"Benadryl Challenge" – Amerykanie ostrzegają przed śmiertelnie niebezpieczną zabawą na Tik Toku

Monika Piorun
Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wydała oficjalne ostrzeżenie przed nadużywaniem powszechnie dostępnego leku przeciwhistaminowego zawierającego difenhydraminę. Polecany do łagodzenia objawów alergii preparat o nazwie Benadryl sprzedawany jest w USA bez recepty, ale w nadmiernych ilościach może wywoływać m.in. halucynacje. Okazuje się, że nastolatki odurzają się nim dla zabawy i publikują na Tik Toku filmiki wskazujące na to, że są pod jego wpływem. Kilka osób trafiło już do szpitala. Niestety nie udało się uratować 15-latki z Oklahomy, która zmarła po przedawkowaniu zwykłego leku na alergię.
Na Tik Toku zapanowała moda na "Benadryl Challenge", przed którą ostrzega Amerykańska Agencja Żywności i Leków. Na czym polega ta niebezpieczna zabawa? Fot. Instagram.com/@consapconn
Zgodnie ze znaną od wieków zasadą Paracelsusa każdy lek może być trucizną, a każda trucizna – lekiem. Różni je tylko dawka. Niestety kolejny raz potwierdza się, że nawet pozornie bezpieczne i dobrze przebadane farmaceutyki stosowane niezgodnie z przeznaczeniem mogą być śmiertelnie niebezpieczne.

Na popularnym zwłaszcza wśród nastolatków Tik Toku zapanowała moda na tzw. Benadryl Challenge. Na czym polega "zabawa", przed którą ostrzegają lekarze i specjaliści z FDA?

Co to jest "Benadryl Challenge"?

Wśród młodych ludzi korzystających z aplikacji Tik Tok zapanowała moda na udostępnianie filmików z hasztagiem #BenadrylChallenge.


Wyzwanie, jakiemu ulegają coraz częściej nastolatki, polega na odurzaniu się dostępnymi bez recepty lekami na alergię. Niepełnoletnie dziewczynki i chłopcy ulegają masowo modzie na nagrywanie materiałów wideo, na których tańczą i są w wesołym nastroju.

Niestety ich dobry humor nie jest osiągany naturalnie, a za sprawą nadmiernej ilości Benadrylu, od nazwy którego powstało określenie popularnej zabawy na Tik Toku.

Jak działa Benadryl (difenhydramina)?

Difenhydramina (diphenhydramine) to lek przeciwhistaminowy polecany często w przypadku alergii, nieżytów nosa czy alergicznego zapalenia spojówek. W Polsce najczęściej występuje w postaci tabletek, kropel do oczu lub nosa, a także w preparatach przeciwbólowych lub ułatwiających zasypianie.

W Stanach Zjednoczonych difenhydramina jako substancja czynna wchodzi w skład m.in. leku Benadryl, który dostępny jest bez recepty w postaci leku na alergię. Preparat ten ułatwia m.in. walkę z katarem siennym.

Difenhydramina może być też stosowana jako dodatek do środków o działaniu przeciwbólowym lub przeciwgorączkowym.

Jeśli tylko środek ten jest zażywany zgodnie z przeznaczeniem, uznaje się go za bezpieczny i nie ma przeszkód przed podawaniem go w przypadku uczuleń. Problem pojawia się jednak wtedy, jeśli go przedawkujemy.

W nadmiernych ilościach difenhydramina może doprowadzić do halucynacji, senności, napadów drgawek, nudności, spowolnienia akcji serca, udaru, zawału, poważnego uszkodzenia mózgu, a nawet śmierci.

Nowa, groźna dla zdrowia moda na Tik Toku

Do szpitali w USA trafiło kilka nastoletnich pacjentów, którzy wymagali pomocy medycznej po przedawkowaniu Benadrylu.

Niestety pod koniec sierpnia potwierdzono także pierwszy przypadek śmiertelny z powodu zabawy w #BenadrylChallenge na Tik Toku. Lekarzom nie udało się uratować 15-latki z Oklahoma City, która zmarła po zażyciu nadmiernej ilości difenhydraminy (12 tabletek naraz).

Eksperci ostrzegają rodziców, by ograniczyli niepełnoletnim dostęp do wszystkich leków – nawet tych, które wydają się im pozornie bezpieczne. Wbrew pozorom wiele substancji wchodzących w ich skład łatwo przedawkować.

Dowiedz się więcej:

Lukrecje podnoszą ciśnienie. Zmarł 54-latek, który jadł codziennie po 1,5 opakowania tych cukierków

Nigdy nie mów tego bliskim, którzy cierpią na depresję. Te słowa mogą ratować (lub niszczyć) życie

Kiedy unikanie szkoły (i kontaktów społecznych) staje się chorobą, czyli co to jest hikikomori?