"Ale cringe, zero RiGCz-u". Dzięki naszemu słownikowi mowy nastolatków przestaniesz być "dzbanem"

Zuzanna Tomaszewicz
Co pokolenie, to obyczaj. To samo tyczy się mowy używanej przez najmłodsze generacje. Wielu rodziców ma obecnie problem ze zrozumieniem tego, co mówią do nich ich dzieci. Dlatego przybywamy z pomocą. Z myślą o "boomerach" przygotowaliśmy słownik, w którym zebraliśmy najpopularniejsze frazy nastolatków i w łopatologiczny sposób je omówiliśmy.
Czy wiesz co znaczą słowa "boomer", "cringe" i "crush"? Fot. kadr z filmu "Zakręcony piątek" (2003); materiał promocyjny

1. Boomer

Ok, boomer – mówią nastolatki do swoich rodziców, kiedy ci zaczynają narzekać na współczesną młodzież. To zwrot, który kieruje się do osoby starszej w momencie, gdy chce się z nią zakończyć rozmowę. Z reguły dotyczy to dialogów, w których obie strony się ze sobą nie zgadzają, bądź gdy nastolatek jest zażenowany wypowiedzią dorosłego. Boomer oznacza osobę z pokolenia Baby Boomers (1946-1964).

2. Bruh

"Bruh" to słowo, które ma odzwierciedlać czyjeś wzdychanie. Wyraz ten można interpretować w wieloraki sposób - od kompletnej obojętności, aż po zachwyt. "Bruh" to także skrót od słowa "brother" (tłum. brat).

3. Cringe

Cringe w języku angielskim oznacza zażenowanie. – Ale cringe – mówią nastolatki, kiedy widzą czyjeś zachowanie, które wywołuje u nich zakłopotanie. Wyraz ten można odmieniać - "cringe'owy" = żenujący; "cringe'ować" = wzdrygać się.

4. Crush

Crushem (ang. zauroczenie) nazywamy obiekt naszych westchnień, czyli osobę, która bardzo nam się podobą lub w której jesteśmy zakochani. Przykładowe użycie: "Mam na nią crusha" = "Jestem w niej zakochany".

5. Dzban


Dzbanem nazywamy osobę, która jest nieogarnięta, albo kogoś, kto się zawiesił. Synonim słowa dzban to "nieogar". To też osoba, która jest po prostu głupia. Przykładowe użycie: "Poziom jego dzbanowatości wyszedł poza skalę" lub "Twój chłopak jest czasem dzbanem".

6. Eluwina

Słowo to nawiązuje do tytułu debiutanckiej piosenki influencera Kacpra Blonsky’ego. Tytułowa eluwina" to oczywiście rozwinięcie powitalnego "elo". W 2019 roku wyraz ten otrzymało trzecie miejsce w konkursie na Młodzieżowe Słowo Roku.

7. F

Nie, to nie jest pomyłka. Litera "F" napisana w komentarzu pod czyimś postem oznacza tyle, co wyrazy szacunku. Zwrot ten pochodzi z gry "Call of Duty: Advanced Warfare", w której podczas sceny pogrzebu graczowi pojawia się na ekranie okienko z informacją, że jeśli chce złożyć hołd poległemu, to musi nacisnąć na klawiaturze przycisk F ("Press F to pay respects"). Przykładowo "F" możemy dodać pod wpisem, w którym nasz znajomy opisuje, że nie zdał egzaminu.

8. Fest

Fest oznacza tyle, co "mocno" i "bardzo". To wyraz, który najprawdopodobniej zna większość przedstawicieli starszego pokolenia, a niedawno zaliczył swój wielki powrót. Dla tych, którzy nie rozumieją - przykładowe użycie "fest" w zdaniu wygląda następująco: "Egzamin z matmy był fest trudny". Wyraz ten może odnosić się też do czegoś, co po prostu nam się podoba. Przykład: "Ta bluzka jest fest".

9. Hashtag

Hashtag przedstawiamy najczęściej znakiem hash, czyli "#". Używamy go głównie do oznaczenie wpisów. Ułatwia on wyszukiwanie postów.

10. Heather

Heather nazywamy kogoś, kto podoba się każdemu. To ona staje się obiektem westchnień wszystkich chłopaków i dziewczyn, przez co wiele innych osób zostaje zepchniętych na boczny tor i musi żyć w tzw. strefie przyjaźni (friend zone’ie). Pojęcie to wzięło się od piosenki "Heather" Conana Graya.

11. Incel

Wyraz "incel" wziął się od angielskiej zbitki wyrazów "involuntary celibate" (tłucz. mimowolny celibat). Incelem jest mężczyzna, który nie uprawia seksu, ale nie z własnego wyboru. Po prostu nie podoba się kobietom, za co ich nienawidzi (jednocześnie uważając, że "dziewczyna im się należy").

12. POV

"POV" to skrót angielskiego pojęcia "point of view" (tłum. punkt widzenia). POV wykorzystuje się do oznaczenia filmików na TikToku, które kręcone są z perspektywy danej osoby. Obraz widziany jest "oczami bohatera". Ostatnim głośnym (i kontrowersyjnym) trendem były nagrania POV, w których ludzie odgrywali role ofiar Holokaustu. POV jest także popularną kategorią na stronach z filmami pornograficznymi.

13. Przyps

Słowo "przyps" oznacza po prostu przypał, czyli kiepską sytuację. Przykładowe użycie: "Ale przyps, nie zdążyłem schować szlugów przed nauczycielką".

14. Simp

W slangu "simp" (ang. naiwniak) oznacza mężczyznę, który ulega we wszystkim kobiecie i w zamian ma nadzieję na seks. Internauci rozwijają jednak to słowo jako skrót od "ktoś, kto idealizuje przeciętną laskę" (somebody who idolizes mediocre pussy).

15. RiGCz

Skrót od "rozumu i godności człowieka". Pojęcie "RiGCz" wzięło się z jednej z pierwszych polskich past (krótkich humorystycznych tekstów): "o i ja się pytam człowieku dumny ty jesteś z siebie zdajesz sobie sprawę z tego co robisz?masz ty wogóle rozum i godnośc człowieka?ja nie wiem ale żałosny typek z ciebie ,chyba nie pomyślałes nawet co robisz i kogo obrażasz ,możesz sobie obrażac tych co na to zasłużyli sobie ale nie naszego papieża polaka naszego rodaka wielką osobę". Przykładowe użycie: "Nie masz za grosz RiGCzu".


Czytaj także: "Syfiara bez zainteresowań, tfu". Słowo "p0lka" robi furorę na Wykopie i jest zemstą inceli