy strefom antyLGBT w Polsce?

Anna Dryjańska
"Wartości i prawa podstawowe UE muszą być szanowane przez państwa członkowskie i władze państwowe. Z tego powodu 6 wniosków o partnerstwo miast dotyczących polskich władz, które przyjęły uchwały o ‘strefach wolnych od LGBTI’ lub ‘prawach rodzin’ zostało odrzuconych” – napisała po polsku na Twitterze Helena Dalli. Kim jest?
Helena Dalli w filmie "Final Justice". Zagrała drugoplanową rolę twardej policjantki. kadr z filmu "Final Justice" (1985)
Helena Dalli to dziś 57–letnia komisarz Unii Europejskiej do spraw równości. Na Malcie, skąd pochodzi, przez niemal ćwierć wieku dorobiła się pozycji jednego z najpopularniejszych polityków. Maltańczycy nieprzerwanie wybierali ją do parlamentu od połowy lat 90., gdy zaczęła kolejny etap swojej kariery.
Helena Dalli, komisarz Unii Europejskiej ds. równości.fot. Helena Dalli / Twitter
Kolejny, bo wcześniej zajmowała się czymś zupełnie innym. Urodzona w Żabbarze Dalli, a właściwie Abela, bo tak brzmiało jej panieńskie nazwisko, uchodziła tylko za piękną buzię. W 1979 roku, jako 17–latka, została wybrana Miss Malty. Później reprezentowała swój kraj podczas konkursu Miss World.


Przeczytaj też: Komisarz UE: sześciu polskim miastom odmówiono dofinansowania przez "strefy wolne od LGBT"



Rząd Alfreda Santy – notabene uznanego pisarza – nie przetrwał nawet dwóch lat. Od początku miał kruchą większość jednego głosu, a po ponownych wyborach władzę objęli nacjonaliści. Partia Pracy przeszła do opozycji, a wraz z nią Helena Dalli, która przez 15 lat była członkinią gabinetu cieni. Jej zadaniem było punktowanie konserwatystów w dziedzinie administracji, równości, mediów i inwestycji publicznych.

Gdy w 2013 roku socjaldemokraci odzyskali władzę, Dalli objęła tekę ministra. Przez 4 lata odpowiadała za dialog społeczny, prawa konsumenta i wolności obywatelskie. Zakres obowiązków eklektyczny i trudny do pogodzenia w wielomilionowym państwie, ale na Malcie liczącej wówczas nieco ponad 426 tys. obywateli, całkowicie zrozumiały.

Kolejne wybory w 2017 roku Partia Pracy znowu wygrywa, a Helena Dalli znowu zostaje członkinią gabinetu. Ale tym razem jest ministrem do spraw europejskich i równości. Ta ostatnia dotyczy nie tylko płci, ale też orientacji, tożsamości, etniczności, sprawności… Koronnym osiągnięciem Dalli są dwie rzeczy: utworzenie funduszu pracodawców na rzecz urlopów macierzyńskich kobiet (co ma zapobiegać dyskryminacji ze względu na płeć przy zatrudnieniu) oraz wprowadzenie do maltańskiego prawa małżeństw jednopłciowych wraz z możliwością adopcji dzieci.

Burza wokół naklejek

Jednak sprawowanie urzędu to nie tylko sukcesy. Gdy w czerwcu 2019 roku inicjuje akcję "Wszyscy są mile widziani”, która polega na tym, że sklepy lub lokale usługowe mogą się przedstawiać jako przyjazne dla ludzi LGBT, o ile ich obsługa przejdzie szkolenie, spada na nią fala krytyki i hejtu. W obronie Dalli staje między innymi jeden z jej dwóch synów – Luke. "Nauczyła mnie, że jeśli zmienisz życie choć jednej osoby na lepsze, to już dużo osiągnąłeś” – napisał chwaląc pracę matki. Sam – wraz z bratem, Jean–Marc'iem – już wcześniej staje się bohaterem publikacji prasowych dotyczących kariery matki. "The Malta Independent" pisze o tym, że obaj synowie minister Dalli są na państwowych posadach, a przecież rząd obiecywał, że będą się liczyć kompetencje, a nie układy.