Nigdy nie jest za późno, aby czegoś się dowiedzieć. 8 książek o społeczności LGBT dla "sojuszników"

Zuzanna Tomaszewicz
Źle się dzieje w państwie polskim. Jakiś czas temu prezydent nazwał ludzi LGBT ideologią, a po miesiącu od wyborów prezydenckich policja spacyfikowała protest w obronie zatrzymanej aktywistki Margot. W związku z tymi zdarzeniami redakcja naTemat przygotowała książki o queerowym środowisku. To pozycje dla tych, którzy chcą stać się lepszymi sojusznikami dla osób nieheteronormatywnych.
8 książek o społeczności LGBTQ+. Fot. Jakub Włodek / Agencja Gazeta

1. "Londyn. Miasto Queer", Peter Ackroyd

Peter Ackroyd przedstawia w książce obraz stolicy Wielkiej Brytanii (od czasów rzymskiego Londinium aż po współczesność). Autor już wcześniej wydał obszerną biografię Londynu, ale tym razem zajął się monografią wiekowego miasta pod kątem życia osób ze środowiska LGBT. Brytyjczyk opisuje w niej m.in. kary, jakie spotykały XIX-wiecznych mieszkańców miasta za kontakty homoseksualne, a także szerzej nakreśla problem i stygmatyzację dotycząca AIDS.

2. "Od A do Z o LGBTQIAP. Interaktywna książka przeciw dyskryminacji", Małgorzata Kot i Sylwia Vargas

Książka, która staje się pewnego rodzaju elementarzem dla osób, które chcą bardziej zrozumieć społeczność LGBTQ+. Mamy w niej wytłumaczoną różnicę między tożsamością płciową a orientacją seksualną. Autorki obalają również mity dotyczące homoseksualizmu ("HIV to domena gejów - MIT"). Poradnik odpowiada na wiele pytań, o które często boimy się zapytać. Poza tym jest jeden ogromny plus - "Od A do Z o LGBTQIAP" można pobrać za darmo w internecie.

3. "Dziwniejsza historia", Remigiusz Ryziński

W reportażu Remigiusz Ryziński przedstawia historię osób LGBTQ+ (zwłaszcza gejów), którym dane było żyć w czasach okupacji i po wojnie. Poznajemy w nim szczegóły dotyczące życia m.in. pierwszej polskiej drag queen Lulli oraz niemieckiej Żydówki i lesbijki Izy. "To także podróż po warszawskich ulicach lat wojny i PRL-u, które pod pozorem szarego życia kryły zaskakująco tęczową wolność" – czytamy w opisie książki.

4. "Mężczyźni z różowym trójkątem", Heinz Heger

Relacja byłego więźnia obozu koncentracyjnego, którego prześladowano za jego orientację seksualną. Książkę wydano dopiero w 1972 roku w Austrii, po tym jak złagodzono kary za homoseksualizm. Różowy trójkąt w tytule odnosi się do symbolu, który homoseksualni mężczyźni musieli nosić na obozowych ubraniach. „Cóż ja takiego zrobiłem, bym miał tak ciężko za to pokutować? Czy byłem zboczeńcem albo zagrożeniem dla narodu? Pokochałem przyjaciela, mężczyznę – nie był to młodociany, tylko 24-letni, dorosły człowiek! Nie widziałem w tym niczego strasznego czy niemoralnego” – napisano w książce.

5. "Brudny róż: zapiski z życia, którego nie było", Kinga Kosińska

Wstrząsająca historia Kingi, która jest osobą transpłciową. Kobieta zakrywała pudrem zarost, a operacja korekty płci nie przyniosła jej oczekiwanej akceptacji. Dziennikarka Małgorzata Halber tak zrecenzowała ową książkę: "Tak naprawdę to opowieść przynosząca ulgę każdemu, kto z rozmaitych przyczyn czuje się niedostosowany, nieadekwatny i bardzo z tego powodu cierpi".

6. "Wymazać siebie", Garrard Conley

Autobiograficzna powieść Garrarda Conleya o synu pastora, któremu odebrano możliwość coming outu. O tym, że nastolatek jest homoseksualistą, rodzice dowiedzieli się od jego kolegi, który go zgwałcił. Conley został następnie wysłany przez matkę i ojca na terapię konwersyjną (pseudonaukowa praktyka, która ma leczyć ludzi z homoseksualizmu).

7. "Żony gejów. O tym, czego nikomu się nie zdradza", Maria Mamczur

Maria Mamczur przedstawiła w książce poruszające relacje kobiet, które wyszły za mąż za homoseksualnych mężczyzn. Jedne z nich nie wiedziały o orientacji seksualnej swoich partnerów, inne natomiast były tego świadome. W reportażu nie przedstawiono jedynie kobiecej perspektywy. Mamy w nim także wypowiedzi mężów oraz ekspertów.

8. "Kim jest ślimak Sam?", Maria M. Pawłowska i Jakub Szamałek

Nagradzana książka dla dzieci o małym ślimaku, który nie wie jeszcze, z którą płcią bardziej się utożsamia. Na pomoc przychodzi mu szkolna pedagog. "Każdy ślimak może być albo chłopcem, albo dziewczynką. Trzeba się zdecydować. Ale ja jeszcze nie wiem, czy wolę by Samuelem czy Samantą – wyznał ślimaczek pierwszego dnia szkoły.


Czytaj także:

Podsiadło przypomniał o apelu Kingi Dudy. Tak na zdjęciach wygląda Polska rządzona przez jej ojca

Jak heteryk może pomóc ludziom LGBT po aresztowaniu Margot? 11 praktycznych sposobów