Wściekłe orki atakują statki i żeglarzy. Naukowcy nie znają przyczyn zachowania ssaków

Joanna Stawczyk
U wybrzeży Hiszpanii dochodzi do częstych ataków orek. Od dwóch i pół miesiąca morskie ssaki poturbowały kilka żaglowców i małych statków. Wiadomo, że co najmniej jedna osoba odniosła także obrażenia w starciu z tym zwierzęciem. Naukowcy są w szoku.
Orki atakują u wybrzeży Hiszpanii pixabay.com
Dziennik „La Vanguardia” podał, że w ostatnim czasie doszło do poważnych uszkodzeń jednostek pływających, a kilku żeglarzy i marynarzy odniosło obrażenia. Nie wiadomo dlaczego, za jeden z celów ataków orki obrały sobie sportowy jacht żaglowy „Mirfak”, który należy do hiszpańskiej marynarki wojennej. W sieci pojawiły się filmiki, na których zarejestrowano, jak orki w większych grupach taranują kadłuby łodzi, niszcząc przy tym stery.

Akcja wymagała holowania

Ostatni incydent z udziałem orek miał miejsce w ubiegły piątek, po wypłynięciu z portu Ferrol żaglowca "Beautiful Dreamer". Na pokładzie znajdowała się załoga trzech osób. Orki zaatakowały 11-metrową żaglówkę i uderzyły w nią co najmniej 15 razy. Żeglarze zgubili kurs i byli zmuszeni poprosić o pomoc służby ratunkowe. Finalnie zostali odholowani do portu. Tego samego piątku doszło do uszkodzenia dwóch innych łodzi. Incydenty z udziałem orek zdarzały się wcześniej. 30 sierpnia ssaki zaatakowały francuski statek, a przebieg akcji udało się nagrać.


Niezwykłe ssaki wodne

Orki są jednymi z najbardziej inteligentnych ssaków. Zwierzęta pochodzą z rodziny delfinowatych. Naukowcy podają, że są ciekawskie i jest to zupełnie normalne, że podążają za łodzią. Orki, które zamieszkują okolicę Cieśniny Giblartarskiej, jednak nigdy nie wykazywały siły czy agresji, jaką przejawiły ostatnio.

Skąd agresja orek?

Obecność orek przy Półwyspie Iberyjskim o tej porze nie jest niczym zaskakującym. Zastanawia jednak, dlaczego podpływają tak blisko i atakują łodzie. Hiszpańskie władze morskie przestrzegały załogi przed nadmiernym zbliżaniem się do zwierząt. Naukowcy dodają, że nadmiernie agresywna postawa orek jest dość nietypowa.
dr Ruth Esteban
badaczka populacji ssaków morskich

Nie wiadomo, czy te ataki przeprowadzane są przez tę samą grupę orek, czy przez różne grupy.

Żeglarze sporządzili raporty, z których wynika, że wokół cieśniny w lipcu i sierpniu jeden osobnik wyjątkowo uwziął się i ściga łodzie.
Naukowcy nie znają przyczyn zachowań orekpinterest.com
Naukowcy sugerują, że to bardzo niepokojące zjawisko, które może świadczyć o poczuciu zagrożenia ssaków. Być może chodzi kwestie klimatyczne albo o konkurowanie o pożywienie. Nie da się jeszcze wystawić ostatecznej diagnozy zachowania orek.

Czytaj także: Gorączka Zachodniego Nilu atakuje w Hiszpanii. 2 ofiary śmiertelne i 42 osoby w szpitalach

Źródło: onet.pl