Aleksiej Nawalny jednak został otruty. Lekarze wykryli ślady toksyn w ciele wroga Putina

Bartosz Godziński
Lider antykremlowskiej opozycji trafił na szpitalny oddział intensywnej opieki medycznej w Omsku w zeszły czwartek. Już wtedy podejrzewano, że mógł zostać otruty. Dzień później przetransportowano go do kliniki Charite w Berlinie. To właśnie tam potwierdzono przypuszczenia o zatruciu.
Aleksiej Nawalny to jeden z największych wrogów Władimira Putina Fot. Алексей Навальный/facebook.com
44-letni Aleksiej Nawalny to największy wróg Władimira Putina. Przed wejściem na pokład samolotu z syberyjskiego Tomska do Moskwy wypił... herbatę w restauracji. Świadek po chwili zauważył, że opozycjonista udał się na dłuższą chwilę do toalety. Dopiero na pokładzie okazało się, że potrzebna jest interwencja służb medycznych.

Jego stan był ciężki, Nawalny był nieprzytomny i oddycha za pomocą respiratora. Wcześniej pisaliśmy, że lekarze w Omsku wykluczali jednak użycie substancji chemicznej na opozycjoniście. Powołali się na analizę krwi i moczu, które nie wskazywały na obecność trucizny. Do Omska przyleciała grupa niemieckich specjalistów, którzy zbadali polityka i orzekli, że jego stan pozwala na przewiezienie do niemieckiej kliniki.


"Po przyjęciu do szpitala Pan Nawalny został dokładnie przebadany przez zespół lekarzy w Charité. Wyniki kliniczne wskazują na zatrucie substancją z grupy inhibitorów cholinoesterazy. Konkretna substancja pozostaje nieznana i rozpoczęto kolejną serię kompleksowych testów. Działanie trucizny – czyli zahamowanie cholinoesterazy w organizmie – zostało potwierdzone licznymi testami w niezależnych laboratoriach – poinformowała rzeczniczka szpitala Manuela Zingl.
Jak działają inhibitory cholinoesterazy? "Są to substancje, które posiadają zdolność blokowania enzymów z tej grupy. Substancje chemiczne, które mają taki charakter, są neurotoksynami. Wynika to z tego, że zakłócają przekaźnictwo nerwowe w układzie cholinergicznym" – podaje portal poradnikzdrowie.pl.

Z jednej strony stosuje się je w leczeniu choroby Alzheimera, głównie przez poprawę przekaźnictwa w układzie cholinergicznym ośrodkowego układu nerwowego. Z drugiej strony inhibitorami acetylocholinoesterazy są gazami bojowymi serii G (sarin, soman i tabun) i V (w tym VX, którym otruto Kim Dzong Nama – brata Kim Dzong Una, dyktatora Korei Północnej).