28 dni – tak długo koronawirus może utrzymywać się na tych powierzchniach [NOWE BADANIA]

Monika Piorun
Naukowcy z Australii obalili wszystkie dotychczasowe ustalenia dotyczące czasu, jaki jest w stanie przetrwać wirus SARS-CoV-2 na powierzchniach różnych przedmiotów. Badacze z rządowej agencji ds. badań naukowych CSIRO na łamach prestiżowego "Virology Journal" udowodnili, że patogen powodujący covid-19 jest dużo bardziej wytrzymały niż dotąd sądzono, zwłaszcza w niższych temperaturach.
Australijscy naukowcy opublikowali przełomowe wyniki badań, które obalają wcześniejsze ustalenia dotyczące utrzymywania się koronawirusa na różnych powierzchniach (od banknotów po stal nierdzewną i bawełnę). Fot. Pixaby.com/Public Domain
Nie kilka dni, a prawie miesiąc (dokładnie 28 dni) – tak długo koronawirus pozostaje zakaźny m.in. na szklanych wyświetlaczach smartfonów, banknotach, bawełnianych materiałach czy na powierzchniach ze stali nierdzewnej.

W takich samych warunkach wirus grypy typu A jest zakaźny "tylko" przez 17 dni.




Badania naukowców z CSIRO, które przeprowadzono w Australian Center for Disease Preparedness (ACDP) w Geelong wykazały, że wirus SARS-CoV-2 ma tendencję do tego, by dłużej utrzymywać się na nieporowatych lub gładkich powierzchniach tj. szkło, stal nierdzewna i winyl w porównaniu do porowatych i złożonych powierzchni, tj. bawełna.

Koronawirus może przetrwać 28 dni w warunkach laboratoryjnych

Koronawirus pozostaje najdłużej aktywny w temperaturze pokojowej (20 stopni Celsjusza) – wtedy może przetrwać nawet do 28 dni.

W temperaturze około 40 stopni Celsjusza nie będzie zaś w stanie przetrwać dłużej niż dobę.

– Nasze wyniki pokazują, że SARS-CoV-2 może pozostawać zakaźny na powierzchniach przez długi czas, co wzmacnia potrzebę stosowania dobrych praktyk, takich jak regularne mycie rąk i systematyczne czyszczenie gładkich powierzchni – przekonuje dr Eagle. Czytaj także: Już wiadomo, jak długo koronawirus może przetrwać w ludzkim organizmie

Dlaczego ogniska covid-19 często wybuchają w zakładach mięsnych? Nowe ustalenia

Według BBC, autorzy badania sugerują, że zdolność do utrzymywania się koronawirusa na powierzchniach ze stali nierdzewnej w niższych temperaturach może wyjaśniać ogniska covid-19 w wielu zakładach przetwórstwa mięsnego i ubojniach na całym świecie.

Jak dotąd tysiące pracowników tego typu przedsiębiorstw uzyskało pozytywne wyniki testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 (wcześniej sugerowano, że powodem zwiększonej fali zakażeń wśród zatrudnionych tam ludzi jest praca w chłodzie i konieczność przekrzykiwania hałaśliwych maszyn). Naukowcy z CSIRO uważają również, że ich nowe odkrycie potwierdza wcześniejsze wyniki badań, które sugerowały, że koronawirus może utrzymywać się także na świeżej żywności i mrożonkach. Przeczy jednak temu oficjalne stanowisko WHO w tej sprawie.

Światowa Organizacja Zdrowia nadal podkreśla, że dotąd nie potwierdzono żadnego przypadku zakażenia covid-19 poprzez produkty spożywcze czy opakowania. Dotąd nie było też doniesień o tym, by ludzie mogli się zakażać wyłącznie poprzez kontakt z zakażonymi powierzchniami.

Australijczycy podkreślają, że ich eksperymenty zostały przeprowadzone w warunkach przyjaznych dla wirusów (w ciemnym pomieszczeniu o stabilnej temperaturze oraz wilgotności).

W rzeczywistości koronawirus może zachowywać się inaczej, co nie wyklucza konieczności zwracania szczególnej uwagi na dbanie o higienę i częste dezynfekowanie gładkich powierzchni (od klamek ze stali nierdzewnej po szklane wyświetlacze smartfonów).


Najnowsze informacje na temat koronawirusa:

Koronawirus atakuje nawet... poniżej pasa. Nietypowe powikłania covid-19 u mężczyzn

Technologia LED UV-C – sposób na pokonanie pandemii covid-19?

Pracujesz zdalnie? Twój pracodawca powinien płacić nawet za... papier toaletowy — twierdzą Holendrzy

źródło: BBC/ Reuters / "Virology Journal"