Pigwa i pigwowiec to nie to samo! Oto owoce idealne na jesień
Pigwowiec
Najlepsza nalewka powstaje właśnie z pigwowca. Na polskich ziemiach najczęściej uprawia się pigwowiec okazały i japoński. To krzew ozdobny, ale także użytkowy. Szczególnie lubiany ze względu na walory kwieciste jest pigwowiec japoński, który bywa często, błędnie nazywany "pigwą" japońską. Kwiaty zdobiące krzew mają intensywnie czerwoną barwę. Krzew rośnie do 1-2 metrów.Pigwa
Pigwa pospolita jest notorycznie mylona z pigwowcem. Pomimo tego, że tak jak pigwowiec pochodzi z rodziny różowatych, to jest jedyną przedstawicielką rodzaju 'pigwa'. Pochodzi z obrębu Azji Środkowej, ale dotarła też do innych, południowo-zachodnich regionów. W Polsce przeważnie hoduje się ją z uwagi na owoce.Przetwory idealne na jesień
Zarówno pigwowiec i pigwa wydają aromatyczne owoce, które z powodzeniem sprawdzą się w rozmaitych przetworach. Syrop czy konfitura z pigwowca będą idealne do rozgrzewającej herbaty na długie jesienno-ziomowe wieczory. Możesz dodać tam także cynamonu. Wtedy kwaśno-słodki smak przypomni Ci o ukochanej szarlotce babci. Nie ma nic lepszego!
O pigwie i pigwowcu powinniśmy szczególnie pamiętać w okresie jesienno-zimowym. Zawarta tam witamina C oraz cenne pierwiastki mineralne wzmacniają układ odpornościowy, pokarmowy i działają przeciwzapalnie. Herbata z dodatkiem soku czy nalewki z pigwy może okazać się strzałem w dziesiątkę w walce z grypą i przeziębieniem.PRZEPIS NA PIGWÓWKĘ- 2 kg dojrzałych owoców pigwowca (najlepiej japońskiego)
- 1 kg cukru
- 2 szklanki czystej wódki 40%
- 1,5 szklanki spirytusu
- opcjonalnie mała laska cynamonu lub plaster imbiru
Umyte wcześniej owoce dojrzałego pigwowca zetrzyj na grubookiej tarce wraz ze skórką (to ona ma najwięcej aromatu). Starte owoce przełóż do słoja i zasyp cukrem. Przykryj szczelnie pergaminem i odstaw w temperaturę pokojową, aby pigwowiec puścił sok. Po około 8 dniach wlej powoli spirytus do słoja, a następnie zamknij go, aby owoce mogły macerować się przez miesiąc. Po upłynięciu wyznaczonego czasu, przecedź nalew przez grubą gazę, odciskając mocno owocowy przecier. Pigwowy nalew wymieszaj z wódką i rozlej do butelek, pozostawiając go na około 3 miesiące.
Czytaj także: W aptece tego nie dostaniesz. 7 przepisów na cudotwórcze kiszonki i zakwasy