Dzięki Google świat mówi dziś o tym urodzonym w Polsce matematyku. Kim jest Benoît Mandelbrot?

Monika Piorun
Ojciec geometrii fraktalnej — Benoît Mandelbrot — urodził się dokładnie 20 listopada 1924 roku w Warszawie. Dziś obchodziłby 96. urodziny. Z tej okazji Google Doodle umieściło jego wizerunek w swoim logotypie. To właśnie jemu zawdzięczamy wiedzę o niesamowitych fraktalach, które można odnaleźć w kształtach drzew, strukturze chmur czy płatków śniegu.
Kim jest Benoît Mandelnrot, który pojawił się na planszy Google Doodle? Dziś o urodzonym w Polsce matematyku mówi pół świata. Fot. Google Doodle
Choć pozornie różne elementy przyrody bardzo się od siebie różnią, to jeśli spojrzymy na nie przez pryzmat geometrii fraktalnej, to można zauważyć wiele cech wspólnych, które przybierają formę fraktali. Twórcą tego pojęcia jest Benoît B. Mandelbrot, a właściwie Benedykt Mandelbrot, który do 12. roku życia mieszkał w Polsce.

Mimo że dziś świat zachwyca się urodzonym w naszym kraju matematyku, to wbrew pozorom wielu Polaków nie ma pojęcia, kim była ta postać. Dzięki Google Benoît Mandelbrot nagle trafił na usta wszystkich. Co o nim wiemy?

Benoît Mandelbrot — kim jest postać z Google Doodle?

Benoît Mandelbrot pochodził z litewsko-żydowskiej rodziny, a po II wojnie światowej wyemigrował na stałe do Francji. Po ukończeniu studiów w Paryżu przeniósł się do Stanów Zjednoczonych. Współpracował m.in. z IBM, a w 1952 roku obronił doktorat.


Świat docenił go jednak dopiero w 1982 roku, po publikacji słynnej książki pt. "Fraktalna geometria natury", która do dziś uznawana jest za jedną z najbardziej przełomowych publikacji dotyczących współczesnej matematyki, a właściwie geometrii fraktalnej, której elementy można odnaleźć np. w budowie liści, schemacie pęcherzyków płucnych w naszym ciele czy koronach drzew.

Z okazji przypadającej dziś 96. rocznicy urodzin genialnego matematyka Google nie tylko zamieściło jego postać w logotypie wyszukiwarki, ale także udostępniło interaktywną przeglądarkę fraktali, dzięki której można śledzić te niesamowite formy geometryczne.

Czym są fraktale? Tak opowiadał o nich Benoît Mandelbrot

— Czasami ludzie pytają mnie, jakie jest najtrudniejsze twierdzenie matematyczne, jakie udowodniłem. Tymczasem udowodniłem tylko same proste twierdzenia — żartował naukowiec.

Benoît Mandelbrot zmarł w 2010 roku w Cambridge w USA. Jego przełomowe odkrycia wykorzystywane są do dziś we współczesnej nauce.


Czytaj także: "Człowiek — kalkulator". Genialny Hindus bije światowe rekordy w szybkim liczeniu. Jak to robi?

źródło: google.com