Borówka amerykańska – mała wielka broń przeciw wolnym rodnikom i... chorobom oczu
Można śmiało powiedzieć, że malutkie borówki amerykańskie to ogromne magazyny witamin i składników odżywczych. "Na stanie” mają m.in. błonnik oraz witaminy: A, B (witamina B1, B2, B3, B6 i B9), C, D, E i K oraz minerały – cynk, fosfor, magnez, mangan, miedź, potas, selen, sód, wapń i żelazo. Co ważne, nie są przy tym kaloryczne: w 100 gramach znajdziemy 57 kcal.
Antocyjany wspierają uszczelnianie i wzmacnianie naczyń krwionośnych, szczególnie tych w naszych gałkach ocznych. Dodatkowo antocyjany hamują procesy zwyrodnieniowe. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej przypomina historię brytyjskich pilotów, którzy w czasie II wojny światowej zajadali przetwory borówkowe dla zachowania w dobrej formie wzroku i lepszego widzenia podczas nocnych lotów.
Bardzo popularne przetwory z borówki amerykańskiej to właśnie dżemy•pixabay.com
Borówkowe wsparcie
Dobroczynne właściwości borówki są wymieniane także w kontekście zawartości błonnika (nawet 5 g w 100 g) wspierającego regulację pracy jelit. To dobra propozycja szczególnie dla osób, które chcą pozbyć się nadmiaru kilogramów. Borówki są doskonałe w roli przekąski między posiłkami – na przykład zamiast batoników czy słodkich bułek.
Borówka w spiżarni
Przepisy na przetwory z borówki amerykańskiej są dość proste i z pewnością warto je wykorzystać, by sięgnąć zimą po dżem, który będzie wyjątkowym dodatkiem do naleśników i ciast. Jak podaje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, nie jest konieczne używanie zagęszczaczy, ponieważ borówka ma w sobie dużo pektyny, która jest naturalnym zagęszczaczem.
Czytaj także: Porzeczki dobre przy odchudzaniu i walce z krwawieniami z nosa