Ryzyko zgonu z powodu grypy jest 2 razy wyższe, jeśli zachorujemy na covid-19 [NOWE BADANIA]

Monika Piorun
Public Health England ostrzega, że najnowsze wyniki badań na 20 tys. pacjentów hospitalizowanych z powodu grypy lub covid-19 wskazały, że wbrew pozorom bardziej niebezpieczna dla chorych może być zwykła grypa, jeśli będzie jej towarzyszyć infekcja SARS-CoV-2. Wtedy ryzyko zgonu jest aż dwukrotnie wyższe niż u osób zakażonych koronawirusem.
40 tys. kropel z prędkością 160 km/h - tyle wyrzucamy z siebie podczas kichnięcia. Oprócz zasłaniania twarzy maską, w czasie tegorocznej pandemii powinniśmy także zwracać uwagę na to, by kichając zasłaniać twarz zgiętym łokciem, co zaleca nawet WHO. Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta
Public Health England, czyli odpowiednik naszej służby zdrowia, przez 4 pierwsze miesiące pandemii SARS-CoV-2 (od stycznia do kwietnia 2020) poddał szczegółowej analizie wyniki badań 20 tys. pacjentów przebywających w brytyjskich szpitalach z powodu grypy sezonowej lub koronawirusa.

Eksperci wykazali, że ryzyko zgonu w tym czasie było dwukrotnie wyższe w przypadku osób chorych na grypę i zakażonych koronawirusem niż u pacjentów cierpiących tylko na covid-19.

COVID kontra grypa. Co jest groźniejsze dla chorych?

Badacze alarmują, że najbardziej niebezpieczna może być kombinacja dwóch wirusów (grypy i SARS-CoV-2). W takim przypadku organizm może mieć problem z jednoczesnym zwalczaniem obu patogenów, przez co wyraźnie wzrasta ryzyko zgonu.


Lekarze wzywają do tego, by w tym roku ze względu na pandemię koniecznie poddać się szczepieniom przeciwko grypie. Dotyczy to zwłaszcza seniorów, którzy należą do grupy najwyższego ryzyka zakażenia koronawirusem.

Czytaj także: Dlaczego utrata węchu może mieć kluczowe znaczenie przy odróżnianiu COVID od grypy i przeziębienia?

Masowe szczepienia przeciwko grypie w czasie pandemii

Brytyjczycy ze względu na epidemię covid-19 zagwarantowali obywatelom dostęp do najwyższej w historii liczby bezpłatnych szczepień (władze zgromadziły zapas 30 mln szt. szczepionek przeciwko grypie).

Po raz pierwszy masowym szczepieniom przeciwko grypie za darmo zostaną poddane także dzieci (dla nich przewidziano dostęp do darmowych szczepionek w formie aerozoli do nosa).

W pierwszej kolejności szczepieniom mają być poddane osoby powyżej 65. roku życia, kobiety w ciąży oraz personel medyczny. Szczepienia będzie można wykonywać albo w przychodniach (przez lekarza pierwszego kontaktu), albo w aptekach (przez przeszkolonych farmaceutów).

Koronawirus a grypa: statystyki śmiertelności

W Wielkiej Brytanii na grypę umiera około 11 tys. pacjentów rocznie. W 2020 roku covid-19 do września spowodował jednak znacznie większą liczbę zgonów. Dotąd wśród Brytyjczyków potwierdzono 42 tys. przypadków śmiertelnych z powodu covid-19 i ponad 400 tys. zakażeń SARS-CoV-2.

W Polsce szczyt zachorowań w sezonie grypowym przypada zwykle od stycznia do marca. Wg danych PZH od września 2019 do kwietnia 2020 na grypę zmarły 64 osoby. W tym czasie zanotowano też ponad 3,7 mln zachorowań na grypę sezonową i zakażeń grypopochodnych.

Specjaliści od lat podkreślają jednak, że liczba zgonów z powodu grypy w Polsce jest wielokrotnie zaniżona, ponieważ nie wlicza się w nią wielu powikłań po tej chorobie, m.in. zapalenia płuc lub niewydolności krążeniowo-oddechowej czy zapalenia mięśnia sercowego.

Najwięcej pacjentów zmarło z powodu grypy w Polsce w sezonie 2018/2019 (około 150). Z kolei COVID do tej pory spowodował śmierć ponad 2,3 tys. chorych. Obecność wirusa SARS-CoV-2 potwierdzono u ponad 80 tys. pacjentów.

Czytaj także: Prawie 1000 zakażeń koronawirusem w nowym raporcie. Gwałtownie wzrosła liczba zgonów

Najnowsze informacje na temat koronawirusa:

Ten objaw covid-19 zdarza się częściej u kobiet niż u mężczyzn. Potwierdziły to nowe badania

Covid-shaming, czyli tak wygląda życie po kwarantannie. "Koleżanki rozmawiają z nią z 20 metrów"

Na jakie zarobki (i zasiłki) może liczyć pracownik wysłany na kwarantannę?

źródło: Public Health England / gov.uk