Morawiecki mówi, że radzimy sobie lepiej z Covid-19 niż inni. Te dane pokazują co innego

Zuzanna Tomaszewicz
Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki znowu mówił o tym, że w Polsce radzimy sobie znacznie lepiej z koronawirusem niż Europa Zachodnia. Niestety, europejskie dane wskazujące odsetek pozytywnych wyników wśród wykonanych testów na nosicielstwo SARS-CoV-2 narracji polityka PiS zaprzeczają.
Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska radzi sobie w walce z koronawirusem. Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta
– Na pewno jesteśmy w innej fazie, innej nowej fali. Ona jest pod wieloma względami cały czas trudniejsza, ponieważ są większe przyrosty zachorowań. W jakimś sensie uczymy się żyć z tym niedobrym zjawiskiem – mówił Mateusz Morawiecki w poniedziałek.

Czytaj także: Morawiecki odpowiedział na list 50 ambasadorów. Mówił o "bardzo głębokim fake'u"

Jak sam zaznaczył, Polska na tle zachodnich państw jest dobrze przygotowana na drugą falę koronawirusa. – Ta druga fala. Cóż walczymy z nią skuteczniej znowu od innych, bo nasi sąsiedzi południowi Czesi, mają zakażeń więcej niż w Polsce. Podobnie na Węgrzech, także w Hiszpanii, Francji i Wielkiej Brytanii jest znacznie więcej zachorowań – zauważył szef polskiego rządu.


Premier dodał również, że "to w Hiszpanii, we Francji, w Belgii i w Holandii, w Szwecji nawet i w Wielkiej Brytanii nastąpiła zapaść systemu zdrowia objawiająca się tym, że osoby, które chorowały na Covid i potrzebowały dostępu do respiratorów, nie mogły tej opieki dostać".
Można szukać pocieszenia w takich argumentach. Jeśli jednak spojrzymy na dane naukowej publikacji Our World in Data, zauważymy, że kraje takie jak Wielka Brytania, Włochy, Szwecja, a także reszta Skandynawii, kraje bałtyckie oraz sąsiednie Niemcy statystycznie wypadają teraz dużo lepiej niż Polska.

W naszym kraju odsetek pozytywnych wyników wśród wykonanych testów na SARS-CoV-2 to aktualnie 5,4 proc. We Włoszech odsetek ten liczył zaledwie 2,9 proc. W Wielkiej Brytanii (wynik z 25 września) osiągnął tylko 2,2 proc., w Szwecji 1,5 proc. (z dnia 20 września), a w Niemczech jedynie 1,1 proc. (z dnia 20 września).

Przypomnijmy, że Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o 1306 nowych przypadkach SARS-CoV-2. Wiadomo, że 15 osób zmarło w wyniku powikłań związanych z Covid-19. Pozytywną informacją jest to, że liczba ozdrowieńców powiększyła się i obecnie wynosi 68 420 osób.

Czytaj także: Trzaskowski nie czeka bezczynnie. Zwołał sztab kryzysowy ws. koronawirusa w Warszawie