Orbán znowu pod rękę z Putinem. Sprowadza dla Węgrów... rosyjską szczepionkę
Węgry ogłosiły, że jako pierwsze w Europie otrzymały 10 próbek rosyjskiej szczepionki Sputnik V, która rzekomo chroni przed wirusem SARS-CoV-2 z 92-proc. skutecznością. Preparat nie został jeszcze zatwierdzony przez Europejską Agencję Leków (EMA), dlatego Bruksela ma sporo zastrzeżeń do omijania unijnych standardów w tej kwestii.
Preparat rosyjskiej produkcji ma być poddany badaniom laboratoryjnym przez węgierskich naukowców, którzy mają sprawdzić, czy będzie można go dopuścić do masowej produkcji i rozpocząć program szczepień wśród obywateli — donosi "Financial Times".
Szczepionka na covid-19: Orbán importuje rosyjski preparat, a UE alarmuje
— Rząd dołoży wszelkich starań, aby zapewnić Węgrom bezpieczną i skuteczną szczepionkę najwyższej jakości, dostępną jak najszybciej (...) aby chronić ich życie i zdrowie — zapewnił Szijjártó.Zdaniem unijnych ekspertów takie zachowanie może nadwyrężyć zaufanie opinii publicznej do skuteczności szczepień przeciwko covid-19.
"Jeśli obywatele zaczną kwestionować bezpieczeństwo szczepionki, gdyby nie przeszła ona rygorystycznej oceny naukowej dowodzącej, że jest bezpieczna i skuteczna, będzie dużo trudniej zaszczepić wystarczającą część ludności" — oceniono w oficjalnym komunikacie.
Węgry bez zgody UE negocjują z Rosją w sprawie szczepionki na covid-19
Przypomnijmy, że Rosja niedawno ogłosiła powstanie kolejnej, drugiej już szczepionki przeciwko covid-19 (o nazwie EpiVacCorona), a w planach ma opracowanie trzeciego preparatu, który ma chronić przed zakażeniem koronawirusem.Aktualne wyniki rosyjskich badań wskazują, że pierwsza tego typu szczepionka Sputnik V osiąga rzekomo 92-procentową skuteczność w ochronie przed infekcją SARS-CoV-2. Z kolei jej amerykański odpowiednik opracowany m.in. przez firmę Moderna i Pfizer chroni przed covid-19 w 95 proc.
Dowiedz się więcej:
⦁ Rosjanie mają już... drugą szczepionkę na koronawirusa. Putin chwali się preparatem EpiVacCorona⦁ Rosjanie sprzedadzą 100 mln szczepionek na covid-19 w Indiach. Naukowcy zgłaszają wątpliwości
⦁ Skąd problem ze szczepionkami na grypę? 36 zgonów po darmowych szczepieniach w Korei Południowej
źródło: "Financial Times"