Wszy – jak się ich pozbyć? Krystynę Pawłowicz oburzyła reklama jednego ze sposobów
"Na jakiej podstawie firma kłamie i zarzuca Polsce powszechny brud? Dla kasy" – odpowiedziała sama sobie była posłanka.
Wszawica głowy wcale nie bierze się z brudu – to MIT!
Wszy ludzkie (Pediculus humanus) to niewielkie pasożyty (mające nie więcej niż 2-5 mm), które żywią się krwią, a ich obecność – wbrew pozorom – nie ma wiele wspólnego z brudem.Choć najczęściej atakują dzieci od 3 do 12 lat, u których według statystyk pojawia się najwięcej przypadków wszawicy głowowej, to jednak ich przenoszeniu sprzyjają duże skupiska ludzi i łatwo rozprzestrzeniają się także pomiędzy dorosłymi (wiek nie odgrywa w tym żadnej roli).
Ze względu na to, że to właśnie dzieci mają najwięcej okazji do tego, by przebywać w bliskiej odległości od siebie podczas zabawy w przedszkolu lub nauki w szkole, wszy rozchodzą się pomiędzy nimi najszybciej.
Doskonale zdają sobie z tego sprawę rodzice małych dzieci oraz nauczyciele lub wychowawcy kolonii dla młodzieży.WSZY powodujące wszawicę głowową mogą zaatakować każdego człowieka, bez względu na to, w jakim stopniu dba o czystość, jak często myje głowę i jaką ma długość włosów (gnidy mogą pojawić się zarówno na długich, jak i krótkich włosach).
W przeszłości w szkołach (kilka razy w roku, m.in. we wrześniu po powrocie uczniów z wakacji lub na początku wiosny po zimowych feriach) regularnie były przeprowadzane akcje, podczas których sprawdzano skórę głowy dzieci (za uszami i w okolicy karku), by w ten sposób jak najszybciej rozpoznać wszawicę i zapobiec dalszemu rozprzestrzenieniu się tej choroby pasożytniczej.
Wszawicy głowowej sprzyjać może także m.in. używanie wspólnych grzebieni, szczotek lub ozdób do włosów, rzadziej tych samych nakryć głowy.
Wszy u dziecka. Jak wykryć wszawicę głowową? (INSTRUKCJA)
Jeśli chcemy sprawdzić, czy mamy wszawicę, warto zapoznać się z poniższym materiałem instruktażowym przygotowanym przez wykwalifikowaną pielęgniarkę.W jaki sposób walczyć z wszawicą?
Wszy ludzkie – jak sama nazwa wskazuje – atakują tylko ludzi, a nie zwierzęta, dlatego nie ma obaw o to, że wszawicą głowową zarazimy się od czworonogów.Wszy to owady o spłaszczonym grzbietowo-brzusznie ciele. Mają kolor szarobiały. Bytują na skórze człowieka i zwykle sadowią się przy karku, za uszami lub w pobliżu skroni. Wnikliwi obserwatorzy są w stanie dostrzec nawet ich ruch (podnosząc kępkę włosów można zauważyć ich aktywność).
Przez to, że wszy są wyposażone w 3 pary odnóży z pazurami czepnymi, które ułatwiają im przytwierdzenie do pojedynczego włosa za pomocą nierozpuszczalnej w wodzie wydzieliny, bez problemu mogą pozostawić u nasady włosa (w odległości około 2 cm od skóry głowy) podłużne, 1-milimetrowe gnidy (czyli jaja) o jasnej barwie.
Samice są w stanie złożyć do 10 sztuk jaj dziennie. Po 8 dniach wykluwają się z nich nimfy, które po tygodniu przeistaczają się w postać dorosłą.
Czytaj także: "Gen seksu" kontroluje pożądanie u mężczyzn? Odkryto, co w mózgu napędza ochotę na współżycieRODZAJE WSZAWICY:
⦁ WSZAWICA GŁOWOWA (pediculosis capillitii) – wywołują ją wszy ludzkie żywiące się krwią człowieka i pasożytujące na owłosionej skórze głowy.
⦁ WSZAWICA ODZIEŻOWA (pediculosis vestimenti) – powodowana przez wszy odzieżowe, które składają jaja na ubraniu, najczęściej w okolicach szwów. Wywołuje intensywny świąd skóry, która ma kontakt z materiałem, na których są te pasożyty (głównie ramion, pośladków, klatki piersiowej i szyi).
W przeciwieństwie do wszawicy głowowej, wszawica odzieżowa może mieć związek z brudem, a jej rozprzestrzenianiu sprzyja brak dbałości o higienę.
⦁ WSZAWICA ŁONOWA (pediculosis pubis s. phitirasi) – przenoszona jest poprzez wszy łonowe podczas zbliżeń intymnych i kontaktów płciowych z zakażoną nimi osobą. Możliwe jest także zarażenie poprzez noszenie odzieży, na której znajdują się wszy. Mogą pojawić się w okolicach genitaliów, ud, pach, a nawet brwi lub rzęs i powodują bardzo silny świąd.
Jak się pozbyć wszy? Leczenie wszawicy głowowej
Wcale nie trzeba w tym celu golić głowy – to kolejny mit. Przede wszystkim pomocne mogą okazać się powszechnie dostępne preparaty przeciwko wszom, które można zakupić bez recepty zarówno w aptekach, jak i zwykłych drogeriach z kosmetykami lub niektórych supermarketach.Zasady ich używania mogą się od siebie różnić, dlatego należy wcześniej zapoznać się z instrukcją obsługi, która jest dokładnie opisana w ulotce. Zwykle ogranicza się to do zastosowania specjalnego szamponu zawierającego permetrynę lub preparatów z demetikonem bądź cyklometikonem, które należy wetrzeć we włosy. Sprawdzać mogą się także w tym przypadku środki zawierające kwas octowy lub wyciągi z ziół.
Oprócz tego zaleca się dezynfekowanie odzieży i pościeli poprzez wypranie ich w temperaturze min. 60 stopni oraz wyczesywanie skóry głowy gęstym grzebieniem (by pozbyć się gnid).
Domowe sposoby na wszy
Istnieją też popularne metody zwalczania tych pasożytów za pomocą powszechnie dostępnych środków w każdym domu. Ich skuteczność nie jest jednak potwierdzona badaniami naukowymi.⦁ OCET JABŁKOWY – wiele osób uważa, że w zwalczaniu wszawicy głowowej może pomóc płukanka z octu jabłkowego, który sprawia, że gnidy szybciej odpadają i ulegają wyschnięciu.
W tym celu wystarczy stworzyć roztwór w odpowiedniej proporcji (łyżka stołowa octu na 500 ml ciepłej wody) i wcierać go regularnie przez około tydzień we włosy i skórę głowy. Należy jednak uważać na poranioną skórę głowy, by nie wywołać dodatkowych podrażnień (które mogą być bolesne zwłaszcza dla dzieci).
⦁ OLEJ KOKOSOWY lub OLIWA Z OLIWEK – należy dokładnie wmasować tłusz we włosy i skórę głowy, zostawić na około pół godziny, a potem wypłukać włosy ciepłą wodą i wyczesać je gęstym grzebieniem.
⦁ CYTRYNA lub CZOSNEK – rozgniecioną główkę czosnku zalewa się ciepłą wodą i odstawia na kilka godzin. Powstały w ten sposób roztwór zaleca się przelać do atomizera i dokładnie spryskać nim włosy. Po następnych kilku godzinach należy umyć głowę i podobnie jak przy poprzedniej metodzie wyczesać włosy gęstym grzebieniem.
Podobne działanie może mieć także sok z cytryny, który ułatwia pozbywanie się gęstej substancji za pomocą której wszy przytwierdzają się do włosów (sok z wyciśniętej cytryny należy wetrzeć we włosy i skórę głowy, pozostawić na kilka godzin, a potem wyczesać włosy gęstym grzebieniem).
Jak wygląda wesz ludzka?
Wszy ludzkie (Pediculus humanus) w sporym powiększeniu pod mikroskopem prezentują się w następujący sposób:Wszy bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Jeśli intensywny świąd wywoływany przez wszawicę głowową zostanie zaobserwowany u jednej osoby, to leczenie należy zastosować u wszystkich domowników oraz pozostałych osób z najbliższego otoczenia (ze szkół, przedszkoli itp.) oraz innych ludzi, którzy mieli kontakt z zarażonym.
Nie należy także zapominać o regularnym myciu grzebieni lub szczotek do włosów pozostawiając je w ciepłej wodzie przez minimum 15 minut.
Dowiedz się więcej:
⦁ "Latające kleszcze" atakują w lasach. Jak je rozpoznać i czym się różnią od zwykłych kleszczy?⦁ Ptasia apokalipsa w USA. Setki tysięcy martwych ptaków spada z nieba od Nowego Meksyku po Nebraskę
⦁ Na czym polega ubój rytualny i co oznacza halal lub szechita? [WYJAŚNIAMY]
źródło: Wszawica głowowa u dzieci i młodzieży: rola pielęgniarki szkolnej w jej zwalczaniu; Head lice in children — the role of the school nurse in its treatment Karolina Szewczyk