Szczoteczka soniczna - 9 rzeczy, które warto o niej wiedzieć

Artykuł PR-owy Oral-B
Poszukując najbardziej nowoczesnej szczoteczki do zębów, często stawiamy na szczoteczki soniczne. Urządzenia te stały się bardzo popularne. Wzięły szturmem rynek i podbiły serca użytkowników. Dlaczego warto rozważyć taki zakup i jak wybrać sprzęt, który rzeczywiście będzie najlepszy? Oto 9 rzeczy, które mogą pomóc podjąć nam właściwą decyzję
Fot. materiały prasowe

1. Soniczność, czyli...

Częstokroć kupując szczoteczkę soniczną nie zastanawiamy się, co właściwie oznacza ta nazwa. Warto zaznaczyć, że chodzi o zdolność wytwarzania przez urządzenie słyszalnych fal dźwiękowych dzięki drganiu szczoteczki i główki. Specjalna konstrukcja urządzenia sprawia, że owe fale generują chmurę bąbelków. W połączeniu z pastą, śliną i wodą chmura ta dociera do trudniej dostępnych miejsc i pomaga nam w myciu zębów.

Tradycyjna szczoteczka soniczna z podłużną główką wykonuje jedynie ruch z boku na bok, ale i tak jest bardziej skuteczna od szczoteczki manualnej. Dlaczego? Specjalna konstrukcja jest zdolna do emitowania fali dźwiękowej, która generuje chmurę bąbelków. Chmura ta dociera do trudno dostępnych miejsc i pomaga umyć zęby. Jest to jedynie funkcja pomocnicza, ponieważ skuteczność szczoteczki do zębów zależy od możliwie jak najlepszym kontakcie włókien z powierzchnią zęba oraz czyszczenie mechaniczne, czyli to, jakie główka wykonuje ruchy, które przekładają się na to, jak usuwa płytkę bakteryjną i osad z trudno dostępnych miejsc. Na tym, w dużym skrócie, polega soniczność.


2. Główka - jaki mamy wybór?

Fot. materiały prasowe
Mimo iż soniczność wydaje się być czymś nowoczesnym, w rzeczywistości funkcjonuje już od kilku dekad. Można więc mówić już o zwykłych, klasycznych urządzeniach tego typu. Odróżnimy je, od tych najbardziej nowoczesnych, głównie kształtem główki. Te starsze posiadają podłużną końcówkę zbliżoną do szczoteczki manualnej. Wymagają one użycia specjalnej techniki mycia podobnej do techniki, której używamy przy użyciu szczoteczki manualnej, by dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Istnieje jednak inny rodzaj szczoteczek sonicznych, które łączą w sobie rozbudowane właściwości szczoteczek sonicznych, ale posiadają okrągłą główkę, inspirowaną profesjonalnymi narzędziami stomatologicznymi. Są to szczoteczki soniczno-rotacyjne od Oral-B.

3. Ruch główki

Nie tylko rozmiar i kształt główki mają znaczenie, ale również ruch, jaki ona wykonuje. Wpływa on na jakość czyszczenia, ale również na to, jaką technikę mycia zębów będziemy musieli przyjąć. Podłużna główka w szczoteczkach sonicznych wykonuje jedynie ruch z boku na bok, czyli rusza się na jednej płaszczyźnie w dwie strony - w prawo i w lewo. Zwykle generuje przy tym zawężoną częstotliwość w okolicach 260Hz. Okrągła główka wykonuje potrójny ruch, czyli oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjny, który generuje przy okazji znacznie szersze spektrum dźwięków (od 200Hz do 400Hz). Różnica jest wyraźnie odczuwalna podczas szczotkowania zębów.

4. Mycie zębów szczoteczką soniczną

Fot. materiały prasowe
Podłużna główka wymaga specjalnej techniki mycia technika mycia (45 stopni do powierzchni zęba, ruch wymiatający), okrągła natomiast nie wymaga od nas niczego oprócz przyłożenia, odczekania 2-3 sekund i zmiany powierzchni. Nie musimy prawie w ogóle pomagać. Urządzenie wykonuje większość pracy za nas, a dodatkowo robi to naprawdę skutecznie.

5. Ładowanie - wygodne jak nigdy dotąd

Fot. materiały prasowe
W pełni naładowane urządzenie, w zależności od producenta i modelu, potrafi działać bez przerwy od tygodnia aż do dwóch. Oczywiście, jeśli bierzemy pod uwagę regularne korzystanie ze szczoteczki, dwa razy dziennie po dwie minuty. Niektóre modele mają dołączone etui podróżne z możliwością wygodnego ładowania urządzenia, gdy znajdujemy się na dłuższych wakacjach lub dłuższej podróży biznesowej.

6. Tryby szczoteczki sonicznej - gotowość do zadań specjalnych

Fot. materiały prasowe
W zależności od urządzenia, mamy do wyboru zróżnicowaną ilość trybów. Najprostsze sprzęty dysponują zwykle trzema podstawowymi programów: codziennym, delikatnym i wybielającym. Szczoteczki soniczno-rotacyjne Oral-B Genius X mają ich aż sześć! Oprócz wyżej wymienionych, możemy także korzystać z trybów dedykowanych do masażu dziąseł i czyszczenia języka.

7. Wybierz odpowiednią główkę

Przewaga okrągłych główek w szczoteczkach soniczno-rotacyjnych opiera się nie tylko na ich profesjonalnym kształcie, ale również na zróżnicowaniu. Do wyboru mamy kilka rodzajów końcówek, przeznaczonych do różnych zadań. To od nas zależy, czy postawimy rozwiązanie bardziej uniwersalne, głęboko czyszczące, wybielające czy bardzo delikatne, które umożliwi nam czyszczenie zębów z aparatem ortodontycznym.

8. Skuteczność nawet do 100% większa niż w szczoteczkach manualnych

Każda szczoteczka elektryczna będzie bardziej skuteczna od manualnej, zatem każda szczoteczka soniczna zdecydowanie lepiej doczyści nasze zęby i pozwoli pozbyć się płytki nazębnej. Dlaczego? Dlatego, że dzięki szybkim ruchom urządzenia i główki będziemy w stanie umyć zęby szybciej, mocniej i dokładniej. A im głębiej wchodzimy w zaawansowane technologiczne niuanse, tym owa skuteczność rośnie. Topowe urządzenia dodatkowo pilnują siły nacisku. Możemy więc być spokojni o szkliwo i delikatne dziąsła.

9. Szczoteczki soniczne a dzieci

Fot. materiały prasowe
Z jednej strony staramy się odciągnąć nasze dzieci od wszechobecnej elektroniki, z drugiej nie każda nowoczesna technologia jest zła. Szczoteczki soniczne i soniczno-rotacyjne będą lepszym rozwiązaniem dla dzieci niż klasyczne manualne. Stomatolodzy rekomendują wybór elektrycznej szczoteczki do zębów dla nawet bardzo młodych osób. Dlaczego? Zdolności manualne u dzieci kształtują się powoli. Nowoczesne urządzenia ułatwiają mycie zębów i sprawiają, że są one utrzymane w o wiele lepszej kondycji.