Filozofia kolorów w walce ze smutkiem. Kolory wnętrz, które pomogą na jesienną chandrę

Joanna Stawczyk
Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego mówi się, że nie wolno malować ścian w mieszkaniu pewnymi kolorami? Okazuje się, że psychologia barw niesie w sobie wielką siłę. Dobór koloru wnętrza może mieć zbawienny wpływ na nasz stan psychiczny. Wiemy, o jakie kolory chodzi.
Kolor wnętrza, w jakim przebywasz, ma ogromny wpływ na twoje samopoczucie. pexels.com
Wszystko, co nas otacza, ma wpływ na stan naszego zdrowia – jak nie fizycznego, to psychicznego. Nasze samopoczucie i stan psychiczny wcale nie są mniej ważne od zdrowia fizycznego. Okazuje się, że pozornie nieistotna kwestia doboru koloru ścian w naszym mieszkaniu może mieć duży wpływ na nasz nastrój. Z pomocą śpieszy psychologia kolorów, która podpowiada, jakie kolory wpływają na samopoczucie.

Nie da się ukryć, że jesienna aura niekorzystnie wpływa na nasz nastrój. Jesień i długie, ciemne popołudnia zbliżają się nieubłaganie. Z dnia na dzień obserwujemy, jak dni szarzeją i stają się krótsze. Nie zapominajmy też o szalejącym koronawirusie, który jest dodatkowym powodem do domowej odsiadki. W tym czasie szczególnie ważne jest dbanie o korzystne warunki dla naszego zdrowia psychicznego.
Sezon jesienny sprzyja stanom depresyjnympexels.com
Bywa, że jesienno-zimowe przygnębienie kończy się poważnymi stanami depresyjnymi. Zaznaczmy jednak, że jesienna chandra nie równa się depresji, która jest chorobą wymagającą wsparcia specjalisty i często stosowania farmakoterapii. Jesienna chandra jest natomiast silnym spadkiem nastroju wywołanym przez brak wystarczającej ilości światła słonecznego. Aby zapobiegać takim stanom należy zadbać o dobre odżywianie i suplementację, organizację czasu wolnego, częste kontakty z bliskimi i przyjaciółmi, a także otaczające nas środowisko, czyli nasz dom. W tym najważniejszą rolę grają kolory wnętrz, w których przebywamy, a także dobre oświetlenie.


Czytaj także: To jesienna chandra czy już depresja?

Feng shui kolorów

Feng shui to starożytna praktyka aranżowania przestrzeni wywodząca się z Chin. Jej celem jest maksymalne zbliżenie się do środowiska naturalnego i osiągnięcie harmonii. "Feng" i "Shui" oznaczają wiatr i wodę. Właśnie te dwa elementy łączą się w chińskiej kulturze z dobrym zdrowiem. Starożytne zasady mówią, że właściwy dobór kolorów ma nie tylko duży wpływ na nasze samopoczucie, ale także na sposób odbierania świata i ludzi. Kolory uzewnętrzniają pięć żywiołów Feng Shui, czyli ziemię, wodę, ogień, drzewo oraz metal.

Biały

Biel kojarzy się ze sterylnością i elegancją. Symbolizuje czystość, niewinność i spokój. Kolor należy do zrównoważonego żywiołu metalu, dlatego stosuje się go w pomieszczeniach przeznaczonych do kontaktów międzyludzkich. Biel reprezentuje także energię yang, która wpływa na otwartość i energiczność.
Białe ściany nigdy nie wyjdą z mody, biel nadaje przestrzeni i spokojupexels.com
Zastosowanie bieli w salonie może być dobrym pomysłem, ponieważ wprowadzi spokój i harmonię, dając jednocześnie poczucie swobody i otwartości mieszkańców na rozmaite zmiany. Pomimo tego, że biały jest kolorem uniwersalnym i dobrze sprawdza się w wielu wnętrzach, to nie wolno użyć go za dużo, bo może powodować poczucie izolacji i samotności.

Czerwony

Czerwień symbolizuje siłę, odwagę, przemianę i silne uczucie. To przepełniona potężną energią barwa, która wywodzi się spod żywiołu ognia. Trzeba bardzo rozważnie aranżować przestrzeń z użyciem czerwonego, ponieważ może prowokować stany zaniepokojenia, a u choleryków nadmierną agresję. Wielopłaszczyznowa żywiołowość czerwonego ma wpływ na takie sfery jak prestiż, kariera czy związek.
Czerwień to kolor pełen pasji i energiipexels.com
Energetyczna czerwień idealnie nada się do kuchni, ale także odpowiednich proporcjach do jadalni i salonu. Przez ognistość koloru mówi się, że może podkręcić w sypialni namiętność i ochotę na seks. Należy, jednak pamiętać, aby nie użyć go tam za dużo, albo w nieco delikatniejszym tonie, bo może powodować problemy ze snem lub zdenerwowanie.

Niebieski

Niebieski symbolizuje spokój, równowagę, czystość oraz anielskość. Sprzyja odświeżeniu i oczyszczeniu. W filozofii Feng shui należy do żywiołu wody, czyli jednego z filarów starożytnej praktyki. Co więcej, niebieski jest wyjątkowo wzniosły i szlachetny, ponieważ sprowadza poczucie zaufania i bezpieczeństwa, które jest tak ważne w procesie wyciszenia i regeneracji. Mówi się, że jest antyseptykiem i pomaga w łagodzeniu skołatanych nerwów.
Niebieski sprzyja regeneracji i odpoczynkowipexels.com
Nie bez powodu jest popularnym kolorem w łazience. Niebieski nada się dobrze do sypialni, ponieważ pomaga w odprężeniu i spokojnym, głębokim śnie. W języku angielskim funkcjonuje powiedzenie "feeling blue", które oznacza, że ktoś czuje się smutny i przygnębiony. Okazuje się, że faktycznie użycie niebieskiego w nadmiarze może wpływać na wisielczy humor, zmęczenie i stany depresyjne.

Zielony

Zieleń reprezentuje świat przyrody i harmonię z naturą. Wedle zasad Feng shui zielony pochodzi od żywiołu drewna. Wprowadza naturalną energię, witalność, zdrowia, a także sprzyja wzrostowi i regeneracji. Podobno dodaje też siły w realizacji planów i dążeniu do dobrobytu. Użycie świeżej zieleni będzie dobrym pomysłem zwłaszcza w łazience, ale także w pomieszczeniach, w których potrzebujemy spokoju i skupienia, czyli tzw. pokojach pracy i nauki.
Zieleń zyskała na popularności nie bez powodu, relaksuje i uspokajapexels.com
Zielony sprzyja relaksowi i wyciszeniu. Żywa, limonkowa zieleń nada się natomiast do kuchni lub pokoju nastoletniego dziecka. W salonie czy sypialni sprawdzi się jednak oliwkowy albo ciemnozielony tj. butelkowa zieleń. W połączeniu z dorodną roślinnością i dobrym oświetleniem będziemy czuli się jak w prywatnej dżungli.

Żółty

Żółty jest kolorem słońca, a także drogocennego złota. Symbolizuje światło, radość i ciepło. Żółte odcienie przypominają nam o słonecznych wakacjach i plaży, dlatego użyte we wnętrzach tworzą pozytywną i niezwykle przytulną atmosferę. Okazuje się, że jest to barwa sprzyjająca tworzeniu i pogłębianiu relacji międzyludzkich. Właśnie dlatego sprawdzi się świetnie w kuchni czy salonie, gdzie spędzamy najwięcej czasu z rodziną i przyjaciółmi.
Wszystkie odcienie żółtego są bardzo energetyczne i radosnepexels.com
Podobno żółty zaostrza apetyt, natomiast jego cieplejsze odcienie, wpadające w pomarańcz, sprzyjają dobremu trawieniu. Trzeba wspomnieć, że żółty to kolor, który najbardziej bodźcuje ludzkie oko. Pobudza i sprzyja kreatywności oraz zapamiętywaniu. Ta na ogół pozytywnie kojarzona barwa, użyta w nadmiarze jednak może irytować bardziej nerwowe osoby i wprowadzać w dyskomfort.

Czytaj także: Odstresuj swój dom: 6 sposobów na to, żeby po powrocie z pracy naprawdę odpocząć

Fioletowy

Fioletowy często określany jest mianem "królewskiego" koloru, bo w naturze występuje dość rzadko. Według Feng shui ciemne tony fioletu nawiązują do władzy, bogactwa, ale także magii i tajemniczości. Barwa stanowi połączenie spokojnego błękitu i ognistej czerwieni. Użyty w odpowiedniej ilości i odcieniu sprzyja koncentracji, relaksowi i równowadze duchowej. Fiolet symbolizuje powodzenie, szlachetność i obfitość, dlatego z umiarem warto go zastosować w salonie. Co więcej, fioletowy uważa się za kolor bardzo zmysłowy i uwodzicielski. Sypialnia w odcieniu subtelnej lawendy będzie doskonałym pomysłem na wprowadzenie nuty intymności i namiętności.
Fioletowy kryje w sobie tajemniczą energię, ale ma też właściwości kojącepexels.com
Z pewnością sam dobór kolorów wnętrz nie będzie antidotum na jesienną chandrę. Trzeba zadbać o wiele elementów, jednak kolory wnętrz, w jakich funkcjonujemy na co dzień, mają niewątpliwie wielkie znaczenie. Należy pamiętać, że światło ma tak samo wielki wpływ na nasze samopoczucie. Warto zatem zainwestować w naprawdę dobre oświetlenie domu. Za taką inwestycję podziękuje nam nie tylko nasze samopoczucie, ale także oczy. Aby wszystko działało prawidłowo, trzeba zatroszczyć się także o ogólny porządek i sprawić sobie sporo zielonych przyjaciół. Rośliny będą nas uspokajać, zdobić nasze wnętrze, ale też oczyszczać powietrze.