Najlepsze i najgorsze typy maseczek ochronnych. Ranking według nowych badań naukowców

Monika Piorun
Wśród 9 najpopularniejszych maseczek stosowanych w czasie pandemii covid-19 najskuteczniejsza w filtrowaniu aerozoli, w których mogą znajdować się wirusy SARS-CoV-2, okazała się maseczka N95. Najmniej efektywne pod tym względem zdaniem badaczy są zaś maseczki z zaworem lub odpowietrznikiem. Jak wypadły pozostałe typy maseczek?
Najnowsze wyniki badań naukowych dotyczących skuteczności najpopularniejszych maseczek stosowanych w czasie pandemii covid-19. Fot. svetlanacherruty/123RF
Na łamach serwisu Science Alert przedstawiono ranking maseczek ochronnych, który sporządzono na podstawie najnowszych badań opublikowanych w najbardziej prestiżowych czasopismach medycznych przez naukowców z wielu różnych ośrodków badawczych.

Uwzględniono w nim 9 najczęściej stosowanych na świecie maseczek ochronnych, które mają ograniczać ryzyko zakażenia koronawirusem w czasie globalnej pandemii covid-19.

Czytaj także: Genialny wynalazek Japończyków. Inteligentna maseczka, która... tłumaczy naszą mowę na 8 języków

Ranking maseczek ochronnych. Naukowcy wskazali najgorsze i najlepsze typy

Ranking maseczek na podstawie wyników badań naukowców z Duke University, Chicago University, University of Illinois, Pubilc Health England.Fot. Public Domain
1. miejsce: MASECZKA N95 – badaczom z Duke University w USA za pomocą eksperymentu z wykorzystaniem światła laserowego udało się udowodnić, że najlepiej zatrzymują krople oraz aerozole, w których może przenosić się wirus SARS-CoV-2, dlatego zaleca się ich noszenie nawet pracownikom służby zdrowia w szpitalach lub innych miejscach udzielających pomocy zakażonym koronawirusem.


2. miejsce: MASECZKA CHIRURGICZNAwyniki badań z 2013 roku potwierdzają, że są one trzy razy bardziej skuteczne w blokowaniu aerozoli grypy niż pozostałe typy maseczek i także mogą być używane przez osoby pracujące w szpitalach, przychodniach itp.

3. miejsce: MASECZKA HYBRYDOWA – w kwietniu 2020 roku naukowcom z University of Chicago w USA udało się wykazać, że maseczki hybrydowe mogą chronić przed kroplami i aerozolami, w których może być SARS-CoV-2, ale nie są tak skuteczne jak maski chirurgiczne i N95, mogą za to być stosowane na zewnątrz, nawet w zatłoczonych miejscach.

4. miejsce: MASECZKA BAWEŁNIANA (dwuwarstwowa) – badania opublikowane w "Journal of Hospital Infection" wskazują, że maseczki składające się z dwóch warstw bawełnianego materiału mogą zatrzymywać do 99,5 proc. dużych kropli, w których mogą być koronawirusy, ale dużo gorzej sprawdzają się w filtrowaniu aerozoli.

5. miejsce: MASECZKA z RĘCZNIKA PAPIEROWEGO – pod względem efektywności filtrowania dużych kropel sprawdza się lepiej niż w przypadku aerozoli i może być stosowana na zewnątrz. Nie jest jednak tak skuteczna jak maski N95, chirurgiczne i hybrydowe.

Czytaj także: Jak samemu zrobić maseczkę z papieru? [INSTRUKCJA] 6. miejsce: MASECZKA z BAWEŁNIANEGO PODKOSZULKA – choć całkiem dobrze powstrzymuje duże krople, to jednak nie sprawdza się w blokowaniu aerozoli.

7. miejsce: MASECZKA z JEDWABIU (100 proc.) – wbrew pozorom osiąga jedynie 56-proc. skuteczność w powstrzymywaniu dużych kropel i 54-proc. efektywność w zatrzymywaniu aerozoli.

8. miejsce: MASECZKA z CHUSTY lub BANDANY – naukowcy zalecają ich stosowanie jedynie w ostateczności. Wg badań są w stanie powstrzymać jedynie do 44 proc. dużych kropel oraz 49 proc. aerozoli.

Czytaj także: Maseczka bez szycia z... T-shirtu, bandany i filtra do kawy? Prosty sposób na przetrwanie pandemii

9. miejsce: MASECZKI z ZAWOREM lub ODPOWIETRZNIKIEM – zupełnie odradza się ich stosowanie, ponieważ zapewniają najsłabszą ochronę wśród najpopularniejszych maseczek używanych w czasie pandemii covid-19.

Maseczki ochronne – co warto o nich wiedzieć?

3,5 m w 50 sekund podczas jednego kaszlnięcia. Na taką odległość roznosisz zarazki bez maseczki

Zrób to sam! Prosty patent na maseczkę higieniczną [INSTRUKCJA]

Jak długo można nosić maseczkę ochronną? Będziecie zaskoczeni nowymi wynikami badań

źródło: Science Alert