Skażona rukola na półkach popularnych marketów. GIS: Sałata z salmonellą trafiła też do restauracji

Monika Piorun
Sałata, w której służby sanitarne wykryły obecność bakterii Salmonella, to rukola dostarczana przez firmę Eisberg Sp. z.o.o z Legnicy do Biedronki, Lidla, sieci Selgros oraz do produktów oferowanych przez McDonald's w lokalach na Podkarpaciu, w Małopolsce, na Śląsku, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu skażonych partii towarów.
W supermarketowej rukoli dostępnej w wielu sieciach spożywczych zidentyfikowano obecność bakterii Salmonella. Główny Inspektor Sanitarny ostrzega, że skażona sałata trafiła nawet do McDonald's. Fot. Marco Verch Professional Photographer/Flickr.com/CC BY 2.0
Salmonella w rukoli została zidentyfikowana w badaniach wewnętrznych przeprowadzonych przez firmę Eisberg w opakowaniach po 100 g, 2x50 g, 140 g, 170 g, 500 g i 570 g.

Chodzi o MIX sałat VITAL FRESH z rukolą, burakiem oraz w wersji Toscana (nr partii/ termin przydatności od 2 do 7 września 2020). Skażona sałata trafiła do sieci marketów Biedronka, Lidl, Selgros. Firmy te (Jeronimo Martins Polska S.A, Lidl Sp. z o.o. sp. k., Transgourmet Polska Sp. z o.o) wydały specjalne oświadczenia w tej sprawie i zapewniły, że przepraszają klientów za zaistniałą sytuację.


Osoby, które zakupiły feralny produkt, proszone są o jego wyrzucenie lub zwrócenie do najbliższego sklepu danej sieci.
Sałata, którą wycofano z Lidla, ma termin przydatności do spożycia od 03.09 do 07.09.2020.Fot. Lidl.pl

Rukola z Salmonellą trafiła też do sieci McDonald's.

Bakterie Salmonella wywołują zatrucia pokarmowe (salmonellozy) i dolegliwości żołądkowo-jelitowe, które mogą być szczególnie niebezpieczne dla dzieci, seniorów oraz osób z obniżoną odpornością, szczególnie narażonych na odwodnienie, do którego może dojść z powodu choroby.

Objawy zakażenia (tj. ból brzucha i głowy, biegunka, wymioty oraz podwyższona temperatura) mogą pojawić się po około 8 godz. od zjedzenia skażonego produktu (najczęściej po 18-24 godz.). Chorym w początkowej fazie może pomóc węgiel leczniczy, w dalszej kolejności można zastosować antybiotyki (na zalecenie lekarza) lub specjalistyczne leczenie.

Salmonella w sałacie z McDonald's

Jak czytamy w oficjalnym oświadczeniu dotyczącym produktów z dodatkiem rukoli, które pojawiło się na stronach internetowych firmy McDonald's, skażona sałata mogła znaleźć się w potrawach oferowanych lokalach sieci w województwach:
– podkarpackim,
– małopolskim,
– śląskim,
– opolskim,
– dolnośląskim.

Chodzi o takie produkty jak:
⦁ McWrap ® Caesar
⦁ Kajzerka Jajko i Pieczarki
⦁ Kajzerka Kurczak Premium
⦁ McMuffin® Twarożek i Rzodkiewka
⦁ Sałatka kurczak Premium
⦁ Sałatka
⦁ McWrap® Klasyczny
⦁ Maestro Red Hot Chili

McDonald's zapewnia, że obecnie wszystkie produkty zawierające sałatę są przebadane i bezpieczne dla zdrowia:

W trosce o zdrowie naszych gości informujemy, że 2 września 2020 roku otrzymaliśmy od naszego dostawcy, firmy Eisberg sp. z o.o. informację, że w niektórych partiach produktów z dodatkiem rukoli, które dostarcza między innymi do naszych restauracji, wykryto obecność bakterii salmonella. Obecnie w naszych restauracjach znajdują się produkty z dodatkiem rukoli z właściwą mikrobiologią.

Czytaj także:

Listeria w hamburgerach z marketu. GIS wydaje ostrzeżenie publiczne i wycofuje skażone produkty

Mikroplastik nasz powszedni. Tygodniowo zjadamy go tyle, ile odpowiada karcie kredytowej

Stek z drukarki 3D. Tak może wyglądać przyszłość przemysłu mięsnego


źródło: GIS/gov.pl