Potliwość stóp latem to prawdziwy koszmar. 7 wskazówek, jak temu zaradzić

Joanna Stawczyk
Upalny dzień, a Ty jesteś w gościach i boisz się zdjąć buty? Doskonale wiesz, że nie będzie to przyjemne ani dla Ciebie, ani dla otoczenia. Ten problem dotyka sporą część ludzi niezależnie od wieku. Pokażemy Wam kilka przydatnych porad na nadmierne pocenie się stóp.
Mokre i cuchnące stopy to zmora w upalne dni pexels.com
W Polsce mamy naprawdę niewiele ciepłych i słonecznych dni w ciągu roku. Jednak gdy w końcu nadchodzą upalne miesiące, jest grupa osób, która niekoniecznie cieszy się z jednej kwestii, mianowicie - mokre i brzydko pachnące stopy. Wielu odczuwa dyskomfort po zdjęciu butów i boi się, żeby przypadkiem nikt nie poczuł przykrego zapachu. Lato i wysokie temperatury niestety temu sprzyjają. Jak rozpoznać chorobliwą potliwość stóp i co zrobić, aby się z nią uporać?

Jak to jest z tym poceniem się stóp?


Na obu stopach znajduje się ponad 500 000 gruczołów potowych, dlatego nic dziwnego, że objawy wzmożonej potliwości mogą się ujawnić. Wydzielanie potu to naturalna obrona organizmu przed przegrzaniem. Nie zmienia to faktu, że niepokojąco duża ilość wydzielanego potu może być powodem do do zmartwienia.
Nadmierna potliwość może oznaczać nawet ukrytą chorobęFot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
Naturalne sposoby na pocenie się nóg i codzienne rytuały pielęgnacyjne w większości dają radę i naprawdę pomagają. Gdy zauważmy jednak, że pocenie jest wyjątkowo intensywne przez dłuższy okres czasu, dobrze jest udać się na badania, które wykluczą potencjalne czynniki chorobotwórcze.

PRZYCZYNY NADMIERNEJ POTLIWOŚCI:

FIZJOLOGICZNE:
- stres, lęk
- spożywanie niektórych potraw (ostrych)
- klimakterium
- wysiłek fizyczny
- emocje
CHOROBOWE:
- zaburzenia hormonalne (nadczynność tarczycy, cukrzyca)
- neurologiczne (neuropatie)
- infekcje wirusowe i bakteryjne (AIDS, gruźlica)
- niektóre nowotwory (guz nadnerczy, ziarnica złośliwa)
- zatrucia (inhibitory acetylocholinoesterazy, pestycydy)

Należy pamiętać, że większość toksyn, złogów i produktów przemiany materii wydostaje się z nas właśnie przez stopy. To one, łącząc się z bakteriami, które zamieszkują nasze buty, dają mega nieprzyjemny zapach. Celem jest zatem eliminacja nie tylko potu, ale także bakterii.
Drogeryjne spaye i dezodoranty nie zawsze działają , a na dłuższą metę są toksycznepexels.com
Drogeryjne spraye i dezodoranty często nie dość, że są toksyczne, to nie przynoszą oczekiwanego efektu. Psikasz, smarujesz i nic. Poza wieloma aptecznymi i sklepowymi opcjami, istnieją też domowe, naturalne sposoby na zdrowe stopy. To te najbardziej skuteczne:

1. SOLANKA Z IMBIREM

Moczenie stóp w solance to sposób, który stosowały już nasze babcie. Jest jednym z najprostszych i najbardziej skutecznych. Poza eliminacją przykrego zapachu, stopy będą wygładzone i zrelaksowane. Dobra, gruboziarnista sól w połączeniu z tartym imbirem lub olejkami eterycznymi oczyści stopy z bakterii i wirusów.
Sól gruboziarnista, imbir i olejki eteryczne są genialne na zmęczone i potliwe stopypexels.com
Imbir wykazuje wyjątkowe działanie antyseptyczne- redukuje ilość toksyn i zapobiega namnażaniu bakterii. Dobrym zamiennikiem mogą być też olejki eteryczne np. z drzewa herbacianego lub mięty pieprzowej.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

- CIEPŁA WODA OK. 50'C DO MISKI
- FILIŻANKA SOLI NP.EMPSOM (SÓL ZAWIERAJĄCA NATURALNY SIARCZAN MAGNEZU)
- ŁYŻKA STARTEGO KORZENIA IMBIRU LUB PARĘ KROPEL OLEJKU ETERYCZNEGO

Mocz stopy w solance około 30 minut. Zabieg możesz powtarzać nawet codziennie.

2. SZAŁWIA I ROZMARYN

Szałwia to cenne zioło o właściwości antybakteryjnych, przeciwgrzybiczych i ściągających. Zaparzona do picia działa też dobrze na bóle miesiączkowe.
Szałwia i rozmaryn sprawdzają się nie tylko w kuchni. Mają super właściwości bakteriobójczepexels.com
Rozmaryn działa antybakteryjne, przeciwgrzybiczo, dodatkowo znacznie ograniczając wytwarzanie potu.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

- GORĄCA WODA DO MISKI
- 2 ŁYŻKI SUSZONEJ SZAŁWI LUB TOREBKA NAPARU Z SZAŁWI
- 1 ŁYŻKA ROZMARYNU SUSZONEGO

Gdy woda ostygnie, moczyć stopy przez 20-30 minut.

3. SODA OCZYSZCZONA

Zastosowań sody jest co nie miara. Sprawdza się genialnie także w kwestii odświeżania. Eliminuje bakterie i grzyby, zmiękcza naskórek, redukuje nieprzyjemny zapach.
Soda oczyszczona i cytryna mają więcej zastosowań niż sobie wyobrażaszpexels.com
Cytryna działa ściągająco, redukując nadmierny pot. Ma też wspaniały, odświeżający zapach.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

- CIEPŁA WODA OK. 50'C DO MISKI OK. 4L
- SOK Z 1 CYTRYNY
- 1/3 SZKLANKI SODY OCZYSZCZONEJ

Stopy mocz około 20 minut, pozostawiając je potem do wyschnięcia. Nie wycieraj ich ręcznikiem.

4. OCET JABŁKOWY

Walorów zdrowotnych octu jabłkowego jest wiele. Wiemy chociażby, że jest pomocny przy odchudzaniu czy zachowaniu pięknych włosów i paznokci.
Ocet z jabłek jest dobry na odchudzanie i nie tylkoInstagram organicmania.pl
Może się zdawać, że z racji swojego zapachu, nie jest antidotum na czyste i pachnące stopy. Niespodzianka! Ocet jabłkowy zawodowo likwiduje bakterie i nieprzyjemny zapach.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

- CIEPŁA WODA OK. 50'C DO MISKI OK. 4L
- 250/300 ml OCTU JABŁKOWEGO

Stopy mocz codziennie przez około 15 minut. Daj im samym wyschnąć!

5. HERBATA

Nie tylko do picia w filiżance o 17. Oczywiście podczas moczenia stóp możesz popijać herbatę.
Napar z czarnej herbaty potrafi zdziałać cudapexels.com
Kąpiel stóp w herbacie, szczególnie mocnej, działa antybakteryjnie i ściąga pory, redukując pocenie się i przykre zapachy.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

- 2 TOREBKI MOCNEJ HERBATY NP. EARL GREY W 500ML
- CIEPŁA WODA OK. 50'C DO MISKI OK. 3L

Dobrze zaparzony napar dolej do miski z wodą. Stopy mocz około 20-20 minut codziennie.


W naszym zestawieniu znalazły się nie tylko opcje EKO, ale także bardziej specjalistyczne patenty.

6. BOTOX

Zdziwieni? Botox kojarzy się z napompowanymi twarzami celebrytek. Okazuje się, że toksyna botulinowa znalazła wspaniałe zastosowanie w leczeniu nadmiernej potliwości zarówno dłoni, pach, jak i stóp. - Schorzenie występuje u 1 na 25 osób. Osoby cierpiące na tę przypadłość posiadają nadaktywne gruczoły potowe. Lęk, stres i inne bardziej intensywne stany emocjonalne to czynniki sprzyjające łatwemu wydzielaniu potu. Leczenie nadpotliwości za pomocą toksyny botulinowej jest sprawdzoną oraz jedną z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych metod ostrzykiwania - mówi naTemat doktor medycyny estetycznej Krzysztof Ziemlewski.
Botox jest innowacyjną metodą w walce z nadmierną potliwościąpexels.com
Botox blokuje nerwy zaopatrujące gruczoły potowe powodując ich czasowe wyłączenie, zablokowanie działania przewodnictwa nerwowego i zmniejszenie wydzielania potu. Należy pamiętać, że zabieg wstrzykiwania toksyny botulinowej wykonuje lekarz, więc chcąc zapisać się, musimy najpierw wykonać badania, które potwierdzą, czy aż taka ingerencja jest na pewno konieczna.

BOTOX NA STOPY

EFEKT UTRZYMUJE SIĘ OD 9-12 MIESIĘCY
ORIENTACYJNY KOSZT: 1400-1700 złotych

Należy pamiętać, że zabieg wstrzykiwania toksyny botulinowej wykonuje lekarz, więc chcąc zapisać się, musimy najpierw wykonać badania, które potwierdzą czy aż taka ingerencja jest na pewno konieczna.

7. ODDYCHAJĄCE OBUWIE I SKARPETKI

Dobre obuwie to podstawa nie tylko latem. Należy zadbać, aby buty były wykonane z wysokiej jakości tworzywa, przepuszczającego powietrze. W końcu stopy też muszą oddychać. Dobrym pomysłem jest także zakup porządnych wkładek żelowych lub skórzanych. Co prawda, jeżeli to możliwe, to latem powinniśmy jednak przerzucić się na przewiewne buty typu japonki, klapki czy sandały. To jedyny moment, żeby nasze stopy mogły porządnie pooddychać i odpocząć od ścisku i temperatury.
Na lato i nie tylko warto zainwestować w oddychające buty i bawełniane skarpetkipixabay.com
No i na koniec jedna z największych przyczyn nadmiernego pocenia się stóp, czyli... SKARPETKI! Często kupujemy wielopaki, patrząc tylko na cenę, bo w końcu to tylko skarpetki, które zaraz "zje pralka". I to jest duży błąd. Skarpetki z prawdziwej, stuprocentowej bawełny robią świetną robotę. Warto wydać parę złotych więcej dla własnego komfortu.

Czytaj także: Ten "mokry problem" może być objawem poważnych chorób