Miss z misją. Kim jest Helena Dalli, która nie da pieniędzy strefom antyLGBT w Polsce?
"Wartości i prawa podstawowe UE muszą być szanowane przez państwa członkowskie i władze państwowe. Z tego powodu 6 wniosków o partnerstwo miast dotyczących polskich władz, które przyjęły uchwały o ‘strefach wolnych od LGBTI’ lub ‘prawach rodzin’ zostało odrzuconych” – napisała po polsku na Twitterze Helena Dalli. Kim jest?
Helena Dalli, komisarz Unii Europejskiej ds. równości.•fot. Helena Dalli / Twitter
Przeczytaj też: Komisarz UE: sześciu polskim miastom odmówiono dofinansowania przez "strefy wolne od LGBT"
Rząd Alfreda Santy – notabene uznanego pisarza – nie przetrwał nawet dwóch lat. Od początku miał kruchą większość jednego głosu, a po ponownych wyborach władzę objęli nacjonaliści. Partia Pracy przeszła do opozycji, a wraz z nią Helena Dalli, która przez 15 lat była członkinią gabinetu cieni. Jej zadaniem było punktowanie konserwatystów w dziedzinie administracji, równości, mediów i inwestycji publicznych.
Gdy w 2013 roku socjaldemokraci odzyskali władzę, Dalli objęła tekę ministra. Przez 4 lata odpowiadała za dialog społeczny, prawa konsumenta i wolności obywatelskie. Zakres obowiązków eklektyczny i trudny do pogodzenia w wielomilionowym państwie, ale na Malcie liczącej wówczas nieco ponad 426 tys. obywateli, całkowicie zrozumiały.
Kolejne wybory w 2017 roku Partia Pracy znowu wygrywa, a Helena Dalli znowu zostaje członkinią gabinetu. Ale tym razem jest ministrem do spraw europejskich i równości. Ta ostatnia dotyczy nie tylko płci, ale też orientacji, tożsamości, etniczności, sprawności… Koronnym osiągnięciem Dalli są dwie rzeczy: utworzenie funduszu pracodawców na rzecz urlopów macierzyńskich kobiet (co ma zapobiegać dyskryminacji ze względu na płeć przy zatrudnieniu) oraz wprowadzenie do maltańskiego prawa małżeństw jednopłciowych wraz z możliwością adopcji dzieci.