Wymarzone miejsce na wakacje. Dlaczego Południowy Tyrol od lat przyciąga turystów jak magnes?

Dawid Wojtowicz
Turyści, zwłaszcza pasjonaci sportów zimowych, odwiedzają go bardzo chętnie i to w każdym sezonie, między innymi z uwagi na 300 dni słońca w ciągu roku – choć to tylko jeden z jego licznych atutów. Jako najbardziej wysunięty na północ region Włoch leży w sercu jednego z najbardziej majestatycznych pasm górskich na Ziemi – Dolomitów. Graniczący z Austrią i Szwajcarią Południowy Tyrol, bo o nim mowa, jest idealnym miejscem na spędzenie zimowego urlopu.
Wymieniamy wtuty, które sprawiają, że Południowy Tyrol, autonomiczna prowincja i jedna z najbogatszych części Włoch, przyciąga jak magnes turystów zarówno krajowych, jak i zagranicznych, również zimą Fot.: IDM Südtirol / Alex Filz
Zapierające dech w piersiach górskie krajobrazy, liczne ośrodki narciarskie z nowoczesną infrastrukturą, leżący zawsze na stokach śnieg, niezwykła mieszanka kultur i zwyczajów o alpejskich (Tyrol) i śródziemnomorskich korzeniach (Włochy), słynąca z pysznej różnorodności i wyśmienitych regionalnych win kuchnia oraz "słodkie życie" według reguł La Dolce Vita.

Wszystkie wymienione wyżej walory sprawiają, że Południowy Tyrol, autonomiczna prowincja i jedna z najbogatszych części Włoch, przyciąga jak magnes turystów zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, dlaczego ten region jest tak popularnym miejscem wypoczynkowym, to zapraszamy do lektury naszego południowotyrolskiego miniprzewodnika.

Krajobraz

Wizytówką Południowego Tyrolu są Dolomity. Alpejskie pasmo górskie, ciągnące się przez dużą część regionu aż po Trento, Belluno i wschodni Tyrol, zawdzięcza swoją nazwę wyjątkowemu minerałowi o jasnej barwie – dolomitowi. Charakterystyczna skała, z której zbudowane są góry, to licząca ok. 250 milionów lat skamieniała rafa koralowa, która po zderzeniu płyt geologicznych w prehistorii uległa wypiętrzeniu.
Południowy Tyrol leży w sercu jednego z najbardziej majestatycznych pasm górskich na Ziemi – DolomitówFot.: Seiser Alm Marketing / Helmuth Rier
To właśnie w Dolomitach można podziwiać unikalny i obrośnięty legendami fenomen natury, jakim jest Enrosadira (widoczne z nadejściem zmierzchu czerwone światło odbijające się od górskich szczytów). Leżące w centrum Południowego Tyrolu pasmo Dolomitów jest tak niezwykłe, że krajobraz tych majestatycznych gór został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO w 2009 roku.

Pogoda

Południowy Tyrol to region na styku klimatu alpejskiego i śródziemnomorskiego. Z jednej strony nigdy nie brakuje tutaj śniegu (co jest zasługą ośrodków narciarskich zlokalizowanych na wysokości ponad 1500 m n.p.m. i powszechnie używanych nowoczesnych armatek śnieżnych), z drugiej kraina daje gwarancję 300 słonecznych dni w ciągu roku, co stwarza świetne warunki zarówno do uprawiania narciarstwa, jak i zimowych wędrówek czy innych aktywności na świeżym powietrzu.
Południowy Tyrol to region na styku klimatu alpejskiego i śródziemnomorskiego. Zawsze obecny na stokach śnieg i 300 dni słonecznych w ciągu roku to jego wizytówkiFot.: IDM Südtirol / Alex Filz
Ten zróżnicowany klimat rzutuje również na krajobraz. Zaśnieżone łańcuchy górskie Dolomitów rozcięte są głęboko wrzynającymi się, rozległymi dolinami i czystymi jeziorami, do których napływa ciepłe i wilgotne śródziemnomorskie powietrze. Dlatego w sezonie i letnim, i zimowym Południowy Tyrol cieszy się dużą popularnością i nie narzeka na brak turystów o różnych pasjach.

Historia

Południowy Tyrol to mieszanka różnych wpływów kulturowych: tyrolskich, włoskich oraz ladyńskich. Zamieszkujący go ludzie porozumiewają się w trzech językach: niemieckim (70 proc.), włoskim (25 proc.), a w niektórych dolinach ladyńskim (5 proc.), który jest starym językiem retoromańskich. Pełne beztroskiej radości nastawienie do codzienności (włoskie dolce vita) przeplata się z twardo stąpającym po ziemi górskim stylem życia typowym dla Austriaków.
Ötzi, najstarsza na świecie lodowa ludzka mumia w Muzeum Archeologicznym Górnej Adygi w Bolzano, stolicy Południowego Tyrolu, we WłoszechFot.: IDM Südtirol / Oskar Verant
Jako most pomiędzy germańską północą a włoskim południem, Południowy Tyrol odgrywał w historii zawsze ważną rolę w polityce, handlu i religii, o czym świadczą zachowane tu do dzisiaj zabytkowe zamki, dwory, twierdze, kościoły czy klasztory. Warto dodać, że to w tym regionie odkryto najsłynniejszą mumię świata Ötzi – szczątki "człowieka lodu", który zmarł ok. 3300 lat p.n.e. jako prawdopodobnie ofiara mordu. Najstarsza lodowa mumia znajduje się obecnie w Muzeum Archeologicznym w Bolzano/Bozen we Włoszech.

Rekreacja

Południowy Tyrol cieszy się niezmienną popularnością wśród turystów wyjeżdżających na narty za granicę. W tej prowincji Włoch działa ponad 30 ośrodków narciarskich, z czego duża część działa w ramach Dolomiti Superski, czyli największej infrastruktury narciarskiej we Włoszech – składa się ona z ponad 1200 kilometrów tras narciarskich i przeszło 450 wyciągów narciarskich.
Z uwagi na rozbudowaną infrastrukturę sportową Południowy Tyrol jest prawdziwym rajem dla miłośników sportów zimowychFot.: IDM Südtirol / Alex Moling
Z uwagi na rozbudowaną infrastrukturę sportową, Południowy Tyrol jest prawdziwym rajem dla miłośników sportów zimowych – narciarzy, fanów biegówek, osób uprawiających piesze wędrówki zimowe, saneczkarzy czy wspinaczy. Turyści nastawieni na mniej aktywny relaks mogą skorzystać z bogatej oferty hoteli SPA, uzdrowisk, obiektów termalnych czy klimatycznych saunariów. Tradycyjnym zabiegiem w tym regionie, wymyślonym przez alpejskich pasterzy, jest... kąpiel w wannie z gorącym sianem..

Kuchnia

Kuchnia południowotyrolska o wielusetletniej tradycji jest samowystarczalna, ponieważ w dużej mierze bazuje od lat na składnikach dostępnych w regionie i okolicach. Jako pochodna historii i kultury tego regionu, stanowi mariaż alpejskich specjałów ze śródziemnomorskimi potrawami. Dzięki tej różnorodności smaków każdy znajdzie w niej coś dla siebie, począwszy od przyjemnego aperitivo, poprzez pikantne przystawki, domowej produkcji makarony lub regionalne knedle, a skończywszy na deserze przy pysznym włoskim espresso.


Jednym z najbardziej znanych składników tej kuchni jest Speck, czyli wędzona szynka, która jako regionalny wyrób południowotyrolski została wpisana na unijną listę produktów o Chronionym Oznaczeniu Geograficznym. Wśród lokalnych przysmaków znajdziemy też Schüttelbrot (płaski, twardy chleb), jabłka i przetwory z nich, miód, a także sery. Jednak to wina są prawdziwą dumą regionu, zarówno białe, jak i czerwone.
Kuchnia Południowego Tyrolu stanowi mariaż alpejskich specjałów z włoskimi potrawamiFot.: IDM Südtirol / Alex Moling
Uprawiane z różnych szczepów, na różnych wysokościach wina są cenione na całym świecie i stale zdobywają liczne wyróżnienia. Najważniejszymi lokalnymi odmianami są Vernatsch, Gewürztraminer i Lagrein, lecz to tylko czubek góry lodowej. Wszystkie z nich doskonale uzupełniają lokalne potrawy, warto więc popróbować lub zapytać w restauracji o najlepsze połączenie.

Południowy Tyrol można nazwać zagłębiem lokali gastronomicznych na światowym poziomie. Wiele miejscowych restauracji, prowadzonych przez utalentowanych szefów kuchni, zostało wyróżnionych prestiżowymi "czapkami kucharskimi" i gwiazdkami Michelin – na tak małej przestrzeni jest 20 restauracji wyróżnionych 25 gwiazdkami!

Jak dotrzeć do Południowego Tyrolu?

• Pociągiem
Do wyboru mamy dwie trasy: Monachium – Innsbruck – Brenner/Brennero – Bolzano/Bozen oraz Wiedeń – Salzburg – Innsbruck – Brenner – Bolzano.

• Samochodem
Dojazd trasą Brennerpass lub „drogą brennerską" (Brennerstraße). Podróż z Warszawy zajmie około 15 godzin, a z Krakowa około 11.

• Samolotem
Lotniska położone najbliżej Południowego Tyrolu są zlokalizowane w Innsbrucku lub w Weronie. Inne znajdują się w Monachium, Wenecji, Treviso, Bergamo i Mediolanie.

Więcej informacji pod adresem: https://www.suedtirol.info/pl/informacje/dojazd

Artykuł powstał we współpracy z Südtirol