Chronią mózg i poprawiają pamięć – są na to dowody naukowe. Oto 5 zalet jedzenia grzybów
Antyoksydanty zawarte m.in. w boczniakach, pieczarkach, grzybach suszonych i shitake mogą chronić nas przed negatywnymi skutkami starzenia się organizmu. Naukowcom z Singapuru udało się udowodnić, że jedzenie 2 porcji (po 150 g) grzybów tygodniowo może ograniczać ryzyko demencji starczej i choroby Alzheimera. Okazuje się, że niskokaloryczne i bogate w selen grzyby mogą mieć całkiem sporo walorów zdrowotnych, z których wielu z nas zupełnie nie zdaje sobie sprawy. Poznajcie 5 najważniejszych korzyści z jedzenia grzybów!
W statystykach pod względem ilości spożywanych grzybów wyprzedzają nas m.in. Holendrzy (głównie za sprawą uprawianych na skalę przemysłową boczniaków i pieczarek) oraz Japończycy, słynący z zamiłowania do shitake, enoki czy nameko). Średnia długość życia mieszkańców obu tych krajów jest też znacząco wyższa niż w Polsce.
Najnowsze wyniki badań naukowych wskazują, że spory wpływ na długowieczność tych narodów może może mieć obecność sporej ilości grzybów w ich codziennej diecie.
Po 6 latach badań specjalistom pod kierunkiem prof. Lei Fenga z National University of Singapore na łamach "Journal of Alzheimer's Disease" udało się udowodnić, że jedzenie zaledwie 2 porcji grzybów w tygodniu (2 x po 150 g) może zapobiegać utracie funkcji poznawczych mózgu u seniorów oraz chronić organizm przed negatywnymi konsekwencjami starzenia się.1. Jedzenie grzybów ma pozytywny wpływ na mózg i chroni przed utratą pamięci.
Właściwości przeciwzapalne tego składnika zapobiegają uszkodzeniom neuronów, co może mieć istotne znaczenie dla osób zagrożonych chorobami neurodegeneracyjnymi tj. alzheimer.
W opóźnianiu efektu starzenia się organizmu mogą pomóc także inne składniki odżywcze, witaminy i minerały obecne w grzybach (m.in. selen, wit. D i spermidyna).Badaczom udało się wykazać, że osoby, które spożywają na co dzień bogate w ergotioneinę grzyby, są aż o 50 proc. mniej narażone na utratę zdolności poznawczych mózgu i mają lepszą pamięć niż pozostali, w których diecie brakuje tego antyoksydantu.
Czytaj także: Niedobór witaminy D może zwiększać ryzyko zakażenia koronawirusem [NOWE WYNIKI BADAŃ]
Choć wartości odżywcze grzybów od lat wzbudzają sporo kontrowersji wśród dietetyków i nadal nie brakuje specjalistów, którzy twierdzą, że ich główną zaletą jest dodawanie aromatu potrawom, to jednak wbrew pozorom w ich składzie można znaleźć całkiem sporo elementów, którymi warto wzbogacić codzienną dietę.2. Grzyby są ważnym źródłem witamin i mikroelementów.
Ze względu na chitynę, której nie rozpuszczają kwasy żołądkowe, grzyby bardzo długo zalegają w naszym przewodzie pokarmowym (dlatego odradza się ich spożywanie m.in. dzieciom), jednak uważa się je za cenne źródło np. selenu oraz innych minerałów tj. miedź, cynk, fosfor, potas, mangan, magnez, żelazo i wapń.
Czytaj także: Jak nie zatruć się grzybami? Fakty i mity na temat trujących okazów [Poradnik grzybiarza]
Najwięcej wit. A w postaci beta-karotenu mają kurki, które zawdzięczają mu swoją charakterystyczną, jaskrawą barwę (grzyby te zwierają także m.in. wit. z grupy B: B1, B2, B3, B6, biotyna).Wśród gatunków występujących w Polsce najwięcej selenu zawiera: borowik szlachetny, koźlarz babka, czubajka kania oraz krowiak podwinięty.
Grzyby charakteryzują się także niską zawartością cukrów prostych (wiele gatunków, m.in. reishi i czernidłak kołpakowaty, wręcz obniża poziom cukru we krwi). Mają również sporo błonnika, wit. D, likopenu, a także soli magnezu, chromu, manganu, wapnia, kobaltu i żelaza.
Mimo że białko grzybów uważa się za niepełnowartościowe (brakuje mu wielu cennych aminokwasów), to jednak jedzenie grzybów może mieć pewne zalety. Jedną z nich zawdzięczmy ich właściwościom zasadowym (alkalizującym).3. Grzyby mają właściwości alkalizujące.
Grzyby składają się głównie z wody, a w 100 g znajduje się nie więcej niż około 50 kcal.4. Grzyby są niskokaloryczne i niskotłuszczowe.
Wiele grzybów obniża także poziom cholesterolu i pomaga w walce z nadciśnieniem.
Choć włączenie grzybów do codziennej diety nie uchroni nas w stu procentach przed zachorowaniem na raka, to jednak naukowcy znajdują coraz więcej dowodów na to, że niektóre toksyny zawarte w grzybach mogą mieć działanie antynowotworowe.5. Grzyby działają przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, antydepresyjnie i antynowotworowo.
Badaczom z Japonii udało się udowodnić, że ekstrakt z grzybów shitake doprowadził do regresji nowotworu u 6 na 10 myszy laboratoryjnych cierpiących na złośliwe mięsaki.
Naukowcy z Kanady i Niemiec pracują natomiast nad wykorzystaniem grzybów do walki m.in. z jednym z najbardziej śmiercionośnych nowotworów – raka trzustki.
Pewne korzyści zdrowotne mogą przynieść nawet halucynogenne grzyby, choć odradza się sięganie po nie w formie naturalnej. Wyniki badań opublikowanych w "The Lancet Psychiatry" wskazują, że dzięki zawartej w nich psychoaktywnej psylocybinie, która wpływa na receptory serotoniny (zwanej "hormonem szczęścia"), można odnieść pozytywne efekty w leczeniu depresji.
Wśród naukowców nadal trwa dyskusja na temat wykorzystania tego składnika w terapii osób zmagających się z depresją, napadami lęków i zaburzeniami psychicznymi.
Grzyby 2020 – dowiedz się więcej:
⦁ Jak na grzybobranie, to tylko tam. W tych miejscach w Polsce jest najwięcej grzybów [MAPA]⦁ Jak nie zatruć się grzybami? Fakty i mity na temat trujących okazów [Poradnik grzybiarza]
⦁ "Palce umarlaka", czyli grzyb rodem z horrorów. Można go spotkać w polskich lasach
źródło: "Journal of Alzheimer's Disease"; "The Lancet Psychiatry"