Po wakacjach rodzice mogą liczyć na dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dzieci. Premier podał warunki

Monika Piorun
– W przypadku, kiedy szkoła będzie podlegała procedurze zdalnego nauczania, będzie możliwość korzystania z zasiłku opiekuńczego przez tych rodziców, którzy sobie tego zażyczą – ogłosił Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, w jakiej sytuacji rodzice dzieci poniżej 8. roku życia mogą liczyć na dodatkowy zasiłek opiekuńczy po wakacjach. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Powrót dzieci do szkół zbliża się wielkimi krokami. Przepisy dotyczące dodatkowych zasiłków opiekuńczych zawarto w przyjętej w tym tygodniu przez Senat nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w roku szkolnym 2020/2021

Rodzice i opiekunowie prawni dzieci poniżej ósmego roku życia mają szansę na to, by także po wakacjach pobierać świadczenie finansowe na opiekę nad dziećmi, ale tylko pod określonym warunkiem.

Jak zapowiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Morawiecki:

Kiedy szkoła będzie podlegała procedurze zdalnego nauczania, będzie możliwość korzystania z zasiłku opiekuńczego przez tych rodziców, którzy sobie tego zażyczą.

– Te zmiany, które zaproponowaliśmy w Sejmie i które przyjął Senat, upoważniają Radę Ministrów do wydania rozporządzenia umożliwiającego przyznanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego w przypadku zamknięcia szkoły, przedszkola, żłobka lub w sytuacji, gdy rodzic z różnych względów nie jest w stanie dziecka posłać do żłobka lub szkoły, bądź się po prostu obawia – zapewnił Mateusz Morawiecki.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od września 2020 – komu będzie przysługiwać?

Do tej pory tego typu świadczenie w wysokości 80. proc. miesięcznego wynagrodzenia przysługiwało objętym ubezpieczeniem chorobowym rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci poniżej 8. roku życia (lub niepełnoletnim z orzeczeniem o niepełnosprawności), którzy musieli zapewnić opiekę potomstwu w czasie przerwy wywołanej pandemią covid-19.


Jeśli żłobki, przedszkola, kluby dziecięce lub inne placówki, do których wcześniej uczęszczało dziecko, były zamknięte z powodu zagrożenia epidemiologicznego związanego z wirusem SARS-CoV-2, rodzic mógł otrzymywać wsparcie finansowe za opiekę nad potomstwem.

Zasiłek był wypłacany od marca i wielokrotnie go przedłużano. Do 26 lipca 2020 wypłacono w sumie 1,3 mln dodatkowych zasiłków opiekuńczych. Pieniądze były naliczane za każdy dzień opieki nad dzieckiem (także za dni ustawowo wolne od pracy).

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, że obecnie szkoły są przygotowane na przyjęcie uczniów do szkół we wrześniu. Minister Piontkowski zapewnia jednak, że nie wyklucza się także możliwości nauczania zdalnego, ale decyzja o systemie, w jakim będą się uczyć dzieci, ma być podejmowana przez dyrektorów konkretnych placówek oraz sanepid.

Czytaj także: Nauka w przyłbicach i W-F na zewnątrz – podano nowe wytyczne sanepidu dla części szkół

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – dowiedz się więcej:

Koniec z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym na dzieci? Ministerstwo wreszcie ogłosiło decyzję

Zasiłek opiekuńczy na dzieci – znowu zmieniono termin, do którego będzie obowiązywać [NOWE DATY]

Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy? (ZASADY)