Nie żyje sędzia Sądu Najwyższego USA. Była ikoną sądownictwa i feminizmu

Bartosz Godziński
Ruth Bader Ginsburg zmarła w wieku 87 lat w wyniku komplikacji wywołanych przez przerzuty raka trzustki. Była sędzią sądu Sądu Najwyższego USA przez 27 lat. Została mianowana na to stanowisko w 1993 przez prezydenta Billa Clintona. Już teraz się mówi, że jej śmierć pociągnie za sobą konsekwencje polityczne.
Ruth Bader Ginsburg zmarła w wieku 87 lat Fot. Supreme Court of the United States, Steve Petteway / Wikipedia
"Straciliśmy jednego z najbardziej niezwykłych sędziów Sądu Najwyższego. Życie i przełomowe opinie Ruth Bader Ginsburg przybliżyły nas do doskonalszego ustroju. Jej potężne sprzeciwy przypominały nam, że odchodzimy od konstytucji na własne ryzyko" – napisał na Twitterze Clinton. Obecny prezydent USA Donald Trump nazwał ją "tytanką prawa". "Znaną ze swojego błyskotliwego umysłu i silnych sprzeciwów w Sądzie Najwyższym. Sędzia Ginsburg pokazała, że ​​można się z kimś nie zgadzać lub z jego poglądami, nie będąc przy tym niemiłym" – napisał w oświadczeniu. "Walczyła do końca, pomimo choroby, z niezachwianą wiarą w naszą demokrację i jej ideały. Tak ją zapamiętamy" – napisał poprzedni prezydent USA Barack Obama.
Na śmierć Ginsburg zareagowali aktorzy, piosenkarze.
Śmierć Ginsburg może mieć wpływ na ustrój polityczny i zaplanowane na 3 listopada wybory prezydenckie w USA. Takie komentarze możemy znaleźć również w polskich mediach i serwisach społecznościowych.


"Do tej pory w Sądzie Najwyższym zasiadało pięcioro sędziów konserwatywnych i czworo liberalnych. Jeśli prezydent Trump przeforsuje swojego kandydata, to układ sił zmieni się na sześć do trzech na korzyść konserwatystów. Sprawa nominacji do Sądu Najwyższego może też pomóc zmobilizować elektorat Donalda Trumpa tuż przed wyborami prezydenckimi" – czytamy w artykule gazeta.pl. Dlatego demokraci chcą, by nominacje na miejsce Ginsburg ogłoszono dopiero po wyborach.
W Sądzie Najwyższym sędzia Ginsburg kojarzona była ze skrzydłem liberalnym. Dała się poznać jako jedna z bardziej aktywnych sędziów podczas rozpraw. Popierała prawo do przerywania ciąży poprzez częściowe urodzenie, swobodę stosunków homoseksualnych i brak ograniczeń w handlu grami wideo uznanymi za agresywne, zakaz prowadzenia kampanii wyborczych przez korporacje oraz byłą przeciwna symbolom religijnym na publicznym terenie.

Czytaj też: Historyczny moment. Sędzia Sądu Najwyższego USA udziela ślubu parze homoseksualistów