Czynniki dobrego snu. Sześć kroków, by spało nam się lepiej

Dawid Wojtowicz
Z danych Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu wynika, że krótkotrwałych (kilkudniowych) problemów ze snem doświadcza 30 proc. populacji, a przewlekła bezsenność (trwająca dłużej niż 3 tygodnie) jest już bolączką ok. 10 proc. dorosłych. Jak podaje z kolei Narodowa Fundacja Snu, w Polsce krótkotrwałe zaburzenia snu dotyczą co drugiego Polaka, a kryteria chronicznej bezsenności spełnia co dziesiąty nasz rodak.
Jak zadbać o lepszą jakość snu? Warto pamiętać, że poza redukcją stresu i nieprawidłowych nawyków w codziennym życiu, nie bez znaczenia są warunki, w których zasypiamy. Prezentujemy 6 niezbędnych składników w „przepisie” na dobrą sypialnię od IKEA 123rf.com
Główne przyczyny? Brak stabilnego rytmu snu (zarywanie nocek w tygodniu i odsypianie ich w weekendy), niska aktywność fizyczna w ciągu dnia, ekspozycja na światło niebieskie do późnych godzin nocnych (długotrwałe siedzenie przed komputerem czy smartfonem), a także powszechny pośpiech życia i stres. Dlaczego warto zmienić ten styl życia i zainwestować w dłuższy sen?

Sen niesie za sobą regenerację, wzmocnienie pamięci i odświeżenie. To odpoczynek dla zmęczonego całodzienną pracą ciała ze szczególnym uwzględnieniem mózgu i centralnego układu nerwowego. W trakcie snu dochodzi też do utrwalenia świeżo nabytych informacji. Z kolei te zbędne są usuwane, co czyni nas rześkimi na następny dzień. W przypadku dzieci sen to czas, w którym organizm rośnie za sprawą intensywnie wydzielanego wówczas hormonu wzrostu.
Materiały prasowe / IKEA
– Każdy człowiek, aby mógł dobrze wykonywać swoje codzienne obowiązki i cieszyć się dobrym samopoczuciem, potrzebuje zdrowego wypoczynku i snu. Przynoszą nam one nie tylko spokój i wyciszenie, ale także opanowanie nagromadzonych w ciągu dnia emocji – mówi Justyna Soroka, psycholog ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Jak zadbać o lepszą jakość snu? Warto pamiętać, że poza redukcją stresu i nieprawidłowych nawyków w codziennym życiu, nie bez znaczenia są warunki, w których zasypiamy. Spanie w wielofunkcyjnym pomieszczeniu nie przynosi takich pozytywnych efektów jak spanie w sypialni, która poza nocnym odpoczynkiem zapewnia też intymność, regenerację, prywatność i wyciszenie.

– Odpowiednie przygotowanie naszej sypialni może znacznie poprawić komfort snu. Ważnym zaleceniem jest też to, aby nasza sypialnia nie była pomieszczeniem, w którym jednocześnie pracujemy. „Uwolnijmy” ją także od urządzeń elektronicznych, które będą nas rozpraszać i dostarczać nowych bodźców – doradza ekspertka. – Pozostawianie smartfona obok poduszki nie jest najlepszym pomysłem – dodaje.

Jak wynika z raportu „Sypialnia przyszłości”, opracowanego przez infuture hatalska foresight institute dla IKEA, 2/3 Polaków widzi potrzebę posiadania wydzielonej sypialni, ceniąc sobie w domu dostęp do takiej osobistej enklawy. Aby sypialnia stała się jednak prawdziwym „azylem”, warto zadbać o tzw. podstawowe warunki gwarantujące dobry sen w miejscu przeznaczonym do odpoczynku. Poniżej prezentujemy 6 niezbędnych składników w „przepisie” na dobrą sypialnię od IKEA.

Oświetlenie

Ma ogromny wpływ na jakość snu z uwagi na związek z produkcją melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za zasypianie. Projektanci wnętrz zalecają stosowanie w pomieszczeniach sypialnianych oświetlenia dyskretnego i ciepłego o barwie nieprzekraczającej 6000 K. Poza lampą sufitową należy zaplanować także rozkład oświetlenia nastrojowego – lampek stojących czy kinkietów, które przy czytaniu/relaksie zapewnią rozproszone światło w granicach 200-500 luksów. Warto skorzystać z inteligentnych zestawów oświetlenia składających się z bezprzewodowego ściemniacza i żarówki np. TRÅDFRI. Można dzięki temu regulować natężenie światła.
Materiały prasowe / IKEA

Temperatura

Zasypianiu sprzyja panujący w pomieszczeniu chłodek. Dlatego temperatura w sypialni powinna być nieco niższa niż w całym mieszkaniu. Najlepiej, by termometr w pokoju sypialnianym wskazywał 18-20 °C, ponieważ w takim właśnie przedziale zawiera się optymalna temperatura do snu. By schłodzić sypialnię, poza skręceniem kaloryferów, można posiłkować się takimi rozwiązaniami jak klimatyzatory, zaciemniające rolety, zasłony wewnętrzne i wentylatory. Rolety mogą się podnieść, jeszcze zanim wstanie się z łóżka. Można nimi sterować za pomocą dołączonego pilota – albo zaprogramować je tak, by same się zasłaniały i odsłaniały. Zarówno rolety KADRILJ, jak i te zaciemniające FYRTUR są kompatybilne z inteligentnym oświetleniem TRÅDFRI i współpracują z aplikacją. Utrzymaniu optymalnej temperatury podczas snu przysłuży się również odpowiednio dobrana poduszka i kołdra. W zależności od ich wypełnienia (pierz, puch, lyocell) zapewniają one różny stopień ciepła np. wykonana z bawełny kołdra STRANDMOLKE klasyfikowana jest jako kołdra ciepła.
Materiały prasowe / IKEA

Dźwięk

Przy głośno grającym telewizorze w sypialni trudno zasnąć, dlatego chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że hałas i sen to odwieczni wrogowie. Poza wyłączeniem sprzętów RTV sypialnię warto też wyciszyć poprzez zamknięcie okien, zawieszenie zasłon i wyłożenie podłogi dywanem. Dźwięk nie zawsze będzie jednak przeciwnikiem, czasem może pomagać w zaśnięciu, jak w przypadku urządzeń emitujących biały szum. Jego maksymalny poziom w sypialni to 20-25 dB. Można też zasypiać i budzić się przy łagodnych dźwiękach przyrody czy ulubionej muzyce. Lampę SYMFONISK z głośnikiem WiFi lub funkcjonalną półkę-głośnik WiFi można za pomocą aplikacji zaprogramować, by dowolne dźwięki popłynęły o określonej godzinie.
Materiały prasowe / IKEA

Powietrze

Świeże i nawilżone powietrze w sypialni to kolejny warunek dobrego snu. Wilgotność w pomieszczeniu do odpoczynku powinna oscylować w zakresie 40-60 proc., do jej pomiaru wykorzystajmy higrometr. Wietrzenie pokoju przed snem pozwoli nie tylko na wymianę powietrza, ale także na obniżenie temperatury i podniesienie wilgotności w pomieszczeniu. Aby zatroszczyć się o komfortowe dla snu warunki, można jeszcze sięgnąć po oczyszczacze i nawilżacze powietrza. Sprytne rozwiązanie oczyszczające powietrze w domu to zasłony GUNRID. Są pokryte powłoką mineralną, która oczyszcza powietrze w pomieszczeniu. Wykorzystują energię światła słonecznego wpadającego przez okno, do przekształcenia zanieczyszczonego powietrza w czyste.
Materiały prasowe / IKEA

Kolory

Kolory wpływają na nastrój, a ten warunkuje, czy będziemy spali jak suseł i wstaniemy wypoczęci jak skowronek, czy budzili się na raty, co skończy się nieprzespaną nocką. Jakie kolory są odpowiednie do sypialni? Zielony działa uspokajająco i jest idealny dla osób z nadmiarem energii. Niebieski też wycisza, ale i podnosi kreatywność, co czyni go idealną opcją dla wielbicieli książek. Dla tych, co mają problem z poranną pobudką, dobrym wyborem będą zaś kolor czerwony czy różowy. W jednej chwili można zmienić kolory w sypialni za pomocą tekstyliów. Wystarczą nowe zasłony, poduszki, narzuty, pościel – do wyboru do koloru.
Materiały prasowe / IKEA

Wyposażenie

Nie będzie odkryciem Ameryki jeśli powiemy, że sypialnia powinna być przytulna, urządzona w prosty sposób, bez zagradzających rzeczy. Im mniejszy rozgardiasz, tym większe bowiem prawdopodobieństwo, że sypialnia zapewni mieszkańcom komfortowy sen. Zadbajmy więc o wygodne łóżko i materac. Przy wyborze tego drugiego warto dopasować go nie tylko do rodzaju łóżka, ale także swojego wzrostu, wagi i preferowanej pozycji spania. A jeśli nie trafimy w dziesiątkę? Robiąc zakupy w sklepach IKEA nie będzie to powód do zmartwień. Producent daje możliwość przetestowania materaca przez 90 dni i wymiany go na inny, jeśli ten zakupiony nie spełni naszych oczekiwań.
Materiały prasowe / IKEA
W pokoju do spania pilnujmy również higieny, zaopatrując się w ochraniacze czy maty. Zorganizować sypialnię i utrzymać w niej porządek pozwolą szafa, komoda, szafka nocna i pojemniki pod łóżko – więcej do szczęścia (dobrego snu) w obszarze podstawowego wyposażenia zasadniczo nie potrzeba. Aby i planeta mogła odetchnąć podczas urządzania naszej enklawy, celujmy przede wszystkim w produkty wykorzystujące zrównoważone materiały i technologie.

Zdecydowanie warto inwestować w sprytne rozwiązania, które będą wsparciem dla pięciu wcześniejszych rekomendacji kluczowych dla dobrego snu czynników. Liczne inspiracje, łatwe do wprowadzenia w naszym domu, znajdziemy w najnowszym Katalogu IKEA 2021, które dostępny jest online pod linkiem: https://publications-pl-pl.ikea.com/ikea_catalogue/page/1

– Dbajmy o siebie oraz swoją sypialnię. I weźmy sobie do serca apel, abyśmy nie "okradali się" ze snu – podsumowuje Justyna Soroka.

Artykuł powstał we współpracy z IKEA