Piotr Jedliński zrezygnował z funkcji prezesa Radia Nowy Świat po fali krytyki związanej z Margot

Rafał Badowski
O decyzji dotychczasowy prezes spółki zarządzającej Radiem Nowy Świat poinformował w poniedziałek wieczorem. "Szanowni, jako że opuściłem Radio Nowy Świat, szukam pracy. Gdyby ktoś, coś" – napisał na Facebooku. Wcześniej był mocno krytykowany, bo sprzeciwił się określaniu w rodzaju żeńskim aktywistki Małgorzaty Szutowicz, znanej też jako Margot.
Piotr Jedliński zrezygnował z funkcji prezesa Radia Nowy Świat. Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
O rezygnacji Piotra Jedlińskiego poinformowano w krótkim komunikacie podpisanym przez Jedlińskiego, Annę Krakowską i Krzysztofa Łuszczewskiego, czyli pozostałych członków zarządu spółki Ratujmy Trójkę, która zarządza Radiem Nowy Świat. Jedliński sprawy nie chce komentować, nie podał też powodów swojej rezygnacji. Pozostaje największym udziałowcem Ratujmy Trójkę – ma 30 proc. kapitału firmy. Wielu dziennikarzy, którzy komentowali sprawę na Twitterze łączyli rezygnację Piotra Jedlińskiego ze stanowiskiem dziennikarza co do określania w rodzaju męskim aresztowanej w piątek aktywistki LGBT Małgorzaty Szutowicz, znanej też pod pseudonimem Margot.


Czytaj także: Jak heteryk może pomóc po aresztowaniu ludzi LGBT? 11 praktycznych sposobów

"Najpierw naprostowali prezesa Radia Nowy Świat, a teraz Piotr Jedliński podaje się do dymisji. Wystarczyło, że nazwał mężczyznę mężczyzną, bo tak jest w świetle prawa, choć ten czuję się kobietą" – napisał Marcin Dobski z "Wprost". W podobnym tonie komentowali to dziennikarze prawicowych tytułów: "Sieci" czy "Do Rzeczy".

Jedliński jest jednym z założycieli Radia Nowy Świat. Rozgłośnia działa od 7 lipca. Aplikację pobrało już 200 tys. osób. Wpłaty na Radio Nowy Świat sięgnęły już 2,6 mln zł, a projekt wsparło ponad 30 tys. użytkowników.

Czytaj także: Ruszyło nowe radio z legendami Trójki. Kogo właściwie można posłuchać w „Nowym Świecie”?

źródło: Wirtualne Media