Jedno z największych zagrożeń dla środowiska. Odpowiedzieli na nie wolontariusze w Parku Kampinoskim

Dawid Wojtowicz
Prowadzi do oszczędzania ograniczonych zasobów naturalnych, a także zmniejszenia szkodliwego wpływu na środowisko. Recykling uważany jest za fundament nowoczesnej polityki ekologicznej. Zgodnie z unijnymi wymogami w 2020 roku w Polsce 50 proc. wytwarzanych odpadów komunalnych powinno trafić do recyklingu. Obecnie ten wskaźnik wynosi 36 proc.
Tegoroczna Akcja Sprzątanie Świata – Polska odbyła się pod hasłem "Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję". W inicjatywę sprzątania lasów z plastikowych odpadów włączyła się marka Lipton Ice Tea, organizując zbieranie śmieci z Parku Kampinoskiego Ania Dec / Instagram / https://www.instagram.com/annadec_/
Nie ma recyklingu bez segregacji. To od niej tak naprawdę zaczyna się odzysk surowców wtórnych celem ich ponownego wykorzystania w procesie produkcyjnym. Niestety, badania pokazują, że świadomość w zakresie selektywnej zbiórki i recyklingu odpadów jest wśród Polaków wciąż zbyt niska – 1/3 z nas w ogóle nie segreguje śmieci! A konsekwencje tego postępowania są fatalne.

Brak segregacji przyczynia się do rozrostu wysypisk śmieci. A te obciążają środowisko poprzez zatruwanie wód gruntowych, wytwarzanie uciążliwych zapachów, wydzielanie gazów cieplarnianych oraz psucie krajobrazu. Nie mówiąc już o tym, że wyrzucanie surowców wtórnych do odpadów zmieszanych koniec końców wymusza na przemyśle pozyskiwanie ze środowiska nowych surowców naturalnych.
Badania pokazują, że 1/3 Polaków w ogóle nie segreguje śmieci.Pixabay.com
Zaniechania w obszarze segregacji odpadów komunalnych generują też niemałe straty gospodarcze. Według wyliczeń ekspertów z Fundacji Ellen MacArthur, organizacji promującej ideę gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), wyrzucanie do jednego kosza na śmieci ponad 34 proc. rzeczy przeznaczonych do recyklingu może kosztować naszą gospodarkę ok. 100 mln euro (ok. 450 mln zł) rocznie.


W ostatnich latach głośnym tematem z dziedziny segregacji i recyklingu odpadów stało się zanieczyszczenie środowiska tworzywami sztucznymi, zbiorczo nazywanymi plastikiem. Wykonane z tych materiałów opakowanie można rozpoznać po oznaczeniu w postaci trójkąta z cyfrą i literowym skrótem nazwy tworzywa (1 – PET, 2 – HDPE, 3 – PVC, 4 – LDPE, 5 – PP, 6 – PS, 7 – OTHER).

Jak pokazują badania, Polacy na co dzień zużywają bardzo duże ilości plastiku, od jednorazowych toreb na zakupy, przez plastikowe butelki, do słomek i kubków jednokrotnego użytku. Nie ma co ukrywać, że poza skromną wiedzą o segregacji i recyklingu tego surowca narastającym problemem w naszym kraju jest też zaśmiecanie plastikowymi odpadami plaż Morza Bałtyckiego oraz rodzimych lasów.
Zanieczyszczenie lasów odpadami z tworzyw sztucznych to rosnący problem w Polsce•Pixabay.com123rf.com / Ivan Kmit (
Tworzące dzikie wysypiska śmieci odpady z tworzyw sztucznych to jedno z największych zagrożeń dla środowiska naturalnego. Poza tym, że szpecą krajobraz i zniechęcają turystów, zatruwają leśną ściółkę i wodę, zwiększają ryzyko pożarów, a także zagrażają dobrostanowi leśnych lub morskich zwierząt. Stają się wylęgarnią szkodliwych toksyn, tym bardziej, że plastik rozkłada się od 100 do nawet 1000 lat!

Dlatego hasłem tegorocznej Akcji Sprzątania Świata było: "Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję". Organizowana po raz 27. inicjatywa odbyła się jak co roku w trzeci weekend września w całej Polsce. W proekologiczne przedsięwzięcie zaangażowała się rzesza wolontariuszy, przy oczywistym zachowaniu warunków sanitarnych.

Akcja Sprzątanie Świata – Polska jest częścią międzynarodowego ruchu "Clean Up The World", zainicjowanego przez Ina Kiernana, biznesmena i żeglarza z Australii. Na całym świecie uczestniczy w nim blisko 40 milionów wolontariuszy z 40 krajów. W ramach wolontariatu chętne osoby sprzątają odpady z lasów, plaż czy parków, aby zadbać o nasz wspólny dom – Ziemię.
Tegoroczna Akcja Sprzątania Świata odbyła się pod hasłem "Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję".Nadia Długosz / Instagram / https://www.instagram.com/nadjowa/
W Polsce za koordynację akcji odpowiada Fundacja Nasza Ziemia. Założona w 1994 roku przez Mirę Stanisławską-Meysztowic organizacja pozarządowa specjalizuje się w tematyce ekologicznej. Swoje działania realizuje w 4 obszarach: gospodarowania odpadami, oszczędzania i ochrony zasobów naturalnych Ziemi, ochrony i zachowania różnorodności biologicznej oraz edukacji ekologicznej.

W akcję, mającą promować segregowanie plastiku i nieśmiecenie odpadami z tworzyw sztucznych, zaangażowały się nie tylko samorządy, szkoły czy lokalne społeczności, ale także osoby prywatne i firmy. Do pożytecznych działań na rzecz środowiska w ramach 27 Akcji Sprzątanie Świata zachęcała także marka Lipton Ice Tea.
Do akcji Lipton Ice Tea przyłączyli się influencerzy, którzy zbierali odpady w Parku KampinoskimAnia Dec / Instagram / https://www.instagram.com/annadec_/
Z jej inicjatywy podjęto misję posprzątania lasów w Kampinoskim Parku Narodowym, jedynym parku narodowym w województwie mazowieckim i drugim, co do wielkości parku w Polsce, od 2000 roku wpisanym na światową listę rezerwatów biosfery UNESCO. Do akcji Lipton Ice Tea przyłączyli się influencerzy, którzy zbierali odpady 19 września i relacjonowali sprzątanie parku na swoich kanałach w social media.

Marka wprowadziła też niedawno butelki rPET, czyli produkowane z plastiku nadającego się w pełni do ponownego wykorzystania. Od 2020 roku cała produkcja opakowań napojów odbywa się z użyciem tworzywa pochodzącego z recyklingu. Według wyliczeń producenta, taki krok pozwoli mu zaoszczędzić 2300 ton plastiku, a także zredukować emisję CO2 o około 40 proc. w jego zakładach.

O tym, jak prawidłowo segregować plastik i jak wygląda proces jego recyklingu, można dowiedzieć się z lektury oficjalnego Informatora Akcji Sprzątania Świata – Polska 2020, który został wydany przez Fundację Nasza Ziemia w związku z inauguracją tegorocznej krajowej inicjatywy Clean Up The World.

Artykuł powstał we współpracy z Lipton