Amerykanie wymyślili genialny inhalator do nosa, który blokuje... koronawirusa

Monika Piorun
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego z San Francisco pochwalili się przełomowym wynalazkiem, który może pomóc w walce z covid-19. Spray AeroNabs zapobiega replikacji wirusa SARS-CoV-2 dzięki innowacyjnej cząsteczce, która powoduje, że koronawirus nie ma szans zainfekować komórek naszego organizmu. Wystarczy raz dziennie użyć aerozolu do nosa, by skutecznie ograniczyć ryzyko zakażenia.
Amerykanom udało się opracować innowacyjny inhalator (AeroNabs), który może blokować przedostawanie się koronawirusa do ludzkiego organizmu. Fot. Noah Berger/Uniwersytet Kalifornijski w San Francisco
AeroNabs, czyli przełomowy inhalator wymyślony przez Amerykanów, zawiera specjalną nanocząsteczkę, dzięki której wirus SARS-CoV-2 nie ma szans na to, by się powielić po wniknięciu w nasze ciało. Na dodatek wyklucza możliwość infekcji poprzez zablokowanie połączenia pomiędzy koronawirusem z receptorami ACE2 (umożliwiającymi wniknięcie wirusa do naszego organizmu).
Najnowsze wyniki badań naukowych, które opublikowano na platformie BioRx.org potwierdzają, że "cząsteczka ta jest jednym z najsilniejszych środków przeciwwirusowych SARS-CoV-2, jakie dotąd odkryto". Zawierający tę nanocząsteczkę inhalator w formie sprayu do nosa wystarczy użyć raz dziennie, by zapewnić sobie skuteczną ochronę przed covid-19.


Twórcy nowego wynalazku twierdzą, że AeroNabs może być wkrótce dostępny jako tani i powszechnie dostępny preparat ograniczający ryzyko zakażenia koronawirusem (przynajmniej do czasu upowszechnienia się szczepionki przeciwko SARS-CoV-2).

Jak właściwie działa innowacyjny gadżet, który wymyślili naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco?

"Molekularna pułapka" na koronawirusa

Schemat działania nowego sprayu zdaniem jego twórców można porównać do "molekularnej pułapki", która sprawia, że wirus SARS-CoV-2 nie ma szans ani na to, by się powielać, ani wnikać wgłąb naszego ciała i prowadzić do infekcji.

Amerykanie tłumaczą, że nanocząsteczki wykorzystane w AeroNabs zostały zainspirowane nanociałami (podobnymi do przeciwciał występujących w naturalnej postaci u lam i wielbłądów), które odkryto pod koniec lat 80. w jednym z belgijskich laboratoriów.

– Choć działają one podobnie do przeciwciał występujących w ludzkim układzie odporności, to mają jednak szereg unikalnych właściwości skutecznych w terapiach stosowanych do walki z SARS-CoV-2 – tłumaczy dr n. med. Aashish Manglik, jeden ze współtwórców nowego wynalazku. Dzięki temu, że cząsteczki te są dużo mniejsze niż te, które występują u ludzi, można nimi dużo łatwiej manipulować. Na dodatek ich produkcja jest niedroga i można je tworzyć w prosty sposób (za pomocą metod pomocnych m.in. do masowej produkcji insuliny).

Naukowcy mają nadzieję, że wkrótce uda się im rozpocząć kolejny etap badań klinicznych na ludziach. Jeśli wyniki testów okażą się pozytywne, preparat ma szansę stać się powszechnie dostępny na całym świecie.

Spray na koronawirusa? Genialne gadżety do walki z covid-19

To jednak niejedyny preparat w formie aerozolu stworzony do zapobiegania covid-19, który udało się opracować do tej pory naukowcom.

Pod koniec kwietnia w natemat.pl pisaliśmy, że badaczom z Hongkońskiego Uniwersytetu Nauki i Techniki (HKUST) udało się stworzyć preparat (MAP-1), który jest w stanie pokryć różne przedmioty specjalną powłoką polimerową chroniącą przez 90 dni przed wirusami i bakteriami. Wystarczy spryskać nim wybraną powierzchnię. Innowacyjny środek zdaniem specjalistów nie jest toksyczny ani dla skóry, ani dla środowiska

Czytaj także: Spray na koronawirusa. Naukowcy z Honkgongu opracowali genialny wynalazek do walki z covid-19

Najnowsze informacje na temat koronawirusa:

Znowu wzrost zakażeń i zgonów! Najnowszy bilans MZ przynosi złe wieści

Koronawirus nadal blokuje transport lotniczy. 44 kraje, do których nie można latać z Polski [LISTA]

21 najskuteczniejszych na świecie leków na covid-19. Naukowcy podali nową listę

źródło: ucsf.edu